Ciekawostki o karnawale

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o karnawale
RODZINAUROCZYSTOŚCI

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Karnawał to czas doskonałej zabawy, przebieranek, śmiechu i radości. Organizowane są liczne imprezy taneczne, parady, a w mniejszym gronie znajomych- domówki lub w pracy imprezy integracyjne. Biura turystyczne oferują wycieczki, by móc się bawić w rytmie samby. Karnawał jest znany i obchodzony na całym świecie. Jakie są jego początki? Jak wygląda karnawał w różnych częściach świata? Sprawdźmy!

Geneza karnawału

Historia karnawału wbrew pozorom wcale nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że karnawał sięga do czasów starożytnej Grecji. Obchodzone tam były Dionizje i Bachanalia, czyli obrzędy ku czci boga wina, połączone z tańcem i piciem wina.

Łączona jest również z Saturnaliami, czyli dorocznym świętem ku czci boga Saturna obchodzonym w starożytnym Rzymie. Podczas Saturnaliów dekorowano domy wieńcami i zielonymi bukietami i zakładano kolorowe, odświętne stroje. Gry hazardowe, pijaństwo oraz zabawa i maskarady były charakterystyczne dla tego święta.

Jeszcze inni uważają, że karnawał swój początek miał we Włoszech w drugiej połowie X wieku. W dokumencie doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku można znaleźć pierwsze wzmianki o karnawale. Nazwa pochodzi od słowa carnavale, co w luźnym tłumaczeniu oznacza „pożegnanie mięsa”. Karnawał, który odbywał się przed wielkim postem przypadał na ostatnie dni, kiedy można było jeść mięso.

Karnawał do Polski dotarł w XVI wieku i nazywany był zapustami. W wielkich miastach wyprawiane były bale karnawałowe nawet kilka razy w tygodniu. Czas spędzano na grze w karty i tańcach, a znakiem szczególnym tych spotkań były korowody przebierańców koniecznie w maskach. Podczas karnawału jadano dużo tłustych potraw, po to, aby zaspokoić głód przed wielkim postem.

Karnawał w polskiej kulturze ludowej różnił się nieco od tego w wielkich miastach. W tym czasie po wsiach chodziły grupy przebierańców. Najczęściej przebierano się za zwierzęta takie jak niedźwiedzie, konie czy kozy przywdziewając ich skóry, a nawet bociany czy żurawie. W karczmach odbywały się tańce i obowiązywała jedna zasada „jeść dużo i tłusto”. Karnawał pozwalał, choć na chwilę zapomnieć o troskach i problemach.

Karnawał w Polsce

W Polsce okres karnawału rozpoczyna się w Święto Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W domach, hotelach, restauracjach, klubach, remizach odbywają się zabawy karnawałowe. Organizowane są wyjazdy do górskich kurortów, gdzie świętowany jest karnawał podczas kuligów. Ostatni tydzień karnawału jest obchodzony najhuczniej. Rozpoczyna go Tłusty Czwartek, a kończy Środa Popielcowa.

Przebrania karnawałowe

Jednym ze zwyczajów karnawałowych w Polsce jest bal przebierańców dla dzieci lub imprezy tematyczne dla dorosłych. Szykując się na bal karnawałowy, można puścić wodze fantazji i zaszaleć, poczuć się kimś innym i doskonale się przy tym bawić. 

Przygotowanie balu karnawałowego to jedna z najważniejszych wydarzeń w szkole czy przedszkolu. Maluchy czekają z zapartym tchem, aby założyć swój ulubiony kostium i poczuć się jak prawdziwa księżniczka lub superbohater. Stroje karnawałowe dla dorosłych lub dzieci można wypożyczyć lub zrobić samemu.

Karnawał w Europie

Karnawał Carnevale di Venezia w Wenecji jest najbardziej rozpoznawalnym w Europie. Kojarzony jest on przede wszystkim z maskami wytwarzanymi przez prawdziwych artystów z porcelany lub gipsu ozdobione piórami, koralikami, koronkami itp. w pięknych, żywych kolorach. Zabawa zaczyna się na placu św. Marka, skąd rusza niezwykle barwny korowód ludzi. Trzeciego dnia odbywa się wielki bal maskowy, w którym może uczestniczyć każdy pod warunkiem uiszczenia opłaty. Momentem kulminacyjnym jest Lot Anioła, polegający na zjeżdżaniu na linie człowieka przebranego za anioła z wieży dzwonnicy nad zgromadzonym tłumem. Zakończenie karnawału oznajmiają kościelne dzwony dokładnie o północy. Uczestnicy karnawału zdejmują wtedy maski i wracają do swojego codziennego życia.

