Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Zwyrodnienie plamki żółtej to dość często występująca u osób starszych choroba okulistyczna. Wiele osób ignoruje pierwsze symptomy schorzenia, przez co rozwija się ono przez długi czas i mocno wpływa na jakość widzenia oraz samopoczucie pacjentów. Dowiedz się, czym jest AMD, co jest jego przyczyną oraz jak wygląda leczenie.   

Czym jest AMD?  

Zwyrodnienie plamki żółtej jest inaczej nazywane AMD. Jest to skrót pochodzący z języka angielskiego i rozwija się go do „Age-related macular degeneration”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba ściśle powiązana z wiekiem i najczęściej występuje właśnie u osób powyżej 50 roku życia. Plamka żółta to centralna część siatkówki oka, która jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie bez zniekształcenia obrazu. W wyniku uszkodzenia tego elementu oka, zaczynają się problemy z widzeniem.  

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej? 

AMD można podzielić na dwie kategorie. Zwyrodnienie suche oraz AMD wysiękowe oka. W przypadku suchego zwyrodnienia plamki żółtej, wynika ono z zaniku komórek nerwowych w tym obszarze siatkówki, przez co znacząco pogarsza się widzenie. Choroba ma dość powolny przebieg, którego postęp można spowolnić podając leki, witaminy i suplementy. Jest to jednak schorzenie, na które nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku ani metody leczenia, które byłyby w stanie wyeliminować chorobę lub całkowicie zatrzymać jej dalszy postęp. Podstawowym objawem AMD suchego jest stopniowe pogarszanie się widzenia, a także falowanie linii prostych, problemy z czytaniem i pisaniem oraz pojawienie się w polu widzenia ciemnej plamy. Podstawą rozpoznania zwyrodnienia plamki żółtej jest kompleksowe badanie okulistyczne. Do postawienia diagnozy konieczne jest między innymi badanie pola widzenia, ostrości wzroku, dna oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Często pakiet badań uzupełnia się również o badanie poczucia kontrastu. 

Przebieg AMD mokrego, czyli wysiękowego, może być dużo bardziej dynamiczny, ale choroba ta występuje znacznie rzadziej. Do utraty widzenia może dojść w tym przypadku nawet w ciągu kilku dni, dlatego konieczna jest bardzo szybka reakcja. Przy mokrym AMD, pod centralną częścią siatkówki pojawia się rosnąca błona podsiatkówkowa. Niszczy ona w oku komórki odpowiedzialne za widzenie. Jedynym sposobem leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, jest przyjmowanie leków w postaci zastrzyków. Do postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, w tym tomografii gałki ocznej, ponieważ zwykłe badanie okulistyczne może nie być wystarczające. 

Co może przyczyniać się do powstania AMD?  

Choć zwyrodnienie plamki żółtej jako choroba, która nie zostało jeszcze kompleksowo poznane i wyjaśnione, można zaobserwować pewne związki z jego występowaniem. Wpływ wystąpienie AMD mogą mieć: 

  • palenie tytoniu,
  • zaawansowany wiek,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • czynniki genetyczne.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*