Czego nie należy robić w czasie miesiączki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czego nie należy robić w czasie miesiączki?
SPORT I ZDROWIE

Czas krwawienia miesięcznego nie ogranicza nas obecnie tak bardzo, jak niegdyś nasze babcie i prababcie. Tampony oraz nowoczesne podpaski czy kubeczki menstruacyjne sprawiają, że miesiączka nie stanowi większego problemu. 

Są jednak czynności, których nie powinno się robić w trakcie okresu. Sprawdź, czego nie należy robić w trakcie miesiączki.

Uprawianie seksu

Seks w trakcie miesiączki może pomóc nam w pozbyciu się nieprzyjemnych skurczów, a także zmniejsza bóle głowy, częste podczas dość obfitego krwawienia. Należy jednak pamiętać, że przy okresie ścianka pochwy oraz szyjka macicy są mocno rozpulchnione. Uprawianie miłości podczas okresu może narazić cię na zakażenie, a także lekki dyskomfort. 

Możesz uniknąć tego zagrożenia, stosując z partnerem dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Po stosunku należy się podmyć, co zapewni Ci komfort. To, czy seks w trakcie menstruacji będzie przyjemny, zależy od Ciebie i Twojego partnera, dlatego warto wcześniej porozmawiać o takiej możliwości oraz sposobie zmniejszenia dyskomfortu.

Uprawianie ekstremalnych sportów

Dzięki tamponom i kubeczkom menstruacyjnym uprawianie sportu podczas okresu nie jest żadnym problemem. Wiele kobiet lubi chodzić na siłownię bez względu na dzień cyklu. 

Należy jednak pamiętać, że przy obfitym okresie znacznie szybciej tracisz cenne minerały oraz elektrolity, a przede wszystkim możesz czuć osłabienie. Niewskazane są więc sporty ekstremalne, wymagające ogromnego wysiłku. Zwiększona intensywność ćwiczeń może znacznie zwiększyć krwawienie oraz sprawić, że ból podbrzusza stanie się nieznośny. Powolny jogging lub taniec powinien zastąpić bardzo ekstremalne formy wysiłku. 

Gorące kąpiele

Ciepła kąpiel wśród bąbelków to wspaniała wizja zakończenia dnia, zwłaszcza jeśli dodatkowo zmagasz się z okresem. Niestety zbyt wysoka temperatura wody może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Gorące kąpiele zwiększają krwawienie, dlatego zamiast wylegiwania się w wodzie wybierz szybki prysznic. Ciepło może pomóc w rozluźnieniu mięśni, dzięki czemu skurcze nie są tak intensywne. Zamiast brać ciepłą kąpiel, postaw raczej na termofor, który podgrzejesz w mikrofalówce.

Jedzenie ciężkostrawnych potraw

W trakcie okresu możesz czuć się lekko spuchnięta, a nawet obolała. Miesiączka wpływa również negatywnie na układ trawienny, dlatego jedzenie ciężkostrawnych potraw może znacznie pogorszyć twoje samopoczucie. Zamiast smażonych potraw wybierz lekką zupę krem, sałatkę lub gotowane na parze mięso. Lżejsze posiłki i picie wody mineralnej na pewno pomogą Ci w pozbyciu się nadmiaru wody w organizmie.

Masaż i niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Podczas okresu nie możesz przechodzić zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Chodzi głównie o lipolizę iniekcyjną czy też masaż próżniowy. Inne masaże, w tym lecznicze, również są niewskazane w tym czasie. Mogą one zwiększyć krwawienie, a także sprawić, że ból miesiączkowy będzie znacznie wzmożony. 

Korzystanie z sauny i solarium

W trakcie okresu nie powinnaś korzystać z sauny i solarium. Sauna mocno obciąża układ krwionośny, wzmagając krwawienie, dlatego należy pozostawić sobie taki sposób na relaksację na po zakończeniu menstruacji. Solarium również wiąże się z nagrzewaniem ciała, dlatego przy miesiączce warto zrezygnować z wizyty i przełożyć ją na czas po okresie. 

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*