Artykuł sponsorowany
Chcesz obniżyć opłaty za energię elektryczną? Jest na to sposób – mowa oczywiście o inwestycji w fotowoltaikę. Dowiedz się, co sprawia, że to rozwiązanie jest tak opłacalne.
Energia słoneczna to bezsprzecznie jedno z najważniejszych i najpotężniejszych źródeł zasilania. Generowana przez procesy termojądrowe, które zachodzą w centrum Słońca i emitowana w postaci promieniowania elektromagnetycznego, ma dla nas ogromne znaczenie. To siła wykorzystywana przez rośliny podczas procesu fotosyntezy, która pozwala na produkcję glukozy oraz innych związków organicznych.
Ludzie wykorzystują ją na różne sposoby, m.in. wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych, podgrzewanie wody w kolektorach słonecznych czy oświetlanie budynków przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych paneli. Co ważne, energia słoneczna jest dostępna w każdym miejscu Ziemi, nie ma tu więc potrzeby transportu – tak jak ma to miejsce w przypadku innych paliw.
W dobie kryzysu klimatycznego nie można także nie zwrócić uwagi na to, jak bardzo przyjazne środowisku jest to rozwiązanie. Nie ma tu mowy o emisji gazów cieplarnianych ani innych szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.
Interesuje cię niezależność energetyczna z niewyczerpalnego źródła? Sprawdź: https://mlsystem.pl/dachowka-fotowoltaiczna/.
Wyzwaniem jest opracowanie technologii pozyskiwania takiej energii i odpowiedzią na nie jest właśnie fotowoltaika. To opcja coraz tańsza i bardziej dostępna dla każdego. Czym dokładnie jest? Fotowoltaika wykorzystuje zjawisko fotowoltaiczne czyli proces, w którym materiały półprzewodnikowe – np. krzem – przetwarzają ogólnodostępne światło słoneczne na energię.
Pojedynczy panel fotowoltaiczny jest złożony z wielu ognisk połączonych w jeden szereg. Każde ogniwo składa się z dwóch warstw półprzewodnikowych – jedna z nich ma nadmiar elektronów, druga natomiast ich braki, nazywane dziurami. W sytuacji kiedy światło słoneczne pada na na warstwę z nadmiarem elektronów, zaczynają się one poruszać w kierunku warstwy z dziurami. W ten sposób tworzy się napięcie elektryczne, które można wykorzystać do wytwarzania prądu.
Oprócz wspomnianej wcześniej przyjazności dla środowiska, fotowoltaika ma całe mnóstwo innych zalet. Kolejną istotną z nich jest oczywiście oszczędność pieniędzy – dzięki montażowi paneli znacznie zaoszczędzisz na rachunkach za energię. Nie bez znaczenia – zwłaszcza w aktualnych niepewnych czasach – jest również niezależność energetyczna.
Co również istotne, montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty i szybki, a panel łatwy w późniejszym utrzymaniu. Długoterminowa wydajność oraz to, że taki sposób pozyskiwania energii nie wydaje hałasu ani wibracji, to kolejne zalety tego rozwiązania. Czy fotowoltaika to energia przyszłości? Z pewnością tak jest!
Zdj. główne: Andreas Gücklhorn/unsplash.com