Żadna roślina doniczkowa nie może zimować na otwartym balkonie, ale niektóre rośliny całoroczne dobrze znoszą niskie temperatury i można je uprawiać w zamkniętych loggiach. Jakie wybrać całoroczne rośliny na balkon?
Opinia, że rośliny domowe nie tolerują temperatur od 0 do + 5°C, jest zasadniczo błędna. Istnieje wiele pomieszczeń, w których taka temperatura utrzymuje się zimą, a rośliny w nich nie giną. Bardzo ważne jest, aby w okresie zimowym maksymalnie ograniczyć podlewanie i umieścić kolekcję w słonecznym miejscu. Po odpowiednio zorganizowanym zimowaniu np. kaktusy w okresie kwitnienia pokażą cały swój blask.
Rośliny cytrusowe także dobrze zimują w temperaturze +7°C, znosząc chwilowe wahania temperatury do 0. Na balkonie drzewa cytrynowe doskonale dostosowują się do niskich temperatur, ważne jest, aby w tym czasie podlewanie nie było obfite.
W przypadku upraw cytrusowych zimowanie na balkonie jest najlepszym wyjściem, ponieważ rośliny źle czują się w ciemnym pomieszczeniu, gdy włączone jest centralne ogrzewanie. Suche powietrze jest niedobre dla krzewów pomarańczowych i cytrynowych, ponieważ wtedy szkodniki atakują rośliny.
Ozdobne rośliny liściaste, takie jak laur, bukszpan, ostrokrzew, palmy, tolerują zimowanie w od +5°C. Jeśli loggia jest dobrze ocieplona, to w pomieszczeniu jest utrzymywana dokładnie ta temperatura, ale gdy nasilają się mrozy, należy uważnie obserwować zmiany na termometrze, aby na czas przenieść drzewka i krzewy do ciepła.
Rośliny kwitnące w pomieszczeniach wcale nie są tak delikatne, jak ludzie o nich myślą. Na balkonie zimowym dobrze czują się i kwitną kwiaty takie jak fuksje, pelargonie, hortensje, chryzantemy i róże domowe. Zakres temperatur od +5 do +6 C jest odpowiedni do uprawy tych roślin na zimowym balkonie. Kamelia także wytrzyma takie temperatury, a jej niesamowite, bujne kwiaty będą rzucać wyzwanie trzaskającym mrozom za oknami balkonu.
Na osobną dyskusję zasługuje duża grupa drzewek iglastych, które często są wykorzystywane do ozdabiania zimowych balkonów. Większość drzew iglastych dobrze znosi zimowanie w temperaturach od +6 do +10 stopni, dlatego tuje, jałowce, świerki, sosny, cedry, cyprysy, araukaria i inne drzewa iglaste świetnie czują się na ocieplonej loggii.
Najczęściej na balkonach uprawia się tuje. Ta roślina rośnie bardzo łatwo z nasion, więc samodzielna uprawa nie jest trudna. Do uprawy w doniczkach nadają się następujące odmiany o różnych kształtach korony:
„Danica” – ta odmiana tui charakteryzuje się powolnym wzrostem, dorosła roślina osiąga wysokość 1m. W przypadku balkonów i loggii bardzo ważne jest, aby drzewo nie rosło do znacznych rozmiarów, w przeciwnym razie będzie musiało być sadzone na otwartym terenie.
Odmiana „Teddy” – to tuje karłowate, których wysokość nie przekracza pół metra. Korona tego drzewka zwykle ma kulisty kształt.
„Recurva Nana” – osiąga wysokość 1,5 m, ale roślina ta rozwija się bardzo wolno. W młodym wieku korona ma kulisty kształt, nieco później rozciąga się, tworząc stożek.
Oprócz zielonych form istnieją odmiany tui z wielokolorowymi igłami. Warto zaznaczyć, że drzewo najlepiej rozwija się na słonecznym balkonie, brak światła negatywnie wpływa na wygląd drzewka – tuja rozciąga się, kolor igieł blaknie. Odmiany z kolorowymi igłami są szczególnie wymagające pod względem oświetlenia.
W przypadku drzew iglastych sadzonych w doniczkach i pojemnikach występują dwa problemy: brak miejsca i przesuszenie. Latem konieczne jest regularne podlewanie drzew iglastych, opryskiwanie igieł kilka razy dziennie. Zimą ważne jest, aby wciąż podlewać rośliny. W zimne dni mokra ziemista bryła wysycha dłużej, więc na zimę można ustawić specjalny system nawadniania.
Drzewa iglaste nie przestają rosnąć zimą, więc nie należy przerywać dostarczania im specjalnego nawozu. Aby zapobiec przedawkowaniu w okresie zimowym, do drzew iglastych należy stosować granulowany nawóz o wydłużonym okresie działania.
Doniczki na zimę należy dokładnie zaizolować, np. pojemniki z roślinami przykryć ze wszystkich stron matami ze słomy lub trzciny, pianką i innymi materiałami izolacyjnymi. Pozwoli to uniknąć zamarznięcia systemu korzeniowego tui.
Fot. Evgenia Basyrova/Pexels