Na co zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa?
ZAINTERESOWANIA

Artykuł sponsorowany

Wybór sprzętu do pracy, nauki lub w celach rozrywkowych nastręcza wielu problemów amatorom technologii. Jakie zatem parametry i funkcje należy uwzględnić przy zakupie laptopa? Sprawdź już teraz! 

Zakup urządzenia, które będzie służyło nam na długie lata to nie lada wyzwanie, zwłaszcza przy tak obszernym wachlarzu dostępnych na rynku opcji. Warto więc podejść do tematu poważnie i przeanalizować poszczególne komponenty sprzętu. O tym, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności dowiesz się już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Wyświetlacz 

Szybki i niezawodny laptop to konieczność podczas pracy home office i częstych podróży. Wielu klientów decyduje się na mniejsze, 14-calowe laptopy. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją mniejsze wyświetlacze. Ważny jest komfort użytkowania, dlatego jeżeli masz możliwość podłączenia komputera przenośnego do zewnętrznego, większych rozmiarów monitora to śmiało sięgnij po tę rozwiązanie. 

Procesor 

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W tym przypadku mowa o procesorze. Czym kierować się podczas poszukiwań “tego jedynego”? Oto kilka wskazówek: 

  • dla pracowników biurowych i w celach edukacyjnych – nawet dwurdzeniowe i czterowątkowe bądź czterordzeniowe procesory mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Wariantami, który cieszą się niezwykłą popularnością są układy Intel Core (m.in. i3, AMD Ryzen 3). 
  • dla profesjonalnych grafików – absolutnym minimum są procesory czterordzeniowe i ośmiowątkowe. Dysponujesz większym budżetem, a na co dzień zajmujesz się obróbką zdjęć bądź montażem video? Koniecznie zaopatrz się w sześciordzeniowy lub ośmiordzeniowy CPU (np. model Intel Core i9). 

Żywotność baterii 

Laptop działający bez konieczności stałego podłączania go do źródła prądu to rzadkość. Od strony technicznej warto wiedzieć o tym, że czas działania baterii uzależniony jest od zastosowanych podzespołów oraz pojemności akumulatora. W przypadku lżejszych modeli stosuje się komponenty niskonapięciowe, które nie zużywają dużych ilości energii. Dzięki temu żywotność baterii pozwala na dłuższy czas pracy zasilanego urządzenia.

Pamięć RAM 

O wyborze pamięci RAM decyduje przeznaczenie urządzenia. Jeżeli laptop stanowi dla Ciebie narzędzie pracy lub nauki, spokojnie możesz pokusić się o pojemność 4-8 GB RAM. Graczom zaleca się opcję przynajmniej 16 gigabajtów. Dlaczego? Przede wszystkim pamięć RAM gwarantuje większe reagowanie ze strony systemu i skraca czas ładowania gier. 

Po zakupie laptopa, koniecznie sprawdź jakie akcesoria proponuje Ci serwis komputerowy. Pamiętaj, aby korzystać wyłącznie z profesjonalnego wsparcia, jeżeli podczas używania urządzenia pojawią się ewentualne usterki. 

Fot.: Cottonbro Studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*