Podłoga w domu – czym ją wyłożyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podłoga w domu – czym ją wyłożyć?
ARANŻACJECZTERY KĄTY

Artykuł sponsorowany

Estetyka podłogi bez wątpienia wpływa na finalny efekt całej aranżacji. Warto wybrać materiały trwałe i uniwersalne, które nie będą podatne na szybką eksploatację. Przeczytaj, jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając wykończenie podłogowe do domu. 

Istotne parametry przy wyborze wykończenia

Wybór wierzchniej warstwy podłogi powinien zostać dopasowany do jakości podłoża, metrażu pomieszczenia oraz  – ze względów estetycznych – do stylu planowanej aranżacji. W formie materiału wierzchniego możesz zastosować m.in. panele podłogowe, panele winylowe, płytki ceramiczne, linoleum, podłogę drewnianą czy korkową. Wybierając wykończenie podłogowe, upewnij się, że jest funkcjonalne, posłuży Ci przez długi czas i będzie pasować do parametrów i charakteru pomieszczenia. Codzienne użytkowanie każdej powierzchni wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem, jednak podłoga może dodatkowo ulegać deformacjom pod wpływem wilgoci, ciężkich mebli czy ingerencji zwierząt domowych. Warto zainwestować w materiał wysokiej jakości, aby jak najdłużej cieszyć się walorami estetycznymi i praktycznymi nowo położonej okładziny.

Podłoga dopasowana do potrzeb i funkcji pomieszczenia 

Przy wyborze płytek do kuchni należy wziąć pod uwagę ich klasę ścieralności, sposób czyszczenia, nasiąkliwość oraz twardość. Duże znaczenie odgrywają również estetyka i aktualne trendy wnętrzarskie. Należy pamiętać, że na ciemnych kaflach w mniejszym stopniu będą widoczne zarysowania oraz zabrudzenia, jednak płytki do kuchni w ciemnych odcieniach mogą wizualnie pomniejszać wnętrze i działać na niekorzyść niewielkich pomieszczeń. W kuchni dobrze sprawdzi się terakota, która wyróżnia się estetyką, odpornością na wilgoć, a także niskim stopniem nasiąkliwości.

Odpowiednio dobrane płytki podłogowe powinny podkreślać zalety wnętrz, a przy okazji także tuszować ich mankamenty i niwelować drobne nierówności podłogi. Ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości, płytki podłogowe znajdą zastosowanie m.in. w kuchniach, łazienkach czy salonach. Na rynku dostępne są wzory płytek o różnej estetyce, dzięki czemu łatwo dopasować je do stylu wnętrza. Do wyboru są m.in. płytki podłogowe strukturalne, imitujące kamień, beton czy marmur, a także kafle o różnym wykończeniu szkliwa – błyszczącym, matowym oraz polerowanym. Warto wziąć pod uwagę także kształt płytek, który może być kwadratowy, prostokątny, oktagonalny, heksagonalny czy tworzący wzór jodełki. Wierzchnia warstwa podłogi powinna wzbogacać przestrzeń o walory estetyczne i doskonale komponować się z meblami i wyposażeniem. Na rynku dostępne są wzory w różnej estetyce m.in.: w stylu klasycznym, glamour, vintage, eklektycznym lub skandynawskim. Warto pamiętać o tym, że wyraziste desenie mogą potrzebować stonowanego kolorystycznie tła w postaci neutralnych kafelek bazowych.

Fot. Ronnie George/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*