Przygotowania do sesji jesiennej – jak zrobić to efektywnie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przygotowania do sesji jesiennej – jak zrobić to efektywnie
RODZINAROZWÓJ

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przygotowania do sesji jesiennej to poważna sprawa i w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Nie liczmy na to, że uda się nam nauczyć do egzaminów w ostatniej chwili – jest to bardzo mało prawdopodobne. Eksperci z notatek.pl radzą studentom, co zrobić, żeby nauka była jak najbardziej efektywna.

Dajmy sobie czas na naukę

Mamy największe szanse, że nasze przygotowania do sesji jesiennej zakończą się sukcesem, jeżeli zaczniemy się uczyć stosunkowo wcześnie (najlepiej od razu, gdy dowiemy się, że nie zdaliśmy egzaminu w sesji jesiennej). Specjaliści są zgodni, że zapamiętujemy więcej ucząc się krótko, za to regularnie, niż spędzając nad książkami po 10 godzin dziennie pod koniec wakacji.

Dobrze jest zaplanować sobie czas na naukę każdego dnia. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli możliwość uczenia się w stałych porach. Dzięki temu nasz mózg przyzwyczai się do wysiłku intelektualnego i łatwiej będzie się nam zmobilizować do nauki.

Sprawdźmy, która metoda działa u nas najlepiej 

Warto jest wypróbować różne formy nauki. Nie poprzestawajmy na czytaniu książek i zakreślaniu ciekawych fragmentów (taka metoda jest najłatwiejsza, jednak mało efektywna). Dobrym pomysłem jest tworzenie fiszek, map myśli, uczenie innych. Jeżeli to możliwe – jak najczęściej wykorzystujmy swoją wiedzę w praktyce.

Każdy z nas preferuje inne metody nauki. Nie należy więc oglądać się na kolegów i znajomych. Sprawdźmy, dzięki której my uczymy się efektywnie.

Nauczmy się korzystać z notatek

W przypadku nauki do przedmiotów humanistycznych i społecznych bardzo ważne jest korzystanie z notatek. Niestety często zdarza się, że notatki, którymi dysponujemy są niewystarczające. Nie ma znaczenia czy wina leży po stronie naszej czy wykładowcy – po prostu musimy mieć dobre materiały do nauki. Na szczęście w tej chwili możemy znaleźć je tutaj https://notatek.pl/przegladaj. Serwis dysponuje notatkami ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach. Jeżeli dobrze poszukamy – znajdziemy tam również przykładowe pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat. Warto wziąć je pod uwagę i nauczyć się na nie odpowiadać, gdyż jest prawdopodobne, że egzaminator nie będzie miał czasu ani ochoty na przygotowywanie całkowicie nowego zestawu pytań.

Wyjaśniajmy wszystkie wątpliwości

Zdarza się (zwłaszcza w przypadku osób, które nie zdały egzaminów w sesji letniej), że nie rozumiemy jakiegoś zagadnienia z wykładanego przedmiotu. Są osoby, które boją się zapytać i rozwiać swoje wątpliwości. Często wiąże się to z lękiem, że zostaną ocenione jako mniej inteligentne. W rezultacie uczą się na pamięć materiału z nadzieją, że to wystarczy, żeby zdać egzamin.

Nigdy nie popełniamy tego błędu. Jeżeli po przejrzeniu notatek nadal nie rozumiemy zagadnienia, koniecznie udajmy się na wakacyjny dyżur do pracownika, który wykładał dany przedmiot. Pamiętajmy, że pracownicy naukowi otrzymują wynagrodzenie za uczenie studentów.

Zadbajmy o dietę i styl życia

W nauce do sesji jesiennej bardzo pomoże nam zdrowa dieta i aktywny styl życia. Często wystarczy nawet wybrać się na godzinny spacer, żeby móc lepiej przyswajać informacje. Nie musimy wcale wylewać siódmych potów na siłowni. Osoby, które zauważyły, że po spożyciu dużej ilości węglowodanów robią się senne, powinny pomyśleć o zmianie stylu odżywiania na niskowęglowodanowy.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*