Jak zostać kosmetyczką?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać kosmetyczką?
KOBIETY Z PASJĄ

Artykuł sponsorowany

Kosmetologia to jeden z najchętniej uczęszczanych w ostatnich latach kierunek nauki zawodowej. Jaką drogę należy przejść, aby zostać profesjonalną kosmetyczką? 

Predyspozycje 

Podobnie jak w  przypadku każdego innego zawodu, tak i do bycia dobrą kosmetyczką należy mieć kilka niezbędnych cech. Pierwsza z nich jest otwartość. Kosmetologia to przede wszystkim praca z klientem dlatego nie obejdzie się bez uprzejmości i łatwości w  nawiązywaniu kontaktu. Przydatna może być również cierpliwość, szczególnie do najbardziej wymagających klientów i najbardziej precyzyjnych zabiegów. Konieczny jest także dobry gust, poczucie estetyki i zmysł artystyczny. Elementy te powinny łączyć się z dobrymi zdolnościami manualnymi, które pomogą wykonywać najbardziej skomplikowane zabiegi. Dobrej kosmetyczce nie powinno zabraknąć również chęci do nauki, bowiem kosmetologia to jedna z dziedzin, która nieustannie się rozwija i wykorzystuje nowoczesne techniki  czy nowatorskie preparaty. Predestynująca kosmetyczka większość umiejętności technicznych może nabywać na etapie nauki oraz szkolenia, jednak wrodzonych kompetencji miękkich nie będzie w stanie tak szybko wypracować. 

Nauka 

Kosmetyczka jest zawodem wyuczonym, do którego uprawiania należy zakończyć odpowiedni proces szkolenia. Najłatwiejsza droga do zdobycia wymaganego tytułu jest ukończenie technikum, szkoły zawodowej lub studiów o profilu kosmetycznym. Tego rodzaju certyfikat czy dokument ukończenia szkoły to kilkuletni proces, dlatego nie każdy będzie zainteresowany tego typu rozwiązaniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest zawodowy kurs kwalifikacyjny. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które szybko chcą się przebranżowić i szukają nowej pracy. Tego typu kursów można szukać w on-line pod hasłem szkolenia medycyna estetyczna lub w specjalistycznych szkołach i studiach kosmetycznych. Kady z tego rodzaju kursów kończy się zawodowym egzaminem, po którego zdaniu kosmetyczka może przystąpić do codziennej pracy zawodowej. 

Szkolenia 

Zakończony sukcesem egzamin zawodowy to właściwie dopiero pierwszy krok do zostania kosmetyczką. Oczywiście tytuł ten jest już zdobyty, jednak dobrych fachowców, szczególnie w kosmetologii rozpoznaje się po liczbie ukończonych kursów doszkalających. Dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju spotkaniach kosmetyczka ma szansę na rozwój swoich umiejętności, zdobycie nowych tytułów i naukę najnowszych trendów w dziedzinie kosmetologii. Warto również pamiętać, że zdobyte certyfikaty to także doskonały sposób na zwiększenie swoich zarobków. W przypadku zatrudnienia w salonie kosmetycznym nowe umiejętności mogą być doskonałym pretekstem do uzyskania podwyżki czy awansu. Właścicielki własnych firm mogą wraz z nowymi umiejętnościami rozszerzać swoją ofertę o nowe zabiegi, a tym samym zwiększać rzeszę klientów. 

Fot.: Antonika Chanel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • DeeDee 21.08.2023

    Ja zrobiłam kosmetologię podyplomowo, co więcej w formie online, na WSKZ i to był dobry wybór. Sama forma zajęć pozwoliła mi lepiej zrozumieć pewne zagadnienia i opracować sobie materiał, a dodatkowo mogłam zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach na uczelnie.