Karnawał w Wenecji to wielobarwne maski
Fot.: Helena Jankovičová Kováčová/pexels.com

Karnawał w Niemczech zaczyna się najwcześniej, bo już 11 listopada o godzinie 11:11. Od tego dnia organizowane są bale kostiumowe oraz posiedzenia zwane Sitzung, na których ogląda się występy taneczne, śpiewa i opowiada żarty i anegdoty. Większość uczestników jest przebrana w kostiumy. Ostatni czwartek karnawału przed Środą Popielcową nazywany jest Dniem Starych Bab. W ten właśnie dzień kobiety ruszają do ratusza i o godzinie 11:11 przejmują władzę, zbierając trofea, czyli obcinają mężczyznom krawaty. Finał karnawału wiąże się z największymi pochodami Karnevalsumzug. Uczestniczą w nim ozdobne platformy i specjalne pojazdy odzwierciedlające temat, który jest przewodni w danym roku, a sami uczestnicy parady muszą być ubrani w kostiumy.

Karnawał na świecie

Najbardziej znanym i widowiskowym, wpisanym do księgi rekordów Guinessa jest karnawał w Rio de Janeiro. Przygotowania do niego trwają cały rok. Nagłaśniany i transmitowany przez telewizje trwa 5 dni i nocy. Święto rozpoczyna się symbolicznym przekazaniem kluczy do miasta uczestnikom parady, następnie odbywa się pokaz sztucznych ogni. Jednak największą atrakcją jest popularna Parada Samby, czyli pokaz połączony z rywalizacją największych szkół tańca latynoamerykańskiego – Samby. Odbywa się on na Sambodromie, a rozpoczyna o godzinie 20 i trwa do 5 rano. Tancerki ubrane w oryginalne i wielobarwne kostiumy prezentują skomplikowane choreografie taneczne. Karnawał kończy się wybraniem najlepszej szkoły samby. W Rio de Janeiro istnieje ponad 40 szkół tańca zrzeszających po kilka tysięcy członków każda.

Karnawał na Teneryfie uznawany jest za drugi pod względem popularności na świecie. Zaczyna się w piątek, dzień po Tłustym Czwartku. Oficjalne uroczystości zapoczątkowuje przemarsz barwnych zespołów tanecznych i przejazd udekorowanych platform. Kiedy parada kończy się, rozpoczyna się fiesta uliczna trwająca do samego rana. Podczas spektakularnej gali emitowanej w telewizji wybierana jest Królowa Karnawału. Środą Popielcową, czyli na zakończenie karnawału odbywa się obrzęd zwany pogrzebem sardynki. Papierowa sardynka odprowadzana jest na brzeg oceanu w asyście żałobników ubranych na czarno, aby spalić ją w okrzykach radości i zabawy.

Karnawał 2023

Data rozpoczęcia karnawału jest zawsze stała, czyli 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Karnawał trwa do Środy Popielcowej, która w 2023 wypada 22 lutego. Ostatni tydzień zaczyna się od Tłustego Czwartku 16 lutego, a 18 lutego wypada ostatnia sobota karnawału.

Ostatni tydzień karnawału zaczyna się od Tłustego Czwartku
Fot.: K Zoltan/pexels.com

Organizacja imprezy w karnawale

Karnawał jest świetną okazją na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Organizując imprezę, warto się zastanowić, czy robimy ją w domu, czy rezerwujemy salę w lokalu. Podczas imprezy w domu najlepiej sprawdzi się tzw. szwedzki stół. Na którym znajdą się szybkie przekąski takie jak mini kanapeczki, ciasteczka, sałatki koreczki, chipsy, orzeszki. Stylowe dekoracje nadają charakteru każdej zabawie.

Podsumowanie

Bez względu na kraj pochodzenia, każdy karnawał nawiązuje do wolności i celebrowania życia. Dobra zabawa, taniec i śmiech pozwalają, choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*