Kolor ścian do salonu – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kolor ścian do salonu – jaki wybrać?
ARANŻACJECZTERY KĄTYZAINTERESOWANIA

Kolor ścian w salonie jest bardzo ważny, ponieważ to on decyduje, w jakim stylu będzie całe pomieszczenie. Dodatkowo bardzo ważne jest, jak zadbamy o nasz salon – to do niego najczęściej zapraszamy gości, czy sami w nim wypoczywamy. Ma być dla nas oazą spokoju i naszym prywatnym miejscem do odpoczynku.

Jakie kolory ścian do jakiego rodzaju wystroju?

Wiele zależy od tego, w jakim stylu ma być nasz salon. Dużo osób obecnie wybiera bardzo minimalistyczny styl skandynawski. Współczesne „pokolenie IKEA” wybiera raczej proste i mało dekoracyjne meble oraz dodatki. Minimalizm jest w cenie, dlatego jednolite i neutralne kolory ścian w takim pomieszczeniu i przy takim wystroju są świetnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że wystrój salonu to również kolor ścian. Warto więc zadbać, by były one dopasowane do reszty elementów.

Klasyka zawsze w modzie

Minimalistyczny styl skandynawski wspaniale prezentuje się w bieli, szarościach i beżach. Jasny kolor ścian można przełamać za pomocą np. dekoracji w postaci drewnianych paneli przyklejonych na jedną ze ścian. Plastry drewna pięknie odznaczające się na tle jasnych ścian sprawią, że całe pomieszczenie nabierze nieco nowocześniejszego, ale również modnego wyglądu. Jasne barwy dają nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o dobór koloru mebli. Wspaniale będą prezentowały się białe, ale też sosnowe meble. Dobrym pomysłem jest pomieszanie stylów – jasne ściany w odcieniu bieli lub szarości na pewno są pięknym tłem dla ciemniejszych mebli w odcieniu dębowym lub dla czarnych mebli z białym dodatkami. Jasny kolor farb zawsze jest świetnym pomysłem w momencie, kiedy w naszym salonie mają zagościć meble o ciemniejszych frontach.

Klasyczne wnętrza z machoniowymi meblami, czy dębowymi elementami wyposażenia powinny lepiej podkreślać ich wyjątkowy kolor. Wtedy wybierzmy farby w odcieniach burgundu, morskiej lub butelkowej zieleni, gołębiego odcienia niebieskiego czy też ciemniejszej szarości. Sprawią one, że skórzane meble lub drewniane półki i komody będą pięknie podkreślone. Nie bójmy się również energetycznych odcieni czerwieni lub żółtego. Na ich tle naturalne drewno również wspaniale się prezentuje.

Zakup farby do wnętrz

Na co zwrócić uwagę przy zakupie farb do salonu:

  • natężenie koloru,
  • zmywalność,
  • hipoalergiczność,
  • łatwość w nakładaniu,
  • odporność na promieniowanie UV.

Warto przed zakupem farby do salonu sprawdzić, jak kolor będzie się prezentował. Przede wszystkim należy zakupić małe opakowanie farby i sprawdzić ją na naszej ścianie. W domowych warunkach – pod innym kątem i naturalnym, ciepłym światłem wpadającym przez okna – odcień może wyglądać zupełnie inaczej niż w sklepie, gdzie światło jest sztuczne i najczęściej zimne. 

Co zamiast farb na ścianie?

Obecnie nie musimy ograniczać się wyłącznie do farb na ścianie. Możemy również sprawić sobie ciekawe stiuki albo drewniane panele w nowoczesnej odsłonie. Do łask wraca również tzw. boazeria angielska. Może być malowana pomiędzy frezami oraz umieszczana tylko w połowie ściany. To wspaniały pomysł do salonów o wysokim suficie. Dzięki temu salon nabierze proporcji. Bardzo modne są również wystające lamele drewniane. Dają wrażenie trójwymiarowości, polecane są do wnętrz industrialnych i loftowych. Mogą łatwo optycznie podwyższyć oraz wydłużyć nasz salon. Niedawno prawdziwym hitem wśród paneli naściennych okazały się tapicerskie panele na ścianę ze strukturą. Kubistyczne kształty lub wzór jodełki na pewno wpasują się w nowoczesny i minimalistyczny styl salonu. Panele ścienne mogą być wykonane np. z tworzyw sztucznych i mieć ciekawą, trójwymiarową strukturę. Nadadzą wnętrzu charakteru i na pewno zastąpią nam klasyczne tapety. Modne są obecnie również stiuki nawiązujące do stylu pałacowego, które sprawdzą się z klasycznymi farbami do ścian.

Fot. Nataliya Vaitkevich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*