Gabinet okulistyczny dla dzieci: jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gabinet okulistyczny dla dzieci: jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?
RODZINA

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Konieczność udania się do okulisty z dzieckiem spędza niektórym rodzicom sen z powiek. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że większość dzieci niechętnie zgadza się na wizytę, gdyż obawia się nieznanego. Jeżeli przygotujemy swoją pociechę na badanie okulistyczne, jest bardzo prawdopodobne, że zareaguje ona ciekawością, a nie strachem – podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro

Rozmowa to podstawa

Dziecko, które po raz pierwszy idzie do okulisty nie zdaje sobie sprawy z celu tej wizyty. Może być przerażone kontaktem z obcymi ludźmi, a także samym gabinetem, który może wydawać się niebezpieczny. Młody człowiek nie wie też czy badanie okulistyczne będzie bolesne. Rodzic może rozwiać jego wątpliwości. Ważne jest, żeby rozmawiać z dzieckiem o badaniu wzroku odpowiednio wcześnie. Wizytę u okulisty należy przedstawiać jako bezpieczną i pomocną. Dajmy dziecku do zrozumienia, że badanie okulistyczne może powiedzieć wiele o stanie naszych oczu i jest bardzo pomocne. Szczegółową treść rozmowy powinno się dostosować do wieku dziecka – im jest ono starsze, tym więcej szczegółów możemy podać.

Znakomitym rozwiązaniem jest zabawa z dzieckiem w okulistę. Dzięki niej młody człowiek będzie wiedział dokładnie czego może się spodziewać. Na początku zabawy to rodzic odgrywa rolę okulisty, a dziecko rolę pacjenta. Po pewnym czasie możemy zamienić się miejscami.

Sprzęty znajdujące się w gabinecie okulistycznym mogą wydać się przerażające osobie, która nie wie do czego one służą. Warto jest pokazać dziecku zdjęcia urządzeń, które w swojej pracy wykorzystuje lekarz okulista i wyjaśnić ich przeznaczenie.

Wybierzmy okulistę doświadczonego w pracy z małym pacjentem

Wizyta u okulisty może być dla dziecka przykrym przeżyciem, jeżeli trafimy do lekarza, który nie ma przygotowania lub po prostu nie lubi pracy z dziećmi. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się specjalistyczny gabinet okulistyczny dla dzieci. Jego największym atutem jest fakt, że wszyscy zatrudnieni w nim pracownicy są nastawieni na współpracę z danym pacjentem.

Zanim zdecydujemy się a wybór konkretnego gabinetu okulistycznego dla dzieci, koniecznie sprawdźmy opinie o zatrudnionych tam okulistach. Jeżeli będą w większości pozytywne – możemy umówić się na wizytę.

Porozmawiajmy z dzieckiem o okularach

Jeżeli przypuszczamy, że nasze dziecko ma wadę wzroku i być może będzie potrzebowało okularów, dobrze jest wcześniej o tym z nim porozmawiać. Są dzieci, które zakładają okulary bez większych oporów, są i tacy młodzi ludzie, którzy nie chcą nawet słyszeć o okularach. Możemy spróbować przekonać dziecko do okularów pozwalając mu samodzielnie wybrać oprawki. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, być może warto jest pomyśleć o soczewkach kontaktowych. Okuliści przepisują soczewki kontaktowe przede wszystkim starszym dzieciom, choć zdarza się, że umiejętnie dobrane soczewki zakłada się nawet niemowlętom.

Przed wizytą u okulisty możemy pomyśleć również o korekcyjnych okularach przeciwsłonecznych dla dziecka, a także korekcyjnych okularach na basen (soczewki kontaktowe nie sprawdzają się podczas wizyt na basenie, gdyż nie powinny mieć kontaktu z wodą).

Kiedy udać się do okulisty z dzieckiem?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie kiedy wybrać się z dzieckiem do gabinetu okulistycznego. Specjaliści zgodnie przyznają, że jak najwcześniej. Nie czekajmy aż pojawią się jakieś nieprawidłowości, gdyż jest duże ryzyko, że nie będziemy w stanie wykryć ich odpowiednio wcześnie (małe dziecko nie jest w stanie zakomunikować nam, że widzi źle, gdyż często nie zdaje sobie sprawy, że coś z jego wzrokiem jest nie w porządku).

Fundacja Zobaczyć Jutro, Adres: al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*