Jak działa olej z rokitnika?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak działa olej z rokitnika?
MODA I URODAPIELĘGNACJA

Olej z rokitnika jest wyjątkowo zdrowy oraz coraz bardziej popularny. Możesz znaleźć go m.in. w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach. To polecany i przede wszystkim ekologiczny sposób na różne dolegliwości układu pokarmowego.

Rokitnik – właściwości lecznicze i wpływ na organizm

Właściwości lecznicze oleju z rokitnika są znane od lat. Dzięki niemu można pozbyć się problemów ze wzdęciami oraz zgagą. To polecany specyfik również przy refluksie żołądkowym oraz kłopotach z regularnym wypróżnianiem się.

Co więcej, rokitnik pomaga również w uelastycznianiu skóry oraz jej nawilżaniu. Często dodawany jest do różnych kosmetyków naturalnych, w tym kremów oraz serów do twarzy. Również pijąc niewielką ilość oleju z rokitnika, dbasz o piękny wygląd cery. Jest zalecany szczególnie dla kobiet mających problem z pierwszymi zmarszczkami.

Właściwości lecznicze

Olej z rokitnika ma wiele właściwości leczniczych:

  • obniża poziom złego cholesterolu we krwi;
  • poprawia stan skóry;
  • działa pozytywnie na układ trawienny;
  • jest antyseptyczny i przeciwbakteryjny, dzięki zawartym w nim garbnikom;
  • sprawdza się na rany, otarcia oraz zaczerwienienie skóry, np. po długotrwałym opalaniu lub oparzeniu;
  • nakładany na ranę lub bliznę przyspiesza regenerację skóry;
  • jest bogaty w witaminy A, B i C wpływające pozytywnie na układ nerwowy;
  • posiada kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które normalizują ciśnienie tętnicze;
  • dzięki zawartym w nim fitosterolom zwalcza wolne rodniki odpowiadające za szybkie starzenie się organizmu;
  • wspomaga odporność organizmu;
  • poprawia działanie układów nerwowego i krążenia.

Co wyleczy rokitnik? Na pewno pomoże w przypadku wysokiego cholesterolu, nieustabilizowanego ciśnienia oraz wrzodów żołądka. Łagodzi objawy, ale sprawia również, że schorzenia, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, wolniej się rozwijają. Po konsultacji z lekarzem prowadzącym można zacząć stosować dodatkową suplementację oleju z rokitnika. Wcześniej jednak trzeba się upewnić, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do jego stosowania.

Fot. Rido/Adobe Stock

Olej z rokitnika – kto nie może z niego korzystać?

Olej z rokitnika potrafi być naprawdę pomocny w wielu schorzeniach, jednak bardzo ważne jest, by stosować go rozważnie.

Przeciwwskazaniami do stosowania oleju z rokitnika są:

  • problemy z wątrobą i trzustką;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • kamica żółciowa;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • przyjmowanie niektórych leków, które działają silnie na układ trawienny;
  • choroba nowotworowa.

W tych przypadkach należy wstrzymać się z suplementacją tego oleju do momentu, kiedy nie skonsultujemy się z naszym lekarzem.

Olej z rokitnika – jak stosować?

Ponieważ ma dość charakterystyczny smak, można używać go jako dodatek do innych dań, np. sałatek i sosów. Nie powinno się na nim smażyć, by nie stracić bardzo cennych właściwości. Zaleca się jego rozpuszczanie w wodzie. Taka mieszanka wypita po posiłku pomoże ustabilizować cukier. Niektórzy zamiast oleju z rokitnika stosują sok, który również ma dość ciekawy, mocno pomarańczowy kolor. 

Oleju z rokitnika można używać również jako naturalnego kosmetyku. Wcierany w skórę głowy zapobiega powstawaniu egzemy, zmniejsza świąd i pieczenie skóry, a także pomaga pozbyć się uciążliwego łupieżu. 

Jeśli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach, olej z rokitnika pozwoli na lepsze nawilżenie skóry – wystarczy nasmarować nim twarz oraz ręce i pozostawić na kilka godzin. Pozostałą część oleju możesz wmasować w skórę lub zetrzeć za pomocą wacika kosmetycznego.

To także nieoceniony i naturalny kosmetyk w walce z egzemą skórną oraz rozstępami. Po długim stosowaniu oleju z rokitnika na pewno zauważysz mniejsze łuszczenie się naskórka oraz wygładzenie rozstępów. 

Zawarte w oleju substancje neutralizujące wolne rodniki są wyjątkowo pomocne również w zmaganiu się ze zmarszczkami. Olej opóźnia procesy starzenia się skóry oraz poprawia jej kondycję, sprawiając, że jest bardziej napięta i wygładzona. Co ważne, jest znacznie tańszy od dość kosztownych kremów przeciwzmarszczkowych.

Zdjęcie główne: marrakeshh/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*