Czy to już menopauza? Sprawdź, po czym ją poznać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy to już menopauza? Sprawdź, po czym ją poznać
SPORT I ZDROWIE

Menopauza to czas, kiedy kobieta przestaje mieć owulację, co oznacza stopniowy zanik miesiączki. Nie ma określonego wieku, w którym przedstawicielka płci pięknej będzie przechodziła menopauzę. U niektórych pań menopauza pojawia się dość szybko. Jeśli jesteś zainteresowana tym tematem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jakie są objawy menopauzy oraz jak sobie z nią poradzić.

Menopauza – w jakim wieku może wystąpić?

Menopauza może pojawić się u kobiet w różnym wieku. W ciele kobiety zachodzą zmiany, które pogłębiają się wraz z wiekiem. Skutki zmniejszonej produkcji estrogenu odczuwamy w okresie premenopauzalnym. Pojawia się on mniej więcej na 10 lat przed klimakterium. Miesiączki stają się mniej obfite i mogą pojawić się nieco skrócone krwawienia. Najczęściej menopauza występuje pomiędzy 41. a 55. rokiem życia. U kobiet po wycięciu jajników lub tych, które mają problemy hormonalne, objawy menopauzy występują nawet w wieku 30-35 lat. W razie jakichkolwiek zaburzeń miesiączkowania warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi odpowiednią terapię hormonalną oraz zleci badania poziomu estrogenu.

Menopauza – objawy

Pierwsze objawy klimakterium pojawiają się w trakcie perimenopauzy – przed 40. rokiem życia u kobiet może pojawić się nieregularne miesiączkowanie, ból w dole brzucha i uczucie zmęczenia. Na około 10 lat przed spodziewaną menopauzą wiele pań skarży się właśnie na takie objawy.

Po 40. roku życia z kolei, kiedy zahamowane są procesy rozrodcze, pojawiają się takie symptomy jak:

  • nagłe uderzenia gorąca – pojawia się uczucie silnego przegrzania organizmu, można odczuwać tzw. zimne poty. Uderzenia gorąca są nagłe i szybko ustępują, jednak potrafią być dość uciążliwe;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nadwrażliwość na zapach;
  • problemy ze snem – bezsenność;
  • problemy z pamięcią i drażliwość spowodowana wahaniem poziomu hormonów we krwi. Menopauza nie wywołuje depresji, ale jeśli ta choroba już występuje, okres klimakterium może ją pogłębić, dlatego jeśli leczysz się psychiatrycznie, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi, by dobrał odpowiednią terapię dla Ciebie;
  • suchość pochwy;
  • zwiększone lub zmniejszone libido – wiele kobiet w okresie menopauzy może odczuć zmianę w sferze seksualnej, niestety niektóre panie są mniej zainteresowane współżyciem, co ma związek z mniej nawilżoną pochwą. Ginekolog pomoże dobrać odpowiedni lubrykant, który rozwiąże ten problem;
  • kołatanie serca;
  • suchość skóry.

Aby sprawdzić, czy wyżej wymienione objawy faktycznie świadczą o zbliżającej się menopauzie, należy wykonać test hormonu FSH, który odpowiada za stymulowanie pęcherzyków jajnikowych do owulacji. Wysoki poziom tego hormonu może świadczyć o rozpoczynającej się menopauzie. Badanie można wykonać z krwi, dzięki czemu dowiemy się, czy owulacja jeszcze występuje. Skierowanie na to badanie może wypisać ginekolog podczas wizyty kontrolnej.

Mikael Blomkvist/Pexels

Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?

Czas klimakterium jest dość trudny dla kobiet. Uderzenia gorąca, ból głowy i świadomość upływającego czasu nie napawają optymizmem. Na szczęście istnieją sposoby, by móc lepiej sobie z nią poradzić. 

Bardzo ważny jest ruch, zdrowa dieta oraz unikanie stresu. Zmiany w organizmie wywołane przez menopauzę mogą bardzo zaburzyć codzienne funkcjonowanie. By objawy menopauzy były nieco mniej dokuczliwe, zalecana jest zmiana diety. Warto postawić na potrawy lekkostrawne oraz bogate w warzywa i owoce. Niezbędne jest również regularne wykonywanie badań pod kątem raka szyjki macicy oraz piersi, ponieważ w okresie menopauzy znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu. Ginekolodzy zalecają również suplementy diety oraz hormonalną terapię zastępczą, która wyrównuje poziom estrogenu we krwi, co zmniejsza nieprzyjemne odczucia, takie jak uderzenia gorąca czy zimne poty.

Fot. Mikael Blomkvist/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*