Badanie nutrigenetyczne – jedno na całe życie i… dla każdego. O nowoczesnej diagnostyce rozmawiamy z dr n. med. Beatą Dethloff

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis
Badanie nutrigenetyczne – jedno na całe życie i… dla każdego. O nowoczesnej diagnostyce rozmawiamy z dr n. med. Beatą Dethloff
SPORT I ZDROWIE

Dr Beata Dethloff – doktor nauk medycznych, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych II stopnia z doktoratem z Endokrynologii. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Medycyny Przeciwstarzeniowej prowadzonej przez światowej sławy doktora Tierrego Hertoghe’a oraz Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging pod kierownictwem dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej. Promotorka holistycznego podejścia do zdrowego stylu życia, orędowniczka badań nutrigenetycznych i nowoczesnej medycyny anti-aging. 

Weronika Misiuk: Czym są badania nutrigenetyczne i w jakim celu są wykonywane?

Dr Beata Dethloff: Badania nutrigenetyczne to kompleksowe i bardzo zaawansowane narzędzie, które analizuje kod DNA pod kątem różnego typu skłonności i indywidualnych predyspozycji organizmu. Badania podzielone są na specjalne moduły, z których każdy analizuje inny obszar, np. skłonności do rozwoju chorób, nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowych, potencjał antyoksydacyjny i detoksykacyjny czy predyspozycje do konkretnego typu wysiłku fizycznego. Nasze geny to kopalnia wiedzy o organizmie! Warto przyjrzeć się im bliżej – i takie właśnie wnikliwe spojrzenie w geny umożliwiają nam te badania. 

Jak często należy je wykonywać?

Badanie nutrigenetyczne jest o tyle niezwykłe, że… wykonujemy je raz w życiu! Niezależnie od wieku, w którym podchodzimy do takiego badania, możemy mieć absolutną pewność, że daje nam ono niezmienne informacje na temat predyspozycji i skłonności organizmu. Właśnie dlatego ta wiedza jest tak cenna – dzięki niej możemy wejść na zupełnie nowy poziom działań profilaktycznych. 

Predyspozycje do jakich chorób mogą wykazać tego typu badania? 

Istnieje całe spektrum chorób i schorzeń, do których organizm może mieć skłonności i predyspozycje na poziomie genetycznym. Wykonując badanie dowiadujemy się, czy jesteśmy bardziej niż inni podatni na konkretne choroby. Jakie? Mowa tu m.in. o nadwadze i otyłości (a także skłonności do efektu jo-jo), celiakii, osteoporozie, zakrzepicy, hiperglikemii i innych chorobach metabolicznych, zaburzeniach neurologicznych (tj. demencja, depresja, miażdżyca) czy łysieniu androgenowym. 

Jak duża jest ich popularność w Polsce na tle innych krajów?

W Polsce nutrigenetyka jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny. Podczas gdy w Europie ten obszar rozwijany był już od ponad 15 lat, to do Polski dotarł sporo później i na naszym gruncie nutrigenetykę zgłębiamy od około 7 lat. A zapewniam, że jest tutaj co badać i nad czym pracować. Ludzkie DNA kryje w sobie wiele tajemnic i informacji o organizmie – wiele z nich jesteśmy w stanie odkryć właśnie dzięki badaniom nutrigenetycznym. 

Kto może skorzystać z tego typu badań? Czy są do nich jakieś przeciwwskazania?

Do badań nutrigenetycznych nie ma żadnych przeciwwskazań i tak naprawdę są to badania dla każdego. Warto wykonywać je już w młodym wieku i potraktować jako inwestycję, by w dorosłość wkraczać z pakietem wiedzy i żyć mądrze oraz świadomie, zgodnie z DNA. Polecam te badania każdemu, a zwłaszcza osobom, które czują dyskomfort zdrowotny i bezskutecznie poszukują przyczyn tego stanu rzeczy. Niejednokrotnie okazuje się, że to, czego nie pokazuje rutynowa morfologia, „wychodzi” w badaniach nutrigenetycznych. Być może organizm jest forsowany niewłaściwym rodzajem treningu, a może ktoś – tak jak ja – jest wolnym metabolizerem kofeiny i kolejna kawa wcale nie będzie pobudzać, tylko drażnić cały organizm? Warto patrzeć na styl życia w sposób holistyczny i wszystkich do tego gorąco zachęcam. By cieszyć się energią i zdrowiem na długie lata, należy dbać o kilka aspektów – dobrą dietę i suplementację, regularną aktywność fizyczną, dobry sen czy redukowanie stresu. Z pomocą badań nutrigenetycznych dużo łatwiej żyć zdrowo i świadomie kształtować swój zdrowy styl życia.

Jak przebiegają takie badania? Czy są całkowicie bezpieczne? Czy są jakieś specjalne zalecenia dla pacjentów, o których trzeba pamiętać przed ich wykonaniem?

Badania nutrigenetyczne są bardzo proste, bezbolesne i bezpieczne. Polegają na pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. Następnie próbki wysyłane są do specjalistycznego laboratorium Genomix4life we Włoszech, gdzie poddawane są wnikliwym badaniom i analizie. Wyniki otrzymujemy po ok. 8 tygodniach w formie prawie 100 stronicowego raportu, zawierającego bardzo bogaty pakiet informacji na temat organizmu. Raport ten stanowi doskonały punkt wyjścia do podejmowania dalszych działań w zakresie zdrowego stylu życia i profilaktyki. 

