Pokój przedszkolaka – co powinno się w nim znaleźć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pokój przedszkolaka – co powinno się w nim znaleźć?
ARANŻACJECZTERY KĄTYDEKORACJE

Artykuł sponsorowany

Twój maluch dorasta, zmieniają się jego potrzeby, a także wyrabia swój własny gust. Warto zwrócić wówczas uwagę nie tylko na to, co jest mu niezbędne w pokoju, ale też na to, co mu się podoba. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób zaaranżować pokoik Twojej pociechy w sposób, który będzie praktyczny i estetyczny.

Koniec z łóżeczkiem

Sen wciąż jest jedną z najważniejszych fizjologicznych potrzeb malucha w wieku przedszkolnym. Jest to też czas, gdy rezygnujesz z łóżeczka, kojca i kołyski – dziecko zwyczajnie nie potrzebuje już tych rzeczy, zamiast tego preferuje swoje własne łóżko. Wciąż nie będzie ono rozmiarów łóżka dla dorosłej osoby, jednak zapewni Twojemu maluchowi zdecydowanie większą swobodę i poczucie, że nie jest już małym dzieckiem. Gdy nie masz pomysłu na aranżację pokoju dziecka, warto zdecydować się na łóżko, które samo w sobie stanowi również doskonałą ozdobę pomieszczenia. Bardzo popularne ostatnio stały się łóżka-domki. Drewniana konstrukcja, która, przylegając do ściany, nadaje jej wygląd domku, jakby wprost z rysunku Twojej pociechy. Wówczas wystarczy już tylko ciekawy kolor ściany i kilka dodatków, a pokój malucha będzie wyglądać zjawiskowo.

Nauka odpowiedzialności

Przedszkolak wchodzi w ten wiek, kiedy uczymy go odpowiedzialności, tego, jak istotna jest systematyczność i wykonywanie domowych obowiązków. To oczywiste, że nie wręczysz maluchowi w ręce odkurzacza czy nie każesz zmywać, warto jednak zadbać o to, by Twoje dziecko czuło, że w obrębie jego pokoju to ono odpowiada za to, jak prezentuje się stan pomieszczenia. Ilość zabawek rośnie wraz z wiekiem Twojego malucha. To naturalne, że starsze dziecko potrzebuje bardziej różnorodnych sposobów na zabawę – nie oznacza to jednak, że magicznie powiększyła się powierzchnia dziecięcego pokoju. Świetnym rozwiązaniem obu tych kwestii, są kosze na zabawki. W sklepach z akcesoriami do dziecięcych pokojów znajdziesz ogromny wybór ciekawych, kolorowych koszy. Niezależnie od tego, w jakich kolorach urządzasz dziecięcy pokój czy na jakie zwierzątko obecnie Twoja pociecha ma fazę. Jest zakochane w koalach, a może jednorożcach? Warto zwrócić uwagę na to, z jakich tworzyw stworzone są kosze. Warto wybrać takie materiałowe, usztywniane pianką. Dzięki temu kosz na zabawki utrzyma swój kształt, ale nie będzie zbyt ciężki dla malucha – dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło spokojnie przesuwać go bez pomocy dorosłych i pokazać Ci, jak pięknie sprząta swój własny pokój.

Na podłodze i nie tylko

Nieważne, jak dorosłe czuje się Twoje dziecko, wciąż ważna jest w jego życiu zabawa. Pomijając rozrywki na świeżym powietrzu, większość czasu maluch spędza w pomieszczeniu, które dla niego przygotujesz. To tu czuje się bezpiecznie, to tu wie, że jest jego miejsce. Ma pod ręką swoje ulubione zabawki, swoje łóżeczko, to jest jego świat. Warto zadbać, by ten świat stał się jeszcze przystępniejszym. Doskonałym pomysłem są maty do zabawy. Wykonane są z miękkiej pianki, dzięki czemu zapewniasz dziecku bezpieczną i komfortową powierzchnię do zabawy. W internecie bez problemu znajdziesz niezliczone ilości wzorów i kolorów, które bez problemu dopasujesz do pokoju i które spodobają się Twojemu maluchowi. Warto wspomnieć, że maty działają na zasadzie puzzli – składają się z mniejszych elementów, które można łączyć w większe elementy na różne sposoby, co przy okazji jest… Kolejnym sposobem zabawy! Dobrze też zadbać o to, by Twoje dziecko miało na czym w pokoju usiąść i wygodnie się bawić. Im starsze dziecko, bym bardziej chce naśladować dorosłych, a my przecież rzadko spędzamy czas na podłodze. W takim przypadku świetnie sprawdzą się pufy dla dzieci. Ich kierowane do dzieci, kolorowe, zwierzęce wzory sprawią, że każdy maluch będzie zachwycony, mogąc wybrać taką pufę, która najbardziej mu się spodoba. Dzięki polisterynowemu wypełnieniu – tak popularnemu w ostatnim czasie – pufa z łatwością dostosuje się do kształtu siedzącej na niej osoby, a później wróci do pierwotnego wyglądu. Warto zwrócić uwagę na to, czy producent zaznacza łatwość czyszczenia pufy dla dzieci. Jako rodzic dobrze wiesz, jak często maluch niesie za sobą chaos i bałagan – jeżeli zewnętrzny materiał jest zdejmowany, łatwo będzie go czyścić, chociażby piorąc w pralce!

Fot. Tatiana Syrikova/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*