Wkłady kominkowe jako element poprawiający wydajność paleniska

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wkłady kominkowe jako element poprawiający wydajność paleniska

Andrea Davis/unsplash.com

CZTERY KĄTY

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wkłady kominowe powinny charakteryzować się dobrą akumulacją. W ten sposób nie tylko będą one dobrze gromadzić ciepło, ale będą one w stanie także oddać je do pomieszczenia. Decydując się na wybór takiego elementu należy postępować świadomie. Tak, aby mieć pewność co do tego, że kupuje się solidny element, który będzie można wykorzystywać przez bardzo długi czas.

Sprawne i skuteczne ogrzewanie

Dla wielu kominek pełni funkcje dekoracyjne. Jednak w wielu przypadkach jest to ten element, który odpowiedzialny jest za sprawne i skuteczne ogrzewanie dla całej nieruchomości. To dlatego wybór wkładu kominkowego należy potraktować z należytą troską. Dobry wkład będzie w stanie sprawić, że aż 80% ciepła pozostanie w domu. W przypadku jego braku szacuje się, że w pomieszczeniach pozostaje zaledwie 20% ciepła. Reszta ulatuje do góry wraz z wydostającym się dymem. Wybór właściwego elementu może stanowić nie lada dylemat. Szukając dla siebie idealnej propozycji, można wejść na stronę https://www.komineo.pl/wklady-kominkowe-wyspowe, gdzie do wyboru jest wiele różnych egzemplarzy. Zawsze będzie można także skorzystać z fachowego doradztwa.

Stalowy czy żeliwny wkład kominkowy?

Żeliwne wkłady kominkowe charakteryzują się dużą szczelnością, o ile są odlewane. Mogą one być wykonywane także przy pomocy płyt żeliwnych. Jednak taka konstrukcja może ulec po pewnym czasie rozszczelnieniu. To, co je cechuje, to duża waga i masywność. Często można spotkać się z tym, że takie wkłady posiadają dodatkowe zdobienia, ponieważ na to pozwala żeliwo, które można dowolnie formować. Stalowe wkłady kominkowe cechują się niską wagą i prostą budową. Do dyspozycji jest duża ilość wkładów, których ścianki są stalowe. Dużą popularnością cieszą się te wkłady, które zostają wyposażone w dodatkowy płaszcz wodny. Może i nie są one w stanie tak dobrze akumulować ciepło, ale w ich przypadku można liczyć się za to z płytami z szamotu bądź wermikulitu. Są to elementy, które mają dużą pojemność cieplną. Zdecydowanie większą niż w przypadku żeliwnych ścianek. W przypadku stalowych wkładów często stosowane są różne udogodnienia, np. pod postacią komory wtórnego spalania. Znając te cechy, wiele osób będzie w stanie stwierdzić, które rozwiązanie jest dla nich najbardziej dogodne.

Moc wkładu kominkowego

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas wyboru wkładu jest jego moc. Musi ona zostać dopasowana do pomieszczenia, gdzie będzie zastosowana. Nieprawidłowo dobrana moc może sprawić, że pomieszczenie zostanie przegrzane lub też niedogrzane. Do tego należy ustalić funkcje, które kominek ma pełnić – czy będzie to główne źródło ogrzewania, czy też będzie stanowić to jedynie dodatek do centralnego ogrzewania. W tym pierwszym przypadku moc wkładu kominkowego musi być równa zapotrzebowaniu na ciepło dla całego budynku. Kominek jako dodatek do głównego źródła ogrzewania może posiadać mniejszą moc. Wybierając wkład zawsze należy zwrócić uwagę na informację producentów, ponieważ podają oni kubaturę, którą wkład będzie w stanie ogrzać.

Solidny wkład kominkowy do domu

Pod uwagę zawsze należy wziąć wiele czynników. Wśród takich najważniejszych należy wymienić także wykonanie. Tak, aby materiał był w stanie poradzić sobie z częstą eksploatacją oraz wysokimi temperaturami. Solidne, grube ścianki są podstawą, aby móc także zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku cienkich ścianek mogą powstawać zbyt duże naprężenia, które w przyszłości mogą powodować odkształcenia lub nawet pęknięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*