Jak pielęgnować relacje w związku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować relacje w związku?
RELACJE

Wszystkie związki przeżywają wzloty i upadki. Wymagają zaangażowania, pracy i chęci przystosowania się, akceptacji oraz tolerancji. Sprawdź, jak zbudować i pielęgnować relacje.

Komunikujcie się otwarcie i szczerze

Niektóre pary rozmawiają cicho, podczas gdy inne mogą głośno i namiętnie się kłócić. Jeśli chcesz zbudować silny związek, nie bój się konfliktu. Musisz czuć się bezpiecznie, by wyrażać rzeczy, które Cię niepokoją, bez lęku przed odwetem. Postaraj się wspólnie z partnerem rozwiązać problem bez poniżania, lekceważenia lub stawiania na swoim za wszelką cenę. 

Pamiętaj, że nie ma ideałów. Nikt nie jest w stanie zaspokoić wszystkich Twoich potrzeb. W rzeczywistości zbyt duże oczekiwania mogą wywrzeć na partnerze niezdrową presję. Aby stymulować i wzbogacać związek, należy zachować swoją tożsamość.

Dobra komunikacja jest kluczową częścią każdego związku. Kiedy obie strony wiedzą, czego chcą i czują się swobodnie, wyrażając swoje potrzeby, lęki i pragnienia, zaczynają sobie ufać. Powstaje między nimi silna więź.

Spędzajcie ze sobą dużo czasu

Prawdopodobnie masz miłe wspomnienia związane z pierwszą randką. Na początku związku spędzałaś dużo czasu z ukochanym, rozmawiając i robiąc ekscytujące rzeczy. Jednak z biegiem czasu wymagania związane z pracą, rodziną, innymi obowiązkami i potrzeba czasu dla siebie, mogą utrudniać znalezienie czasu dla partnera.

Wiele par uważa, że kontakt twarzą w twarz podczas pierwszych randek jest stopniowo zastępowany pospiesznymi wiadomościami, e-mailami i SMS-ami. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęta, poświęć kilka minut każdego dnia i skup się na swoim partnerze. Odłóż urządzenia elektroniczne i przestań myśleć o innych rzeczach.

Znajdź coś, co lubicie robić razem. Niezależnie od tego, czy będzie to wspólne hobby, lekcje tańca, spacer czy poranne siedzenie przy filiżance kawy, na pewno Was zbliży. 

Szanujcie się nawzajem

Kluczową zasadą utrzymania silnego związku jest traktowanie ukochanej osoby z szacunkiem. Powinnaś respektować czas, serce i charakter partnera. Możesz wtedy oczekiwać, że ukochany mężczyzna odwdzięczy się tym samym. Pamiętaj, że istnieje wiele rzeczy, które mogą osłabić poczucie szacunku. Obejmują wyzwiska, potajemne sprawdzanie telefonu partnera, stawianie ultimatum lub grożenie zerwaniem. Unikaj takich zachowań, bo  utrudniają one rozwiązanie problemu, zamiast ułatwić Wam wyjście z trudnej sytuacji. 

Doceńcie i podziwiajcie

Bycie w długotrwałym związku często sprawia, że zapominamy o wyrażaniu uznania dla naszych bliskich. Okaż podziw ukochanej osobie. W ten sposób pokażesz jej, że jesteś wdzięczna, że masz ją przy sobie. To prosty i skuteczny sposób na utrzymanie silnego związku. Drobne gesty, kilka miłych słów, szczere zainteresowanie minionym dniem wzmocnią wzajemne zaufanie.

Wypróbujcie taktykę trzydniowej wdzięczności

Postawa wdzięczności ożywi Twój związek. Pary, które wzięły udział w badaniu, twierdziły, że czuły się wtedy bardziej kochane, spokojniejsze, weselsze i pewniejsze siebie. Postrzegały swojego partnera jako bardziej wyrozumiałego, opiekuńczego i odpowiedzialnego. Dodatkowo lepiej postrzegały swój związek. 

Dzień 1: Znajdź w swoim partnerze trzy cechy, które w nim kochasz i skup się na nich przez cały dzień.

Dzień 2: Zidentyfikuj trzy rzeczy, które irytują Cię w partnerze. Teraz postaraj się je wybaczyć.

Dzień 3: Przez cały dzień mów tylko miłe słowa swojej drugiej połówce.

Nie kłóć się o pieniądze.

To praktycznie gwarantowany zabójca relacji. Jeśli jeszcze nie rozmawiałaś z partnerem o tym, jak zarabiać, wydawać, oszczędzać i dokładać się do wspólnego życia, zrób to teraz. Spróbuj zrozumieć, jak każde z was postrzega kwestie finansowe i gdzie istnieją różnice. Następnie wyjaśnij nieporozumienia.

Nie czepiajcie się drobiazgów

Zastanów się, czy warto kłócić się o głupoty? Pomyśl, czy dana kwestia to poważny problem, czy tylko mało istotny szczegół. Często na pierwszy rzut oka jakiś drobiazg okazuje się sporym kłopotem. Chcesz wzmocnić związek? Powiedz o tym, co naprawdę Ci przeszkadza, zamiast “dawać do zrozumienia”, że drażni Cię głośny telewizor. Mów wprost, dzięki czemu unikniesz nieporozumień.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*