Artykuł sponsorowany
Zdrowie psychiczne to bardzo ważny element naszego życia. Niestety w związku ze słabą edukacją społeczną dotyczącą problemów i zaburzeń psychicznych często nie wiemy do kogo zgłosić się po pomoc, kiedy dotkną one nas lub kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Dowiedz się więc, czym różni się psycholog od psychiatry oraz do którego specjalisty należy się udać w przypadku złego stanu zdrowia.
Pierwszym specjalistą, do którego warto się zgłosić w razie problemów ze zdrowiem psychicznym, jest psycholog lub psychoterapeuta. Odpowiada on za diagnozę zaburzeń psychicznych u pacjenta oraz jest odpowiedzialny za dopasowanie metod leczenia. Warto jednak podkreślić, że nie jest to w tym przypadku leczenie stricte medyczne, ale w formie sesji terapeutycznych. Oznacza to, że pomoc ze strony psychologa lub psychoterapeuty opiera się w głównej mierze na rozmowie i wywiadzie psychologicznym, czasami stosowane są także różnego rodzaju testy i kwestionariusze, które mają na celu lepsze poznanie osobowości pacjenta. Ponadto, sesje terapeutyczne umożliwiają także przepracowanie traum, analizę uwarunkowań biologiczno-społecznych, a w przypadku terapii behawioralnej także naukę bezpiecznego i świadomego funkcjonowania pacjenta już po zakończonym procesie leczenia.
Należy także podkreślić różnice występujące między psychologiem a psychoterapeutą. Psycholog zajmuje się opiniowaniem, diagnozowaniem oraz badaniem. Może specjalizować się on w różnych dziedzinach z zakresu zdrowia psychicznego, na przykład jako psycholog dziecięcy Warszawa jest miejscem, gdzie z pewnością znajdziesz wielu sprawdzonych specjalistów. Psychoterapeuta zaś opracowuje się konkretne plany leczenia w oparciu o metody psychoterapeutyczne. Do psychoterapeuty powinny udać się z pewnością osoby zmagające się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi takimi jak głęboka depresja, traumy lub uzależnienia.
Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje specjalistycznej pomocy z zakresu zdrowia psychicznego, koniecznie sprawdź stronę https://najlepszeterapie.pl/, gdzie znajdziesz sprawdzone ośrodki terapeutyczne.
Psychiatra zaś jest lekarzem, który w przeciwieństwie do psychologa lub psychoterapeuty, ukończył studia medyczne, a nie psychologiczne. Oznacza to, że ma on możliwość przepisywania leków oraz w razie potrzeby zlecenia hospitalizacji pacjenta. Zajmuje się on trudniejszymi przypadkami, które wymagają stałej opieki medycznej. Psychiatra przede wszystkim diagnozuje choroby i wdraża leczenie, jednak nie przeprowadza sesji terapeutycznych. Często działa on w bliskiej współpracy z psychoterapeutą, kiedy w przypadku danego pacjenta należy terapię farmakologiczną wesprzeć sesjami terapeutycznymi lub na odwrót.
Psychiatra to lekarz, do którego warto się zgłosić, jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego pierwsze objawy depresji. Pomoże on dobrać wtedy odpowiednie antydepresanty, które będą ogromnym wsparciem w trudnym okresie. Pamiętaj także, że depresja nie jest powodem do wstydu – nie ma ona wieku, ani płci, nie istnieje coś takiego jak damskie lub męskie antydepresanty. Depresja (ani jakakolwiek inna choroba psychiczna) nie jest oznaką słabości, a kontakt z doświadczonym specjalistą może uratować życie.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro