Na czym polega detoks sokowy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega detoks sokowy?
SPORT I ZDROWIE

Detoks sokowy to jedna z metod na oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawę stanu zdrowia oraz wyglądu skóry. Jak wygląda taki detoks i kiedy znajduje zastosowanie?

Detoks sokowy to rozwiązanie rekomendowane przez wielu dietetyków i lekarzy. Kiedy powinniśmy pomyśleć o detoksie sokowym: 

  • przy spadku energii,
  • gdy odczuwamy permanentne zmęczenie,
  • w momencie, gdy chcemy naturalnie wzmocnić odporność,
  • jeżeli chcemy zmienić nawyki żywieniowe,
  • jeżeli zależy nam na poprawie stanu cery, włosów i paznokci,
  • w momencie, gdy rzuciliśmy używki (alkohol, papierosy),
  • po okresie wzmożonego, nadmiernego spożycia niezdrowych posiłków.

Detoks sokowy – zasady diety

Detoks sokowy powinien trwać od 3 do maksymalnie 5 dni. Najlepszym momentem na przeprowadzenie detoksykacji organizmu jest późna wiosna i lato. W tym okresie mamy największy dostęp do świeżych owoców i warzyw, które są podstawą detoksu sokowego.

Detoks sokowy polega na zastąpieniu wszystkich posiłków sokami wyciśniętymi z warzyw i owoców. Soki możemy przygotować samodzielnie przy pomocy domowej sokowirówki. Możemy także zdecydować się na ofertę cateringu dietetycznego. Wybrana firma każdego poranka dostarczy pod nasze drzwi świeżo wyciśnięte soki na cały dzień.

Dzienne menu najlepiej podzielić na 5 posiłków. Dwa poranne mogą być owocowe, a trzy kolejne warzywne. W ciągu całego dnia powinniśmy się także odpowiednio nawadniać – wskazane jest spożycie ok. 2,5 litrów wody. Wodę częściowo można zamienić na ziołowe herbaty. Tradycyjną, czarną herbatę oraz kawę, a także napoje słodzone należy na okres detoksu całkowicie odstawić.

Detoks sokowy – przepisy

Detoks sokowy nie jest skomplikowany. Jeżeli jesteśmy posiadaczami sokowirówki lub wyciskarki do soków, w zaledwie kilka chwil możemy przygotować smaczne i odżywcze napoje. Przykładowe dzienne menu powinno zaczynać się od szklanki wody z wyciśniętą ½ cytryny. Taki napój wypijamy na czczo tuż po przebudzeniu.

Porcje soków powinny być duże – ok. 400-500 ml. Dzienne menu dzielimy na 5-6 porcji soków. Do południa, gdy nasz organizm potrzebuje energii i węglowodanów, stawiajmy na owoce. Popołudniem i wieczorem wybierajmy soki warzywne. Do koktajli możemy dodawać dowolne przyprawy – oprócz soli. Soki możemy spożywać również na ciepło. Wskazane jest także popijanie warzywnego bulionu.

Przepisy na koktajle do wykorzystania w detoksie sokowym:

  1. Banan, ¼ świeżego ananasa, 2 garście liści szpinaku.
  2. Awokado, ½ brokułu, natka pietruszki (pęczek).
  3. Burak, seler naciowy, ogórek.
  4. Ogórek, jabłko, jarmuż, owoce cytrusowe.
  5. Burak, marchew, brzoskwinia, kurkuma.

Jak przygotować się do detoksu sokowego i jak z niego wyjść?

Zanim przejdziemy na detoks sokowy, należy stopniowo przygotowywać organizm na nadchodzące zmiany. Wskazane jest spożywanie lekkostrawnych posiłków w małych porcjach. Po zakończeniu detoksu sokowego również nie możemy od razu rzucić się na jedzenie. Stałe pokarmy należy wprowadzać stopniowo, unikając potraw smażonych, ciężkostrawnych i czerwonego mięsa. Detoks sokowy można przeprowadzać raz na kwartał.

Detoks sokowy 3-dniowy

Na początek warto spróbować 3-dniowego detoksu sokowego. Jest to bezpieczny czas, w którego trakcie możemy zaobserwować reakcję naszego organizmu na płynną dietę owocowo-warzywną. Detoks sokowy trwający trzy dni jest na tyle krótki, że każdy powinien dać radę. Każdy kolejny detoks sokowy można stopniowo wydłużać. Ważne, aby nie przekraczać bezpiecznej dla zdrowia granicy 5 dni.

Zdjęcie główne: Jugoslocos/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*