Szydełkowanie wraca do łask – poradnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Szydełkowanie wraca do łask – poradnik dla początkujących
ZAINTERESOWANIA

Szydełkowanie to rękodzieło dla każdego. Niezależnie od wieku, płci, trybu pracy – czynność ta działa relaksująco i jest bardzo efektowna. Akcesoria ręcznie wykonane są również jednymi z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować bliskiej osobie. Warto zagłębić się w świat włóczek i przekonać się, że szydełkowanie to niesamowicie satysfakcjonująca praktyka.

Od czego zacząć?

Szydełkowanie warto zacząć od poznania terminologii i podstawowych przyrządów. Dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w kilka czasopism, które zawierają instrukcje i niezbędne rady dla początkujących. Zajrzyj również na fora internetowe dla pasjonatów szydełkowania. Znajdziesz tam nie tylko cenne rady, ale również opinie o włóczkach konkretnej marki. Przede wszystkim nie bój się pytać. 

Na początku swojej drogi z szydełkowaniem niezbędne będzie również poznanie najpopularniejszych materiałów, z którymi można pracować na szydełku. W tym celu wybierz się do pasmanterii i pooglądaj na żywo włóczki i kordonki. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępnych jest wiele materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Z tej przyczyny zawsze należy czytać skład włóczki, który znajduje się na etykiecie. Pozwoli to wyselekcjonować wyłącznie artykuły dobrej jakości. Kupuj mniej, ale wybieraj droższe i lepsze surowce. Zamiast kilku włóczek z syntetycznego włókna, wybierz jedną z naturalnej wełny. Decydując się na zakup jakościowego materiału, masz większą pewność, że twój projekt nie odkształci się w praniu i dłużej zachowa swój kolor. 

Niezbędne akcesoria do szydełkowania

Wraz ze wzrostem popularności robótek ręcznych, ze szczególnym uwzględnieniem szydełkowania, coraz więcej producentów oferuje profesjonalne przyrządy. Na początku jednak warto zdecydować się na najprostsze narzędzie pozbawione dodatków. Podobnie w przypadku włóczki. Najlepiej zacząć od najbardziej popularnych tkanin. Praca z nimi nie będzie sprawiała większych trudności, nawet dla początkujących. 

Najważniejszym akcesorium jest szydełko. Wybierając odpowiedni model, weź pod uwagę przede wszystkim dwa podstawowe parametry: rozmiar haczyka oraz materiał. Producenci oznaczają rozmiary haczyka w milimetrach, a wartości wahają się zazwyczaj pomiędzy 0,45 mm do 35 mm (drewniane).  Warto wiedzieć, że cieńsze materiały przeznaczone są do przędz bawełnianych i kordonków, natomiast grubsze wersje stosuje się podczas pracy z wełną. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi z szydełkowaniem, zdecyduj się na średni haczyk, który umożliwi szybszą naukę. Wybierając na początku zbyt cienki haczyk, będziesz mieć trudności z liczeniem oczek i trudniej Ci będzie opanować podstawowe ściegi. Grubsze haki natomiast przeznaczone są dla osób średniozaawansowanych i służą do tworzenia koców, bądź dywaników.

Kolejnym parametrem powinien być materiał, z którego wykonano szydełko. Obecnie na rynku można spotkać przyrządy wykonane z bambusa, metalu, aluminium, stali, a nawet ze szkła. Na początek jednak musisz wiedzieć, że szydełka z materiałów naturalnych sprawdzą się w przypadku śliskich włóczek (np. jedwab), natomiast aluminiowe i metalowe będą idealne do tworzenia swetrów z naturalnej wełny. 

pasart – Szydełkowanie dla początkujących. Jak zrobić półsłupek, słupek i magiczne kółko?

Jak skutecznie nauczyć się ściegów?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na skuteczne nauczenie się ściegów. Ważne, abyś dobrze czuł/czuła się z szydełkiem w ręku. Na początku skup się na podstawach, aby później szybciej i efektywniej pracować. Maniaczki szydełkowania polecają szczególnie tworzenie własnych notatek. Rekomendowaną metodą jest również przerysowywanie schematów na kartkę i opisywanie ich własnymi słowami. Ponadto w Internecie wiele jest dostępnych poradników uczących krok po kroku jak wykonać proste i bardziej skomplikowane ściegi. Warto sięgnąć również do fachowej literatury. Na rynku znajduje się wiele czasopism i poradników dla początkujących. Każde wydanie zawiera dokładne rysunki i instrukcje ekspertów.

Szydełkowanie – najważniejsze rady dla początkujących 

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jakie szydełko będzie dla Ciebie odpowiednie, zerknij na etykietę włóczki. Producenci zamieszczają przeważnie informacje odnośnie preferowanego narzędzia. Pozwoli Ci to uniknąć problemów z tworzeniem ściegów. Nie załamuj się, gdy jakiś projekt Ci nie wyjdzie. Na początku najważniejsze, aby bez problemów posługiwać się szydełkiem w ręku. Warto również rozszerzać swoją wiedzę o bardziej zaawansowane ściegi, które pozwolą na tworzenie coraz bardziej złożonych pojęć. Staraj się regularnie pracować z szydełkiem. Dużo skuteczniejszą metodą jest kilkuminutowa codzienna praca, niż kilkugodzinna wyłącznie raz w tygodniu. 

Szydełkowanie to relaksująca i satysfakcjonująca czynność. Rzeczy wykonane za pomocą szydełka zdecydowanie wyróżniają się walorami estetycznymi. Rękodzieło to również świetny sposób na biznes. Tworząc unikalne projekty, łatwo wpasować się w popularną współcześnie modę na kupowanie lokalnych produktów od niewielkich przedsiębiorców oraz wspieranie rodzimych manufaktur, które oferują wysoką jakość. 

Fot. Anete Lusina/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*