Jak czyścić kabiny prysznicowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak czyścić kabiny prysznicowe?
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIE

Artykuł sponsorowany

Łazienka jest jednym z najbardziej brudzących się, a jednocześnie najtrudniejszym do wyczyszczenia miejscem w domu. Wszechobecna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii, przez co konieczne jest szczególne dbanie o czystość w tym miejscu. Kabina prysznicowa jest nieustannie narażona na kontakt z wodą, a zazwyczaj nie jest wycierana po każdej kąpieli, co tylko potęguje problem. Przekonaj się, jak pozbyć się osadów i zabrudzeń z różnych powierzchni pod prysznicem.  

Osad z twardej wody oraz mydła może pod prysznicem zniszczyć powierzchnię kabiny i nadać jej bardzo nieestetyczny wygląd. Aby kabina prysznicowa pozostawała przez cały czas czysta, należy ją regularnie czyścić. Szyby, baterie prysznicowe, fugi oraz uszczelki wymagają specjalnego traktowania, by nie rozwijały się na nich pleśń i bakterie. 

Czyszczenie szklanych kabin  

Szkło jest jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów na kabinę prysznicową. Jest wytrzymałe, wygląda estetycznie i dość łatwo jest utrzymać je w czystości, ponieważ jest odporne na większość środków chemicznych i nie rysuje się pod wpływem gąbek i zmywaków do czyszczenia powierzchni. Szkło można czyścić zarówno za pomocą specjalistycznych środków, jak i domowymi sposobami. Osad z kamienia możesz usunąć na przykład za pomocą octu, który jest tańszą i bardziej naturalną, ale wcale nie mniej skuteczną alternatywą dla chemicznych środków myjących. 

Czyszczenie kabin z tworzywa sztucznego  

W przypadku kabin wykonanych z tworzyw sztucznych, przy myciu trzeba być zdecydowanie bardziej ostrożnym. Są one bowiem o wiele mniej wytrzymałe niż szkło i łatwo uszkodzić je chemicznymi środkami. Zdecydowanie lepiej jest używać naturalnych, domowych sposobów na pozbycie się kamienia i osadów. Oprócz octu, można wykorzystać także roztwór kwasku cytrynowego i wody, który działa na bardzo podobnej zasadzie. Unikaj też środków i mleczek czyszczących z mikrogranulkami polerującymi, ponieważ mogą one porysować powierzchnię kabiny. 

Czyszczenie baterii prysznicowych  

Cały zestaw baterii prysznicowej bardzo szybko zachodzi kamieniem i matowieje, przez co cała kabina traci estetyczny i elegancki wygląd. Do utrzymania czystej i błyszczącej baterii potrzebujesz przede wszystkim systematyczności. Po raz kolejny nie najlepiej sprawdzą się tu mleczka czyszczące i mocne chemikalia. Mogą one porysować chromowaną powłokę przez co baterie podtynkowe i tradycyjne tracą swój błysk i wyglądają, jakby przez cały czas były niedoczyszczone. Kamień najlepiej jest usunąć przedstawionymi wyżej domowymi sposobami, a do mycia i nabłyszczania użyć można pasty z sody oczyszczonej, która delikatnie umyje baterię, ale nie uszkodzi jej powierzchni. 

Czyszczenie fug i uszczelek   

Fugi i silikonowe uszczelki pod prysznicem są idealnym siedliskiem grzybów i pleśni. Należy jak najszybciej zabijać wszystkie powstające ogniska i zapobiegać ich nawrotom, używając odpowiednich środków. Doskonałym środkiem na pleśnie i grzyby jest soda oczyszczona i woda utleniona. Pastą sodową wyszoruj najpierw fugi w płytkach oraz cały brodzik z uszczelkami, aby pozbyć się zanieczyszczeń i większości bakterii, a następnie polej zaatakowane przez pleśń obszary wodą utlenioną. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się plam oraz zapobiegniesz dalszemu rozwojowi grzybów. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Terry Magallanes

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*