W czym może pomóc terapia rodzinna?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
W czym może pomóc terapia rodzinna?
RELACJERODZINA

Terapia rodzinna to rodzaj terapii psychologicznej, którą obejmuje się wszystkich członków danej rodziny. Jak przebiega i komu się ją zaleca?

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia rodzinna to forma terapii dla członków całej rodziny. Jej głównym celem jest rozpoznanie tego, jakie problemy występują w danej grupie i znalezienie kompromisowego, akceptowalnego rozwiązania. Celem terapii jest także odbudowa więzi pomiędzy członkami rodziny, które zostały zachwiane lub zerwane z różnych przyczyn. Na całą terapię składa się seria spotkań, w których uczestniczą wszyscy zainteresowani oraz terapeuta. Ilość sesji uzależniona jest od indywidualnych potrzeb danej grupy.

Istota terapii rodzinnej

Koncepcja terapii rodzinnej opiera się na przekonaniu, że rodzina stanowi zamknięty system, w którym każda składowa jest niezwykle ważna dla funkcjonowania całości. Oznacza to, że problemy, które dotykają jednego z członków rodziny, odbijają się na wszystkich pozostałych, co rozchwiewa równowagę grupy. Dlatego też tak istotne jest znalezienie rozwiązania kłopotów, a także okazanie wsparcia dla członka borykającego się z problemami.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej?

Terapia rodzinna sprawdza się zarówno w rozwiązywaniu konfliktów “świeżych”, jak i tych, które ciągną się latami. Pozwala wspólnie nazwać zaistniały konflikt, skonfrontować racje wszystkich stron i poszukiwać zadowalających rozwiązań. Kiedy warto udać się do terapeuty?

  • gdy w rodzinie często dochodzi do konfliktów – jeśli członkowie rodziny nie potrafią znaleźć wspólnego języka i każda błahostka staje się powodem do kłótni, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty, gdyż problem może tak naprawdę tkwić znacznie głębiej;
  • kiedy członkowie rodziny nie czują wzajemnej więzi lub gdy zostały one w wyniku jakiegoś zdarzenia zerwane, wówczas również pomocne może okazać się spotkanie z terapeutą, który wskaże, jak pracować nad istniejącą relacją;
  • kiedy rodzina zmaga się z poważnym kryzysem, np. utratą bliskiej osoby czy chorobą; w takim wypadku terapia może być dobrym sposobem na odnalezienie wzajemnego wsparcia, okazanie sobie bliskości i skupienie się na tym jak pokonać kryzys;
  • w przypadku, gdy jeden z członków zmaga się z problemami natury psychicznej (choroby psychiczne, ale też różnego typu uzależnienia) terapia pozwala uświadomić, w jaki sposób problemy jednostki wpływają na pozostałych domowników; tu jednak często konieczna jest także terapia indywidualna dla członka obarczonego problemem;
  • kiedy dochodzi do rozpadu małżeństwa, a efektem tego są problemy wychowawcze z dziećmi; w takim wypadku terapia pomaga uporządkować istniejącą sytuację, wskazać dzieciom, że rozwód czy separacja rodziców nie powodują całkowitego rozpadu więzi między członkami rodziny.
Fot. Cottonbro/Pexels

Jak przebiega terapia rodzinna?

Terapią rodzinną trudnią się wykwalifikowani terapeuci, najczęściej psycholodzy, którzy specjalizują się w terapii dla rodzin. Ważne jest to, aby przez cały okres leczenia zachowywali oni postawę bezstronną i nie wcielali się w postać arbitra. Podczas terapii mają oni za zadanie poznać w równym stopniu każdego z członków rodziny i jego spojrzenie na rysujący się problem. Dlatego też, aby terapia była efektywna, muszą wziąć w niej udział wszyscy z danej rodziny. Celem terapeuty nie jest wskazywanie i piętnowanie osoby winnej za powstanie konfliktu lub problemu. Skupia się on raczej na zdefiniowaniu obszaru, nad którym należy podjąć pracę i wyszukaniu akceptowalnego dla wszystkich rozwiązania sporu. Na drodze rozmów stara się odkryć źródło powstawania problemu i opracowaniu skutecznej metody walki z nim. 

Jak wygląda w praktyce?

Z technicznego punktu widzenia terapia rodzinna to cykl spotkań, w których rodzina uczestniczy wraz z terapeutą. Mogą one trwać około 2-3 godzin i być powtarzane co kilka tygodni. Aby terapia odniosła skutek, zazwyczaj konieczne jest odbycie co najmniej kilku takich spotkań. Jeśli jednak problem ma głębokie podłoże, a uczestników jest większa liczba, wówczas do zgłębienia istoty problemu konieczna może okazać się większa ilość sesji.

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

czternaście − 5 =

  • Aleksandra 21.12.2022

    Bardzo fajnie opisany temat. Terapia jest zawsze dobra, a osoby, które się na nią decydują, zasługują na oklaski. Tak naprawdę nie każdy ma w sobie tyle odwagi.