Leczenie uzależnienia od komputera – kiedy warto zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Leczenie uzależnienia od komputera – kiedy warto zacząć?
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rodzice często są zaniepokojeni nadmiernym korzystaniem z Internetu i komputera przez ich dzieci. Rodzice często są zaniepokojeni nadmiernym korzystaniem przez ich dzieci z Internetu i komputera. Nie wiedzą jednak jak i gdzie szukać rozwiązań. Niejednokrotnie podejmowane działania są nieskuteczne i sprzeczne. Warto polegać na wiedzy specjalistycznej, jak również na aktualnej wiedzy.

Uzależnienie od komputera leczenie i przyczyny

W obecnych czasach trudno jest znaleźć miejsce bez komputera, telefonu czy laptopa. Coraz większa liczba osób spędza swój dzień w sieci. O ile w korzystaniu z nowych technologii nie ma nic złego, o tyle utrata kontroli nad sposobem korzystania z tych mediów może stanowić zagrożenie. Mogą rozwinąć się podstępne i skryte uzależnienia behawioralne. Niestety, coraz częściej dotyczy to nieletnich i młodych użytkowników. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznienia-od-komputera/

Uzależnienie od komputera: Oznaki

Jesteśmy obecnie społeczeństwem informacyjnym. Nie dziwi więc globalny zasięg tej rewolucji. Komputery są używane w pracy, szkole i jako rozrywka. Korzystanie z komputera i granie w gry jest w porządku, pod warunkiem, że nie przekracza zdrowego rozsądku.

Uzależnienie od komputera to stan, w którym osoba może spędzać godziny przy komputerze lub laptopie, bez konkretnego celu, oglądając filmy, seriale, grając w gry wideo i surfując po Internecie.

Nastolatki i ich rodzice powinni mieć dobre relacje. Są one nie tylko obowiązkiem rodzica, ale także elementem skutecznej profilaktyki. Ważne jest wsparcie, bliskość i rozmowa. Dzieci powinny być uświadamiane o potencjalnych zagrożeniach i przykrych konsekwencjach. Wielu nastolatków „ucieka do sfery wirtualnej” przed problemami i brakiem zrozumienia.

Dorośli mogą paść ofiarą nałogów, mimo że zazwyczaj są świadomi konsekwencji. Nieświadomie młodzi ludzie wyrabiają sobie złe nawyki, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożeń i są narażeni od najmłodszych lat na niezastąpioną rozrywkę.

Na czym polega leczenie uzależnienia od Internetu?

Najpierw należy zaakceptować, zrozumieć i przyznać, że uzależnienie od komputera jest problemem. Pierwsza faza leczenia wiąże się z całkowitą abstynencją. Następnie pacjent zostanie pokierowany przez specjalistę na terapię. Polega ona na omówieniu z profesjonalistą problemu i możliwych rozwiązań. Uczestnicy będą pracować nad swoją samooceną, umiejętnościami społecznymi i innymi kwestiami.

Dlaczego terapia uzależnień w ośrodku jest tak ważna?

Smartfony, tablety, komputery, laptopy – wszystkie te urządzenia są przydatne, praktyczne i mogą wywoływać niepokój u bliskich. Komunikacja społeczna przeszła metamorfozę dzięki internetowi. Postęp technologiczny jest szczególnie szkodliwy dla dzieci i młodzieży.

Prowadzona w ośrodku terapia uzależnień opiera się na objawach (psychicznych i emocjonalnych) pacjenta, diagnozie i leczeniu. Proces terapeutyczny podlega ocenie pod kątem skuteczności.

Warto szukać profesjonalnej terapii i opieki specjalistycznej np. tutaj: https://dezyderata.com/. Ten ośrodek wspomaga pacjenta w jego drodze do wyzdrowienia.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*