Wybór lampy do salonu to odpowiedzialne zadanie. Lampa do salonu powinna być ozdobą wspólnej przestrzeni, ale też trafiać w gusta i potrzeby każdego członka rodziny.
Lampa do salonu powinna być użyteczna, stylowa i dopasowana do wystroju wnętrza. Dobrze, aby w pomieszczeniu było kilka typów oświetlenia, na przykład lampa stojąca przy sofie, piękny żyrandol nad stołem i subtelny kinkiet, który wykreuje kameralną atmosferę. Przy wyborze żarówek, zwróć uwagę na modele świecące miękkim, ciepłym światłem, które budują przytulną atmosferę w pomieszczeniu.
Salon to pomieszczenie, w którym nie warto polegać na tylko jednym typie oświetlenia, gdyż każdy z nich pełni odrębną rolę. Z tego powodu wskazane są zarówno lampy ścienne, jak i podłogowe, żyrandole i punktowe źródła światła, które możemy wykorzystywać równocześnie lub osobno, w zależności od potrzeby. Oświetlenie jest niezwykle pomocne w podziale przestrzeni na sekcje. To praktyczne rozwiązanie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu oraz w salonach o imponujących rozmiarach.
W roli oświetlenia ogólnego z reguły występuje żyrandol zamontowany pośrodku sufitu. W niedużym salonie najlepiej zamontować jeden żyrandol, a jeśli pomieszczenie ma ponad 25 m² i wydzieloną strefę jadalnianą, warto pomyśleć o dwóch żyrandolach w różnych strefach pomieszczenia. Najważniejsze, by ze sobą współgrały.
Na oświetlenie dodatkowe składają się lampy, które oświetlają odrębne strefy w pomieszczeniu: lampa podłogowa stojąca przy stoliku kawowym lub wygodnym fotelu w strefie wypoczynkowej, a także kinkiety, spełniające rolę oświetlenia zadaniowego, zawieszone przy lustrze lub pięknym obrazie w bogatej oprawie.
Z pomocą oświetlenia dekoracyjnego akcentowane są zazwyczaj pewne elementy w designie salonu, na które chcesz zwrócić uwagę. Rolę oświetlenia dekoracyjnego pełnią zazwyczaj lampy czy gzymsy LED-owe, podświetlające wnęki w ścianach, akwaria, rośliny pokojowe, lustra czy obrazy. Oświetlenie punktowe natomiast może pełnić funkcję dekoracyjną oraz zadaniową. Lampy punktowe zamontowane w suficie optycznie powiększą i wyciągną przestrzeń ku górze, rozświetlą też określone strefy. Tego rodzaju lampy mogą być uzupełnieniem żyrandola.
Umiejętnie dobrane oświetlenie może być kropką nad „i” w aranżacji wnętrza i dodatkową ozdobą pomieszczenia.
W salonie zaaranżowanym w stylu klasycznym, bazującym na jasnych kolorach bez zbędnego wykwintu, najlepiej sprawdzą się surowe, symetryczne i proste formy oświetlenia. Lampy z metalu, klosze z przezroczystego lub matowego szkła będą doskonale wyglądać w salonie zaaranżowanym w stylu klasycznym.
W wystrój Hi-Tech idealnie wpiszą się lampy o symetrycznych kształtach wykonane z chromowanego metalu z elementami ze szkła i plastiku. Do salonu nowoczesnego wybierz lampy o opływowych, delikatnie zakrzywionych kształtach, klosze z różnobarwnego szkła o fantazyjnych wzorach. Jeśli Twój salon czerpie ze stylu prowansalskiego, wybierz modele stylizowane na drewno z rzeźbionymi ornamentami i żarówki w formie świeczek. Japońskie wyposażenie wnętrza z kolei aż prosi, by dopełnić je abażurami z naturalnej tkaniny lub papieru ryżowego, zdobionymi rysunkami lub napisami o tematyce wschodniej.
Zdj. główne: Krystal Black/unsplash.com