Artykuł sponsorowany
Dobry stan zdrowia młodej mamy jest ważny nie tylko w trakcie ciąży, ale także po urodzeniu dziecka. Szereg profilaktycznych badań pozwoli Ci na dokładną ocenę kondycji Twojego organizmu.
Regularne badania są ważne. Nawet jeżeli w połogu czujesz się dobrze, nie powinnaś zaniedbywać kontrolnych wizyt u kilku specjalistów. Bóle piersi czy brzucha, zmęczenie, uczucie senności czy problemy w poruszaniu się są normalnym stanem po porodzie. Jednak gdy zauważysz, że mimo upływu czasu nie odczuwasz poprawy, koniecznie wykonaj niezbędne i podstawowe badania.
Badanie krocza jest podstawą po porodzie, niezależnie od tego, czy przebiegał on z komplikacjami czy bez. Pozwoli ono ocenić, czy rana goi się prawidłowo, a macica ulega prawidłowemu obkurczaniu. Wizyta u ginekologa jest też konieczna w przypadku, gdy miałaś cesarskie cięcie. Lekarz zweryfikuje, jak wygląda blizna i czy nie wdaje się zakażenie oraz czy wszystko goi się tak jak powinno.
Po urodzenia dziecka mogą zdarzyć się problemy z nietrzymaniem moczu. Konsultacja z lekarzem pozwoli ustalić, co zrobić, aby wyeliminować ten problem. Chwilowym rozwiązaniem może być korzystanie np. z pieluchomajtek takich, jak te, które są dostępne na https://pharmamed24.pl/pl/c/Pieluchomajtki-dla-doroslych/16. Ginekolog może też wskazać, czy konieczne będzie leczenie farmakologiczne i doradzi, jak ćwiczyć mięśnie Kegla.
Zbadaj poziom hemoglobiny, krwinek białych i czerwonych, ilość płytek krwi oraz OB. Badanie krwi jest szczególnie ważne w przypadku kobiet, które mają tendencję do anemii. Warto też zweryfikować, jaki jest poziom cukru, jeżeli często czujesz się zmęczona. Ponadto, jeżeli chorowałaś na cukrzycę ciążową, musisz po urodzeniu dziecka regularnie kontrolować poziom glukozy.
Za pomocą badania moczu, lekarz będzie w stanie ocenić poziom hormonów w Twoich organizmie oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś infekcje układu moczowego.
Podczas ciąży nie zawsze jest możliwość całkowitego wyleczenia zębów. Dlatego po porodzie wybierz się do dentysty, aby sprawdzić, czy z Twoim uzębieniem jest wszystko w porządku. Organizm osłabiony zmianami hormonalnymi i otrzymywaniem niewystarczającej ilości witamin oraz minerałów, może powodować stany zapalne dziąseł, które jeszcze nie dają objawów bólowych. Wczesne ich wykrycie daje szanse na uratowanie zębów, np. dzięki leczeniu kanałowemu, o którym więcej przeczytać na stronie firmy e-meditrans. Może też pojawić się próchnica, której nie dostrzegasz podczas szczotkowania.
Na cytologię zapisz się mniej więcej 6 miesięcy po porodzie. Badanie powinno być wykonane tydzień po tym, gdy zakończyłaś krwawienie menstruacyjne. Cytologia pozwoli na sprawdzenie, czy w Twoim organizmie pojawiły się markery nowotworowe.
Jeżeli odczuwasz niepokojące bóle piersi podczas karmienia lub dotyku, skonsultuj je z lekarzem. Warto też wykonać profilaktycznie USG, które pokaże, czy nie ma żadnych zmian.
Ważne jest zarówno badanie palpacyjne, jak i sprawdzenie poziomu hormonu tarczycy. Wszystko po to, aby wykluczyć jej nadczynność lub niedoczynność. Badanie powinnaś wykonać wtedy, gdy np. odczuwasz ciągłe zmęczenie, senność lub nagle zaczęłaś przybierać na wadze.
Profilaktyczne badania pozwolą Ci na szybszą regenerację organizmu po porodzie. Opieka nad noworodkiem jest wymagająca, ale pamiętaj, że powinnaś znaleźć czas także na zadbanie o swoje zdrowie i samopoczucie nie tylko podczas połogu.
Fot. Anna Shvets/Pexels