Poznaj 8 wynalazków, które zawdzięczamy kobietom

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj 8 wynalazków, które zawdzięczamy kobietom
KOBIETY Z PASJĄ

Przez wieki kobiety nie mogły pochwalić się wieloma osiągnięciami w nauce czy sztuce. Niestety starodawny system wychowania mocno izolował płeć piękną przed dostępem do wiedzy. Droga do naukowej kariery dla wielu pań była zamknięta. Z biegiem lat te zwyczaje zmieniły się na korzyść pań. Niektóre damy mimo problemów z nierównością płciową same dążyły do samorozwoju. W efekcie powstały wspaniałe wynalazki, które zachwycają po dziś dzień.   

Język programowania Cobol i Grace Murray Hopper

Garce Murray Hopper była bardzo zdolną panią żołnierz w jednostce United States Navy. Jako pierwsza kobieta zdobyła tytuł doktora matematyki. Wcześniej żadna kobieta nie mogła pochwalić się tak zaszczytnym tytułem naukowym. Już w 1955 roku opracowała jeden z pierwszych kompilatorów, czyli narzędzi, które przetwarzało język angielski na język maszyn. System sprawiał, że polecenia wydawane w języku angielskim były rozumiane przez komputery. Język programowania przez nią wymyślony nazywał się COBOL. 

Stephanie Kwolek i kevlar

Ta bardzo uzdolniona chemiczka wraz ze swoim zespołem wynalazła polimer, z którego później zaczęto tworzyć kevlar. To bardzo wytrzymały materiał, który jest wykorzystywany np. do produkcji kamizelek kuloodpornych. Podobnie jak Maria Skłodowska – Curie, Stephanie Kwolek pochodziła z Polski.

Wynalazczyni Wi-Fi Hedy Lamarr

Gdyby nie Hedy Lamarr nie moglibyśmy łączyć się bezprzewodowo z siecią internetową, np. w kawiarni, popijając wcześniej zamówioną latte. Hedy Lamarr pracowała w trakcie II wojny światowej z przyjacielem Georgem Antheilem. Wraz z nim opracowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. Niestety wynalazek nie został wtedy w pełni doceniony, ponieważ był zbyt skomplikowany. Jej pomysł sprawił, że lata później został wykorzystany do stworzenia dzisiaj znanego nam Wi-Fi. 

Adventure Academy -„Great Inventors: Hedy Lamarr”

Wynalazczyni wycieraczek samochodowych Mary Anderson

Będąc w Nowym Jorku Mary Anderson zauważyła, że kierowcy mają duży problem z odpowiednią widocznością podczas deszczu. Dzięki tym obserwacjom stworzyła mechanizm, który umożliwiał obsługę wycieraczek samochodowych z wnętrza samochodu, bez potrzeby wychylania się poza auto. To bardzo pomogło w późniejszym udoskonaleniu tego systemu i sprawieniu, że dziś możemy cieszyć się wycieraczkami samochodowymi, które włączają się w momencie, kiedy deszcz zaczyna padać na naszą szybę. 

Barbara S. Askins i innowacyjny sposób wywoływania zdjęć

Każdy z nas uwielbia wywoływać zdjęcia z ważnych dla nas chwil. Barbara S. Askins znacznie poprawiła sposób na wywoływanie filmu fotograficznego, dzięki czemu negatywy miały znacznie lepszą jakość.

Marion Donovan i jednorazowe pieluchy

Na pewno świeżo upieczone mamy powinny być wdzięczne Marion Donovan za wynalezienie jednorazowych pieluch dla dzieci. Marion Donovan wiedziała, jak uciążliwe jest pranie pieluch wielorazowych wykonanych z tetry. Stworzyła więc pieluchy jednorazowe. 

Mary Phelps Jacob – nowoczesny biustonosz

Wiele kobiet pod koniec lat 90. XIX wieku oraz na początku XX wieku pomimo coraz większego rozwoju techniki, nadal męczyły się w bardzo niewygodnych gorsetach. Nie pozwalały one na swobodne oddychanie, co zauważyła również Coco Chanel, tworząc specjalne projekty ubrań dla kobiet, które były niezwykle wygodne i zmieniły podejście do kobiecej mody. Swoją cegiełkę dołożyła również Mary Phelps Jacob, którą uznaje się za twórczynię pierwszego nowoczesnego biustonosza. Jej projekt biustonosza nie posiadał niezwykle uciążliwego, drucianego usztywnienia oraz pozwalał na swobodę ruchu.

Sally Fox – barwniki organiczne

Ekolodzy na pewno znają słynną wynalazczynię barwników organicznych. Sally Fox w późnych latach 80. chciała zmniejszyć negatywny wpływ pestycydów na środowisko naturalne. Tym sposobem udało jej się wynaleźć sposób na wykonywanie barwników organicznych, które znacznie zmniejszyły udział negatywnie działających na naturę chemikaliów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*