Praca w Niemczech bez znajomości języka – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Praca w Niemczech bez znajomości języka – od czego zacząć?
RODZINAROZWÓJ

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jedną z największych obaw osób wyjeżdżających do pracy za granicę jest bariera językowa. Nieznajomość języka niemieckiego jest dyskomfortowa, ale niekoniecznie przekreśla Twoje szanse w zatrudnieniu u zagranicznego pracodawcy. Zanim opanujesz język obcy, możesz spróbować swoich sił w zawodzie. W niektórych ofertach widać, że wymogiem jest wyłącznie podstawowa znajomość języka. W takiej sytuacji zawsze możesz skorzystać z przyspieszonego kursu, który pomoże Ci w podniesieniu kompetencji lingwistycznych w zakresie tematycznym, jakim jesteś zainteresowany.

Praca w Niemczech bez znajomości języka w praktyce

Nie da się ukryć, że jeżeli interesuje Cię dobra praca w Niemczech bez znajomości języka to o taką ofertę może być ciężko. Na pewno większe szanse na wysoką pensję i dodatkowe benefity ma opiekunka, która zna język i jest w stanie dość swobodnie się nim posługiwać w życiu codziennym. Co ważne – nie ma wymogu, żeby znać język na wysokim, biznesowym poziomie. Wystarczy komunikatywność na poziomie podstawowym, która pozwala na zrobienie zakupów, luźną pogawędkę z podopiecznym o pogodzie, czy załatwienie spraw urzędowych, medycznych, finansowych.

Czy możliwa jest praca bez znajomości języka?

W teorii można znaleźć pracę bez znajomości języka, np. w Niemczech. Wbrew pozorom takie oferty są nie tylko w popularnej wśród polskich pracowników branży budowlanej, ale też opiekuńczej i pielęgnacyjnej. Przykład – opieka nad seniorem, który jest niepełnosprawny albo w stanie śpiączki. Taka osoba nie komunikuje się werbalnie, dlatego opiekun nie musi wykazać się płynną znajomością języka.

Jak podnieść swoje kompetencje językowe?

Najnowsze oferty pracy za granicą bez znajomości języka pojawiają się rzadziej i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeżeli nie masz doświadczenia i próbujesz na nie aplikować, to może skończyć się tym, że przegrasz starcie z mocniejszymi (szybszymi) kandydatami. Lepiej zatem przygotować się do startu w wyścigu o posadę zagraniczną, uczestnicząc wcześniej w kursie językowym. Taką możliwość dają np. firmy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników z Polski dla klientów z Niemiec. Często prowadzą przy swojej głównej działalności także szkolenia językowe, które:

  • szkolą osoby przygotowujące się do wyjazdu zarobkowego za granicę,
  • gwarantują zatrudnienie w opiece po ukończeniu kursu,
  • zapewniają zakwaterowanie na czas trwania szkolenia,
  • obejmują kursantów stałą opieką koordynatora i lektora,
  • prowadzą stałe zapisy na cykle intensywnych szkoleń.

Nauka niemieckiego – na kursie i w pracy

Praca w Niemczech bez znajomości języka początkowo może wydawać się trudna do znalezienia, a nawet nieosiągalna. Natomiast nie musisz się martwić, bo to, czego nie przyswoisz na kursie, nauczysz się na miejscu – z książek, gazet, codziennych konwersacji. Warto zabrać ze sobą słownik, a w telefonie zainstalować aplikację z tłumaczem. Wszystko po to, abyś miała łatwiejszy start i już na początku poczuła się pewniej w obcym kraju. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*