Najpiękniejsze kwiaty na balkon

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najpiękniejsze kwiaty na balkon
CZTERY KĄTYOGRÓD I BALKON

Balkon może być wspaniałym miejscem na relaks, o ile zadbasz o odpowiednie kwiaty. Hodowla roślin na balkonie nie jest problemem, o ile jest dobrze nasłoneczniony. Oto najpiękniejsze kwiaty na balkon, które na pewno sprawdzą się nawet na niewielkiej przestrzeni.

Pelargonie – klasyka wśród kwiatów balkonowych

Wiele osób wybiera pelargonie jako kwiaty balkonowe. Są przede wszystkim wyjątkowo wytrzymałe i mogą kwitnąć aż do września! Co ważne, magazynują wodę w pędach i liściach, dzięki czemu nie zaszkodzi im nagła susza, jeśli zostawisz je bez podlewania, kiedy ty pojedziesz na krótki urlop. Żeby ładnie kwitły, należy podczas upalnych dni podlewać je rano i wieczorem. Można również zainwestować w odżywkę do kwiatów kwitnących w celu polepszenia ich wzrostu. Bardzo ważne jest też nawożenie – pelargonie lubią granulowany nawóz oraz odpowiednią ziemię ze składnikami mineralnymi. Niestety pelargonie powinny być często oczyszczane ze zwiędniętych kwiatów i uschniętych łodyg, by mogły zmieścić się kolejne kwiaty. Te są wyjątkowo piękne i mają kulisty kształt.

Osteospermum

Ten kwiat o nieco zabawnej nazwie pochodzi z Afryki i nazywany jest również stokrotką afrykańską. Ma bardzo silne łodygi, które wyhodowało w związku z trudnymi, pustynnymi warunkami. W nich magazynuje wodę i składniki mineralne na trudny czas. Ta roślina silnie się krzewi i może osiągnąć szerokość nawet 40 cm. Jeśli chcesz koniecznie mieć ją na swoim balkonie, wsadź jedną sadzonkę pośrodku prostokątnej donicy. Osteospermum należy dość często podlewać, ale nie za mocno, ponieważ przy zbyt wilgotnej ziemi zaczyna gnić. Jeśli chcesz przyspieszyć jej krzewienie się, zadbaj o usuwanie wysuszonych kwiatostanów. Lubi zaciszne i mocno nasłonecznione miejsca. Jest to na pewno idealny kwiat dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem.

Petunia

Ta wdzięczna roślina idealnie sprawdza się na tarasach i balkonach. Można hodować ją w doniczkach i lubi miejsca słoneczne. Jako podkład wybierz ziemię próchniczną i przepuszczalną. Warto wymieszać ją z piaskiem, ponieważ ten kwiat lubi być obficie podlewany. W czasie suszy piasek zatrzyma wilgoć, dzięki czemu petunie nie zwiędną. Mają podobne wymagania jak surfinie, więc dla odżywienia kwiatostanu zastosuj również mieszankę wieloskładnikową dedykowaną zarówno dla petunii, jak i surfinii. Można nabyć ją w sklepach ogrodniczych w formie granulatu.

Begonia

Begonie są wspaniałe na zacieniony balkon, więc jeśli posiadasz taras wychodzący wprost na sąsiedni budynek, to ta roślina będzie na pewno rozwijała się na nim znakomicie. Co ważne, można je sadzić w miejscach dość wietrznych, np. jeśli mieszkamy na wyższych piętrach lub na wzgórzu. Begonie mają silne i mocne łodygi, którym niestraszne są nawet mocne podmuchy. W czasie kiedy nie kwitnie, może również idealnie ozdobić twój balkon. Posiada piękne i rozłożyste liście, które na pewno ciekawie komponują się na tle innych roślin. Podlewaj ją za pomocą wody pozbawionej wapnia, np. przefiltrowanej. Na pewno odwdzięczy się pięknym ukwieceniem.

Koleus

Nazywany jest również pokrzywą amerykańską albo brazylijską, ale bez obaw! Na pewno jego łodygi nie ukłują cię tak dotkliwie, jak te u pokrzywy zwyczajnej. Może wyrosnąć nawet do 80 cm i prezentuje się naprawdę świetnie. Lubi miejsca lekko nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Ważne, aby ziemia dla koleusa była próchniczna i dobrze przepuszczalna. Dla zwiększenia jej nawodnienia możesz wymieszać ziemię uniwersalną z keramzytem. Po opadających liściach poznasz, że twój koleus domaga się większej ilości wody. Jeśli już podlewasz swój okaz, pamiętaj, aby była to woda odstana. Od kwietnia do września możesz wspomóc jego wzrost, zasilając ziemię nawozem uniwersalnym do roślin kwitnących. Te starania na pewno nie pójdą na marne, bo koleusy mają piękne, wielobarwne liście, które świetnie prezentują się również późną jesienią.

Fot. Daria Shevtsova/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*