Artykuł sponsorowany
Kandydoza, czyli tak zwane grzybicze zapalenie pochwy, to choroba, która może przydarzyć się każdej kobiecie. Wywoływana jest przez grzyby, które docierają do dróg płciowych i znacząco utrudniają życie. Zapalenie grzybicze jest bardzo bolesne, a nieleczone może doprowadzić do problemów zdrowotnych różnego typu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy kandydozy, aby wiedzieć, przed czym się chronić i na co uważać.
Pierwszym objawem grzybicy pochwy jest najczęściej swędzenie, które utrudnia życie i wykonywanie codziennych czynności. Zaraz po nim pojawia się zaczerwienienie, podrażnienie i obrzęk. Następne objawy to przede wszystkim ból i poczucie dyskomfortu, który występuje podczas oddawania moczu czy stosunku. Jednak elementem, który świadczy o wysokim rozwoju zapalenia pochwy, są obfite, białe upławy, które mają specyficzną konsystencję. Swoją strukturą przypominają twaróg, przez co ciężko nie zwrócić na nie uwagi. Jeśli pojawi się taki problem, należy udać się do specjalisty, aby zająć się leczeniem zapalenia. Na początku dobra będzie choćby teleporada, która pozwoli na zmniejszenie rozwoju problemu i ułatwi jego leczenie. Dzięki szybkiej reakcji można pozbyć się ból i zapalenia, zanim to się w pełni rozwinie.
Aby zagłębić się w przyczyny grzybicy pochwy, warto najpierw poznać florę bakteryjną kobiecych dróg płciowych. W pochwie znajduje się wiele różnych rodzajów bakterii tlenowych oraz beztlenowych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego narządu. Oddziałują one m.in. na tak zwane pH błony śluzowej pochwy, które powinno mieścić się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5.
Jeśli ten współczynnik zostanie zaburzony, pojawiają się problemy zdrowotne, przez co może dojść do zakażeń grzybiczych. Oznacza to, że nie istnieje jedno, konkretne zagrożenie. Są jednak czynności, style życia i zachowania, które sprzyjają rozwojowi zakażenia.
Jest wiele czynników, które ułatwiają grzybom Candida albicans rozwinięcie się w pochwie. Przede wszystkim ma na to wpływ styl życia oraz niektóre zachowania. Szczególnie na zapalenie grzybicze pochwy narażone są kobiety, które cierpią na choroby metaboliczne (np. na cukrzycę), żyją w stresie, mają zaburzenia hormonalne, są w ciąży, przyjmują doustne środki antykoncepcyjne bądź stosują nieprawidłową dietę. Chcesz wiedzieć, jak się prawidłowo odżywiać? Sprawdź, jaka będzie najlepsza dieta dla siebie. Te i wiele więcej ciekawych informacji, znajdziesz na stronie Seniore.pl.
Rozwojowi zapaleniu pochwy mogą również sprzyjać niewyleczone infekcje, słaba odporność organizmu, aktywne życie seksualne, materiały syntetyczne bielizny, perfumowane podpaski, tampony czy wkładki, a przede wszystkim zaniedbywanie higieny intymnej. Najczęściej problemem są również antybiotyki, które wpływają na regulację pH pochwy. Przez to ułatwiają rozwój grzybów, które prowadzą do bolesnych infekcji.
Fot.: CDC/unsplash.com