Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca
ROZWÓJ

Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym przyniosła długo oczekiwaną zmianę. Pod koniec 2020 r. kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku jeżdżenia z fizycznym prawem jazdy. Czy jednak aby na pewno dotyczy to wszystkich osób kierujących pojazdami po polskich drogach? O tym, jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca, przeczytasz w poniższym artykule.

Zmiany, które ucieszą zapominalskich

Abstrahując od sytuacji, w których ktoś świadomie porusza się po drogach bez dokumentów i z pewnych względów pragnie zachować anonimowość – zazwyczaj kierowcy, którzy nie mają niczego do ukrycia, są przyzwyczajeni do jeżdżenia z dokumentami. Rzecz w tym, że każdemu czasem zdarzy się coś zapomnieć. Jeszcze do niedawna wpadka w trakcie kontroli drogowej była karana mandatem. Brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia polisy OC oznaczał kłopoty, ale niedawne zmiany w prawie pozwalają odetchnąć. Pytanie – czy na pewno każdemu? Dowiesz się tego z poniższych fragmentów oraz artykułu dostępnego na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/jakie-dokumenty-musi-miec-kierowca/.

Na podstawie kolejnych nowelizacji Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

  • od 1 października 2018 r. nie trzeba posiadać w trakcie jazdy dowodu rejestracyjnego samochodu ani papierowego potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC. Kontrolę ważności polisy policjanci mogą sprawdzić w CEPiK – Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów,
  • od 5 grudnia 2020 r. nie trzeba mieć przy sobie fizycznego prawa jazdy.

Rzecz w tym, że powyższe zmiany przysługują wyłącznie konkretnej grupie kierowców.

Kto nie musi jeździć z prawem jazdy, polisą OC i dowodem rejestracyjnym?

Wskazane wcześniej nowelizacje przepisów dotyczą kierowców, którzy:

  • figurują w CEPiK, ponieważ są właścicielami albo współwłaścicielami pojazdu,
  • posiadają prawo jazdy wydane w Polsce,
  • poruszają się po polskich drogach.

Wyjaśnijmy więc, że jeśli poruszasz się po drogach autem wypożyczonym, firmowym czy leasingowanym – po prostu musisz mieć dokumenty „po staremu”. Żeby uniknąć mandatu, potrzebujesz w trakcie kontroli prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Uściślając, musisz tez posiadać „polskie prawko”, a kontrola przebiega na terenie RP. Wszelkie zagraniczne wyjazdy wymagają od Ciebie zabrania dokumentów.

O czym warto wiedzieć w związku ze zmianami w prawie

W realiach znowelizowanej ustawy lista obowiązkowych dla kierowcy dokumentów znacząco się uszczupliła. Jeżeli jeździsz swoim samochodem, tak naprawdę potrzebujesz jedynie prawa jazdy, aby w trakcie kontroli mogła nastąpić Twoja identyfikacja.

W aplikacji mObywatel, Twoim „wirtualnym portfelu na dokumenty”, od końca 2020 r. istnieje możliwość pobrania prawa jazdy w wersji elektronicznej. Warto skorzystać z tej technologicznej nowinki, np. na wypadek sytuacji, gdy policjanci mają problem z potwierdzeniem Twojej tożsamości w bazie CEPiK. Żeby zalogować się do usługi mObywatel na smartfonie, wystarczy potwierdzenie przez Profil Zaufany. W tej samej aplikacji istnieje zakładka mPojazd stworzona dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów. To w niej znajdziesz wirtualne wersje dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia polisy OC, ale i karty pojazdu.

Podsumowanie

Jeździsz swoim autem? Nie musisz mieć przy sobie innych dokumentów niż dowód osobisty na ewentualność kontroli. A skoro jesteś właścicielem pojazdu, ubezpiecz go w korzystny sposób za pomocą porównywarki https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Zdjęcie główne: Peter Fazekas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*