Jak pielęgnować skórzane obuwie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować skórzane obuwie?
GARDEROBAMODA I URODA

Artykuł sponsorowany

Skórzane buty mogą być inwestycją na lata, ale żeby tak było, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Jak pielęgnować skórzane obuwie? To proste, sprawdź!

Odpowiednia impregnacja

Impregnacja jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji skórzanego obuwia. Dzięki niej buty bez problemu „poradzą sobie” w każdych warunkach, nawet w trakcie śnieżnych i deszczowych dni. Impregnację należy przeprowadzić już przed pierwszym wyjściem w nowych butach, a potem powtarzać ją po każdym czyszczeniu. Dobry impregnat do butów pozwoli zabezpieczyć je przed zniszczeniem, a także nada skórze miękkości i elastyczności. Niektóre impregnaty chronią także obuwie przed głębokimi zabrudzeniami. Po równomiernym rozprowadzeniu środka należy odczekać, aż wyschnie.

Jak czyścić skórzane obuwie?

Niezależnie od tego, czy buty wykonane są ze skóry licowej, nubukowej czy z zamszu, przed przystąpieniem do ich czyszczenia należy je wysuszyć. Warto na ten czas wypełnić je specjalnymi wkładkami albo gazetami. Pochłoną one wilgoć i zapobiegną odkształceniu obuwia. Następnie suchą szczotką trzeba usunąć brud z powierzchni buta. Po tym można przystąpić do kolejnych etapów czyszczenia.

Buty ze skóry licowej powinno pastować się pastą dobrej jakości, w kolorze obuwia. Dobrym wyborem będzie pasta w kremie, która jest bardziej skoncentrowana od tej w tubce. Używając szczoteczki, należy okrężnymi ruchami wetrzeć pastę w powierzchnię butów, a potem przetrzeć je lekko zwilżoną szmatką. Jeżeli zależy nam na połysku na obuwiu, konieczny będzie wosk. Nakłada się go na buty za pomocą bawełnianej szmatki, delikatnie polerując każdą z warstw. Po wchłonięciu się wosku należy skroplić delikatnie buty wodą, ponownie wypolerować i nałożyć kolejną warstwę wosku.

W przypadku obuwia z zamszu, jeżeli zabrudzenia są niewielkie, można czyścić je na sucho, szczotkując „pod włos”. Jeżeli jednak konieczne będzie dalsze czyszczenie, należy przetrzeć buty wilgotną szmatką.

Zabrudzenia ze skóry nubukowej usuwa się przy pomocy specjalnej gumy. Jeżeli jednak mamy do czynienia z tłustymi plamami, warto posypać buty talkiem i potem dokładnie go wyczesać.

Jeżeli czyszczenie nie wystarcza

Jeśli na skórzanym obuwiu znajdują się zabrudzenia, których nie da się usunąć według powyższych wskazówek, z pomocą przychodzą farby do butów skórzanych. Po użyciu ich buty wyglądają jak nowe. Warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie skóry. Obuwie należy odpowiednio wyczyścić, a po farbowaniu buty odzyskają blask i kolor. Farby do skóry są dostosowane tak, żeby buty nie traciły odporności na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Idealna do dbania o skórzane obuwie będzie angelus farba do butów.

Lakierowana skóra a niskie temperatury

Buty z lakierowanej skóry nie są idealne na zimę. Jeżeli jednak są one noszone na niską temperaturę, warto założyć je kilkanaście minut przed wyjściem z domu, a po wejściu z powrotem do ciepłego miejsca nie zdejmować przez około pół godziny. Złagodzi to efekt szybkiej zmiany temperatury, a skóra nie będzie pękała.

Pielęgnacja to nie tylko czyszczenie

Obok odpowiedniego czyszczenia i impregnacji, równie ważne jest to, żeby skórzane obuwie było odpowiednio przechowywane – najlepiej w pudełkach albo w bawełnianych woreczkach zabezpieczających je przed kurzem. Warto jest zakupić także prawidła, czyli specjalne wkłady, których zadaniem jest utrzymanie cholewki w oryginalnym kształcie. Pochłaniają także wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Deformacji butów może zapobiec także używanie łyżki do butów. Ochroni to ich tylną część.

Zdjęcie główne: Terje Sollie/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*