Jeśli nie masz sprecyzowanych planów na wieczór, dobrym pomysłem będzie poznanie prawdziwych kinowych perełek. Te filmy kostiumowe dla kobiet na pewno wzruszą Cię do łez i sprawią, że chętnie powtórzysz taki filmowy wieczór z przyjaciółką lub ukochanym. Poznaj najlepsze dramaty kostiumowe wszech czasów.
Film został obsypany wieloma nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes w 1986 roku. Fabuła rozgrywa się w XVIII wieku w Ameryce Południowej, gdzie trwa konflikt pomiędzy jezuitami a świecką władzą Hiszpanów i Portugalczyków. Główny bohater – jezuita ojciec Gabriel, grany przez Jeremiego Ironsa, wraz z nawróconym na wiarę chrześcijańską łowcą niewolników (Robert De Niro) podejmują się budowy świątyni. Jest to zadanie dość trudne, ponieważ świecka władza nie zgadza się na postawienie kościoła w miejscu zamieszkiwania Indian Guarani. Walka o wpływy jest przepleciona z historią tamtejszej ludności, która najbardziej cierpi z powodu tego konfliktu interesów. Film zachwyca nie tylko złożoną fabułą, ale również świetnymi zdjęciami oraz ujmującą serce muzyką Ennio Morricone. Wspaniałe dzieło o miłosierdziu, walce oraz wartościach, które każdy z nas powinien obejrzeć.
Film na podstawie książki Emily Brontë przedstawia historię toksycznej miłości, a także jest wspaniałym dziełem pod względem muzyki i kostiumów. Warta uwagi jest ekranizacja z 1992 roku, w której zagrali m.in. Juliette Binoche – wybitna francuska aktorka, znana z takich tytułów jak: „Camille Claudel”, „”Niebo nad Paryżem” czy też „Zakochana bez pamięci” oraz Ralph Finnes, który po roli w „Wichrowych wzgórzach”został zauważony przez Stevena Spielberga i otrzymał angaż do „Listy Schindlera”. Rola tragicznego kochanka Heathcliffa była pierwszym występem Finnesa na wielkim ekranie i stała się furtką do kolejnych ról.
Ekranizacja z 1992 roku jest najbardziej ceniona przez krytyków, głównie przez świetne ukazanie postaci bajronicznej, jaką był główny bohater – nieco cyniczny oraz nieszczęśliwy Heathcliff. Był osieroconym chłopcem przygarniętym przez właściciela wielkiej posiadłości rodziny Earnshawów. Z biegiem lat młodzieniec zakochuje się w swojej przybranej siostrze Katarzynie. Miłość do Katarzyny jest przyczyną prześladowań ze strony przyszłego dziedzica włości – Hindleya. Heathcliff przysięga zemstę na rodzinie i znika na trzy lata, by powrócić po tym czasie jako okrutny i majętny człowiek. Catherina w tym czasie jest już żoną Edgara Lintona, jednak umiera zaraz po urodzeniu córki. Tragiczna śmierć ukochanej sprawia, że Heathcliff przelewa swą złość i rozgoryczenie na członków najbliższej rodziny. Film warto obejrzeć ze względu na bardzo rozbudowaną psychologicznie postać wykreowaną przez Ralpha Finnesa, a także świetną muzykę Ryūichi Sakamoto.
Ten niezwykły film pobudza nie tylko zmysły, ale również wyobraźnię. Główna bohaterka – Ada, grana przez wybitną aktorkę Holly Hunter, przeprowadza się wraz z córką do Nowej Zelandii, gdzie ma zamieszkać ze swoim poślubionym na odległość mężem. Jest niemową, dlatego jej „głosem” staje się przywieziony przez nią fortepian. W domu męża poznaje nieokrzesanego Bainesa, który jest nią oczarowany. Ada zgadza się na prowadzenie dla niego lekcji gry na fortepianie. Mimo początkowych oporów ze strony kobiety dochodzi między nimi do płomiennego romansu. Ten pełen emocji i namiętności film jest idealną propozycją na filmowy wieczór. Wspaniała rola Holly Hunter zapadnie nam na długo w pamięci, podobnie jak wspaniałe zdjęcia egzotycznej Nowej Zelandii i piękna muzyka kompozytora Michaela Nymana.
To jeden z klasyków filmów kostiumowych. Oparty na powieści Margaret Mitchell, opowiadającej o przemianach społecznych i politycznych zachodzących na amerykańskim południu w drugiej połowie XIX wieku. Mimo że jego premiera miała miejsce w 1939 roku, produkcja ta jest nadal uwielbiana przez widzów i bardzo aktualna. Rozgrywający się na tle społecznych przemian romans Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera do dziś chwyta za serce wszystkie miłośniczki melodramatów. Wspaniałe role Vivien Leigh oraz Clarka Gable dopełniają całość, podobnie jak kultowa już muzyka Maxa Steinera. „Przeminęło z wiatrem” zdobyło aż 9 Oscarów oraz 14 nominacji. Co ciekawe, był to film, za który pierwszy raz w historii kina Oscara otrzymała czarnoskóra aktorka Hattie McDaniel, grająca drugoplanową rolę Mammy – służącej Scarlet O’Hary.
Fot. Bermix-Studio/Pexels