Artykuł sponsorowany
E-recepta to wygodna, funkcjonująca w naszym kraju od kilku lat, forma wystawiania recept. Możemy ją uzyskać, dzwoniąc do lekarza lub korzystając z jednej z wygodnych usług online. Nie wiesz, jak uzyskać receptę online? Podpowiadamy!
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, każdego dnia w naszym życiu pojawiają się nowe sposoby na wypełnianie codziennych zobowiązań i potrzeb w coraz wygodniejszy oraz przystępny dla nas sposób. Dostawy zakupów spożywczych pod drzwi czy praca w międzynarodowej firmie z zacisza własnej sypialni, dzięki internetowi stała się codziennością. Nie inaczej jest w sprawie wizyt u lekarza i otrzymywania recept na niezbędne leki. Już dzisiaj wiele przychodni czy to państwowych, czy prywatnych oferuje możliwość konsultacji online. W ten wygodny sposób możemy skontaktować się z lekarzem i otrzymać odpowiednią pomoc. Jednak czy taka forma utrudni otrzymywanie leków na receptę, jako że nie będziemy mogli bezpośrednio odebrać jej od lekarza? W żadnym razie. W sytuacji braku kontaktu osobistego z pomocą przychodzi właśnie e-recepta.
E-recepta to już od kilku lat funkcjonująca alternatywa dla papierowej recepty wypisywanej przez lekarza odręcznie. Zawiera najistotniejsze informacje dla personelu medycznego, pacjenta oraz farmaceuty. Jest czytelna i łatwo dostępna, bo wystarczy zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta, aby mieć pełen dostęp do historii wszystkich recept, zarówno tych zrealizowanych, jak i w trakcie. Na e-recepcie można znaleźć takie informacje jak dane pacjenta oraz lekarza wystawiającego receptę, nazwy lekarstw i informacje o ich dawkowaniu, a także czterocyfrowy kod dostępu wraz z datą wystawienia. Kod na e-recepcie jest najważniejszy dla farmaceuty, któremu wraz z numerem PESEL pacjenta należy podać. Z tą informacją pracownik apteki może sprawdzić receptę w systemie i wydać przepisane leki.
E-receptę może wystawić dowolny lekarz lub lekarz specjalista z aktualnymi uprawnieniami. Do wystawienia recepty ma również prawo pielęgniarka, położna, czy felczer. W wyjątkowych sytuacjach także farmaceuta, jednak dotyczy tylko przypadku zagrożenia życia pacjenta oraz braku kontaktu z lekarzem. Lekarz może odmówić wystawienia e-recepty, jeżeli wystąpią pewne przeciwwskazania zdrowotne u pacjenta. Ma on prawo powołać się na klauzulę sumienia w niektórych przypadkach, na przykład w kwestii środków antykoncepcyjnych. Taka sytuacja oczywiście nie będzie miała miejsca jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług serwisu https://receptomat.pl/.
Recepta online bez większego problemu może być wystawiona na odległość. O e-receptę online można ubiegać się za pośrednictwem kontaktu telefonicznego z lekarzem lub przez wideo czat. Innym sposobem jest zarejestrowanie się na stronie receptomat.pl oraz wypełnienie specjalnego kwestionariusza, który zastępuje tradycyjny wywiad lekarski w przychodni. Po odpowiedzeniu na proste pytania dotyczące danych pacjenta oraz objawów, jakich doświadcza, wystarczy poczekać od kilku do kilkudziesięciu minut na decyzję lekarza. Wtedy wystawi e-receptę, a w następnym etapie można udać się do apteki, aby zrealizować receptę.
Fot.: Leohoho/unsplash.com