W jaki sposób nutrigenetyka może być przydatna w przypadku sportowców?

Badania nutrigenetyczne są cennym źródłem wiedzy dla osób aktywnych oraz sportowców – i to w kilku aspektach. Oczywiście niezwykle ważnym czynnikiem dla sportowców jest odpowiednia dieta i suplementacja. Właściwe proporcje składników pokarmowych czy konieczne do zastosowania suplementy wskażą nam właśnie badania Genodiet iGenesis. Dodatkowo Moduł Genodiet iGenesis FitSport określa predyspozycje do konkretnego typu wysiłku fizycznego oraz pomaga zoptymalizować go w taki sposób, by był jak najbardziej efektywny. Nie jest tak, że aktywność siłowa czy wytrzymałościowa służą każdemu – organizm ma predyspozycje w tym zakresie. Warto je poznać, by zoptymalizować rodzaj wysiłku fizycznego, a także określić indywidualne proporcje między aktywnością a okresem regeneracji. 

Z początkiem nowego roku wiele osób stawia sobie za cel uzyskanie wymarzonej sylwetki, które niestety często kończą się niepowodzeniem. Czy badania nutrignetyczne mogą w jakiś sposób pomóc im w realizacji takiego postanowienia?

Niedawno zakończyliśmy okres karnawału, przed nami w niedługiej perspektywie święta, wiele osób w marcu rezygnuje z postanowień noworocznych, gdy nie widzą satysfakcjonujących rezultatów… okazji do tego, by nie myśleć o diecie i rzucić się w wir przekąsek jest naprawdę sporo. Zawsze powtarzam – wszystko z głową, czyli oczywiście możemy pozwolić sobie na małe przyjemności, ale pamiętajmy, by wysokoprzetworzone jedzenie, słodycze czy fast foody nie stały się codziennością. U progu wiosny warto postawić na detoks, oczyścić organizm włączając do diety warzywne koktajle i zioła, jedząc superfoods i rośliny wspomagające detoksykację, np. czosnek, cebulę, por. Takie wskazania – co jeść i na jakie składniki postawić, znajdują się w wynikach badań nutrigenetycznych. Każdy, kto wykonuje takie badanie otrzymuje zestaw czytelnych wskazań i porad, które na pewno są niezwykle pomocne przy dalszym konstruowaniu diety – najlepiej pod okiem doświadczonego specjalisty. 

Pozostając w temacie żywienia, coraz więcej osób boryka się z alergią i nietolerancją pokarmową. Czy takie badania mogą również wykazać tego typu schorzenia?

Oczywiście to nie wszystko, bo poza konkretnymi jednostkami chorobowymi, badania nutrigenetyczne przybliżają również, jakie mamy genetyczne nadwrażliwości i nietolerancje, np. na sód, kofeinę, laktozę, gluten, nikiel, alkohol czy… fruktozę! Wykluczenie z diety składników, które podrażniają i alergizują organizm, może wyraźnie zmienić jakość życia. Jestem przekonana, że nie warto szukać po omacku przyczyn gorszego samopoczucia, wzdęć, bólu brzucha, zmian na skórze czy braku energii – a to mogą być właśnie objawy nietolerancji pokarmowych. Warto organizm badać, analizować, korzystać z najnowszych technologii i postawić na wiedzę w formie konkretów – to jest przewaga badań nutrigenetycznych. Badania z modułu Genodiet iGenesis Sensor oprócz analizy nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych, wskazują również m.in. na genetyczne skłonności do przyswajania nadmiernej ilości żelaza lub jego niewystarczającej absorpcji. Wszelkie te informacje pomagają kształtować dietę, która realnie służy organizmowi i jest zgodna z DNA. 

A czy mogą się okazać również wartościowe dla kobiet planujących zajście w ciążę?

Badania nutrigenetyczne i wykonywane przez nas badanie omega Test wnoszą przygotowania do ciąży na zupełnie nowy poziom. Badanie omega Test analizuje stężenie kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 na poziomie komórkowym. Warto wiedzieć, że kwasy te są niezbędne do zajścia w ciążę i jej prawidłowego przebiegu. Ich optymalny poziom zmniejsza ryzyko poronienia oraz stanu przedrzucawkowego, a same kwasy stanowią budulec dla mózgu i oczu dziecka. Dzięki badaniom nutrigenetycznym możemy również określić szereg predyspozycji kluczowych z perspektywy kobiet, które planują macierzyństwo, np. moduł Genodiet iGenesis Medline analizuje skłonności do wrodzonej trombofilii zwiększającej ryzyko zachorowania na zakrzepicę. To bardzo groźna choroba układu sercowo-naczyniowego, szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Z kolei moduł Genodiet iGenesi Micro analizujący poziom metabolizacji witamin i składników odżywczych, bierze pod lupę m.in. metabolizację kwasu foliowego, który przyjmowany jest przez kobiety w ciąży. Okazuje się jednak, że forma kwasu foliowego to kwestia bardzo indywidualna i mając wyniki badań nutrigenetycznych możemy zalecić pacjentce optymalną, najkorzystniejszą dla zdrowia formę podania kwasu. Wiedza płynąca z badań nutrigenetycznych, wcielona w życie w postaci mądrej profilaktyki, może kobietom w ciąży pomóc cieszyć się tym wyjątkowym czasem w pełnym zdrowiu i energii. A panie, które o macierzyństwie marzą – mogą dzięki kształtowaniu świadomego, zdrowego życia, zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą.  

Fot. materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*