Pies w domu – jak poradzić sobie z nową sytuacją?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pies w domu – jak poradzić sobie z nową sytuacją?
CZTERY KĄTYZWIERZĘTA

Kupno lub adopcja szczeniaka jest z pewnością bardzo ekscytującym wydarzeniem. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja, która wiąże się z wieloma obowiązkami. Sprawdź, jak sobie poradzić z nową sytuacją!

Jak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga?

Szczenięta są bardzo ciekawskie – podobnie jak małe dzieci nie rozumieją, co zagraża ich bezpieczeństwu, a co nie, dlatego wcześniej odpowiednio zabezpiecz wszystkie pomieszczenia. W ten sposób zapobiegniesz złym nawykom i zadbasz o bezpieczeństwo czworonoga. Spójrz na swój dom z punktu widzenia szczeniaka.

Przechowuj wszystko, co niebezpieczne, np. środki czystości w zamkniętej szafce lub w niedostępnym miejscu. Osłoń wszystkie przewody elektryczne. Odłóż wszystko, co cenne. Schowaj bibeloty i telefony komórkowe. Psiak może je zniszczyć, jeśli nie schowasz ich w szufladzie lub wysoko na półce. Przechowuj buty w zamkniętej szafie. Dodatkowo wybierz kosz na śmieci z pokrywką. Zapachy jedzenia przyciągną Twojego szczeniaka, więc upewnij się, że nie będzie miał do niego dostępu. Zbadaj swoje podwórko pod kątem zagrożeń – poszukaj dziur w płocie lub toksycznych roślin.

Kupując szczeniaka musisz liczyć się z tym, że nie będzie przysypiał całej nocy. Ma mały pęcherz, dlatego na początku musi często wychodzić na dwór. Uzbrój się w cierpliwość, z czasem będzie lepiej.

Miseczki dla psiaka

Wybierz miski na żywność i wodę z grubym dnem lub ze stali nierdzewnej. Plastikowe miseczki prawdopodobnie staną się zabawkami do żucia. Ślady zębów mogą być siedliskiem bakterii. Dodatkowo żucie takiej miseczki może uszkodzić zęby i dziąsła szczeniaczka. Jeśli wybierzesz ciężką miskę, nie musisz się martwić, że psiak przewróci ją podczas jedzenia lub picia.

Identyfikator dla psa

Przypnij do obróżki identyfikator z nazwiskiem, adresem i numerem telefonu właściciela czworonoga. Przywieszkę możesz kupić przez Internet lub w stacjonarnym sklepie zoologicznym. Identyfikator może się jednak zsunąć lub złamać, dlatego zalecamy mikroczipowanie. To szybki, bezbolesny, trwały i skuteczny zabieg. Poproś weterynarza o włożenie chipa. Dzięki temu zwiększysz szanse na znalezienie psiaka na wypadek, gdyby uciekł.

Jakie zabawki dla psa?

Psy uwielbiają żuć, a ząbkujący szczeniak przeżuwa wszystko, co tylko uda mu się złapać. Jeśli więc chcesz ochronić swoje skarpetki, buty i sofę, kup gryzaki. Upewnij się tylko, że są nietoksyczne i trwałe. Sprawdź, czy nie zniszczą zębów czworonoga. Nie zostawiaj też psa samego z niczym, przez co mógłby się udusić lub porazić prądem. Wybierz też zabawki dla psiaka. Zajrzyj do lokalnego lub internetowego sklepu zoologicznego. W ofercie znajdziesz bezpieczne jeżyki, piłki, ringo, frisbee. Wszystkie zostały zaprojektowane tak, by zabawa i trening były przyjemniejsze zarówno dla czworonoga, jak i dla Ciebie.


https://www.facebook.com/cowsierscipiszczy/posts/2926822617427238

Zestaw do pielęgnacji

Kup szczotkę lub grzebień i zaplanuj codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Dopasuj akcesoria do sierści psa. Poproś o radę personel sklepu zoologicznego, hodowcę psów lub innych właścicieli czworonogów. Pamiętaj, by raz na jakiś czas wykąpać psa i i przyciąć jego pazury. Zadbaj też o jego jamę ustną. Wybierz bezpieczne produkty przeznaczone specjalnie dla psów.

Pierwsze jedzenie czworonoga

Przybycie do nowego domu będzie dużą zmianą dla Twojego psa. Możesz mu to ułatwić, wsypując do miski takie samo jedzenie, do którego jest przyzwyczajony. Dzięki temu szczeniak poczuje się bezpiecznie w nowym miejscu.

Jeśli zdecydujesz się zmienić jego dietę, rób to stopniowo przez 5-7 dni, mieszając nową karmę ze starą. Pamiętaj, by podawać pełnowartościowy i zbilansowany pokarm. dopasowaną do wieku i stylu życia czworonoga. Karma z górnej półki zawiera odpowiednią mieszankę białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów, witamin oraz błonnika.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=172509777816841&id=112765403791279

Obroża i smycz

Nie możesz wyprowadzić szczeniaka na spacer, dopóki nie otrzyma niezbędnych szczepionek. Do tego czasu postaraj się przyzwyczaić czworonoga do obroży i smyczy. Takie akcesoria wykonane są z różnych materiałów. Najlepsze będą regulowane obroże nylonowe lub z miękkiej skóry. Wyreguluj sprzączkę tak, by można było wygodnie włożyć kilka palców pomiędzy obrożę a szyję psiaka. Regularnie sprawdzaj dopasowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*