Jak nie zostać oszukanym przy zakupie domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nie zostać oszukanym przy zakupie domu?
CZTERY KĄTY

Artykuł sponsorowany

Proces kupna domu jest dla osoby niedoświadczonej niesamowicie zawiły, a co za tym idzie, często stresujący. Niestety w dużych emocjach podejmowanie racjonalnych decyzji i trzeźwe myślenie są utrudnione. Zdarza się, że skutkuje to dużymi stratami, które kupujący ponoszą przez nieuczciwe postępowanie sprzedającego lub pośredników, którzy chcą zarobić jak najwięcej. Dowiedz się, jak nie dać się oszukać.    

Bądź świadomym klientem

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie domu, kredycie, wyborze pośrednika, poczytaj o tym w Internecie oraz popytaj wśród znajomych, który przeszli już przez ten proces. Nieuczciwe osoby często będą chciały wykorzystać Twoją niewiedzę. Jeśli choć trochę poznasz temat, dasz sobie szansę na wyczucie takiego zagrania ze strony mało profesjonalnego pomocnika. Doradcę kredytowego najlepiej wybierz z polecenia, jeśli ktoś z Twojego otoczenia jest zadowolony z usług danej osoby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wasza współpraca będzie przebiegać przyjemnie. Możesz również przed ostatecznym wyborem umówić się na niezobowiązujące spotkania z kilkoma doradcami, by móc porównać ich podejście do klienta, wiedzę, umiejętności i zaangażowanie. Również jeśli chodzi o sprzedawcę domu, możesz zostać naciągnięty na niepotrzebne koszty lub kupić dom po sztucznie zawyżonej cenie. Poznaj swoje prawa oraz zasady kierujące rynkiem sprzedaży mieszkań, wtedy rozpoznasz podejrzane zachowania lub argumenty. 

Fot. VadimGuzhva/Adobe Stock

Sprawdź dokładnie informacje o działce i domu, który kupujesz

Czasem zdarza się tak, że stare domy są problematyczne pod względem prawnym. Działki mają bliżej nieokreślony metraż, płot stoi w określonym miejscu za słowną umową poprzednich lokatorów z sąsiadami lub obiekty stoją na działce nielegalnie, bo “było tu tak od zawsze”. Dla właścicieli domu, który mieszkają w nim od kilkudziesięciu lat to nie problem, jednak dla nowego nabywcy może się to okazać dużą przeszkodą. Zanim podpiszesz umowę przedwstępną sprawdź księgi wieczyste online, by upewnić się, że dane w umowie zgadzają się z zapisami w księgach. Wszelkie niejasności musisz przed kupnem omówić i wyprostować ze sprzedającym, ponieważ później możesz ponieść tego konsekwencje. Żeby oszczędzić sobie problemów oraz nieprzyjemności, wyjaśnij wszystkie nieprawidłowości i niedopowiedzenia i upewnij się, że wszystkie dokumenty dotyczące domu oraz działki zawierają takie same dane. 

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Obecnie sprawa jest bardzo ułatwiona, ponieważ służą do tego wyszukiwarki online, w których możesz bez problemu sprawdzić numer księgi wieczystej domu, który planujesz kupić. Największy problem sprawiają duże miasta, gdzie działek i budynków mieszkalnych jest mnóstwo. Jak w takiej sytuacji znaleźć księgi wieczyste? Warszawa, jako ponad dwumilionowe miasto może być nieco problematyczna. Możesz spróbować poszukać ksiąg wieczystych po numerze identyfikacyjnym działki. Taki numer znajdziesz w siedzibie Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub na rządowej stronie internetowej, gdzie również otrzymasz dostęp do map ewidencyjnych. Jest jeszcze inny, łatwiejszy sposób, by znaleźć księgi wieczyste. Kraków, jako kolejne duże miasto również może utrudniać znalezienie potrzebnych informacji, ale jeśli tylko znasz adres domu, który chcesz sprawdzić, dzięki niemu również wyszukasz numer księgi wieczystej. 

Zdjęcie główne: MIND AND I/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*