Czy pies w bloku jest na pewno dobrym pomysłem? Jeśli tak, to jak się do tego przygotować? Które rasy będą odpowiednie do niewielkiego mieszkania w mieście? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Decydując się na posiadanie czworonożnego przyjaciela, nie tylko partycypujemy w radościach z tym związanych, ale też ponosimy odpowiedzialność za zwierzę. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszkamy z nim w mieszkaniu. Pies nie ma tutaj możliwości, jak w przypadku domku na wsi, swobodnego wychodzenia na zewnątrz. Jego behawioralne potrzeby nie zostają naturalnie zaspokojone, dlatego zdarza się, że zachowuje się w sposób, który będzie źle odbierany przez sąsiadów. Pies wyjący lub szczekający podczas naszej nieobecności to niezbyt dobra wizytówka również dla nas. Jak tego uniknąć?
Z całą pewnością nie w takim, w którym umowa najmu nam na to nie pozwala. To bardzo ważne – należy dokładnie sprawdzić, czy zasady, które zaakceptowaliśmy umawiając się na wynajmowanie mieszkania, pozwalają nam na zamieszkanie w nim razem z czworonogiem. Warto też upewnić się, że nie mieszkamy z osobami uczulonymi na sierść psa. Raczej nie należy też porywać się na hodowlę bardzo wymagającej rasy, nie mając doświadczenia w tresurze takich zwierząt i dysponując bardzo małym lokum. Husky lub pitbull w kawalerce, szczególnie jako pierwszy w życiu pies, nie jest raczej dobrym wyborem.
Odpowiednie zaaranżowanie wnętrza w celu bezproblemowego wprowadzenia do niego zwierzaka jest bardzo ważne. Trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć kwestię legowiska. Warto, aby było przestronne, miękkie i przyjazne. Inaczej psiak może zlekceważyć je kosztem wylegiwania się na kanapie. Łatwo przychodzi nauczenie psa spania na swoim miejscu, ale znacznie trudniej jest odzwyczaić go od przykrego dla nas nawyku wchodzenia na łóżko. Trzeba się też zaopatrzyć w zabawki i miski dla pupila. Dobrze, jeśli i one będą miały swoje stałe miejsce.
Niezależnie od tego, jaką rasę wybierzemy jako towarzysza do mieszkania w bloku, należy mu dostarczyć odpowiedniej porcji ruchu i zabawy, również na świeżym powietrzu. Pies, który ma dość dużą dozę rozrywki, to czworonóg, który nie sprawia problemów z wyciem, szczekaniem i niszczeniem mebli. Jednocześnie regularne spacery i przyzwyczajenie do nich poskutkują tym, że pies będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz.
Wycie, zwłaszcza w przypadku młodych psów, bywa związane z tym, że utożsamiając domowników ze swoim stadem, nie mogą one zrozumieć nagłej rozłąki i reagują na nią wydawaniem przykrych odgłosów. Najlepiej jest od początku przyzwyczajać go do krótkich chwil rozłąki. Dobrze też robić to zostawiając malucha we własnym posłaniu z własnymi zabawkami po intensywnej zabawie. Należy też nagradzać psa smakołykami za dobre zachowanie.
Niektóre z ras psów lepiej nadają się do hodowli w bloku. Wśród nich znajdują się przede wszystkim: