Nordic walking stał się popularnym sportem wśród osób w podeszłym wieku, jednak również ci młodsi mogą korzystać z jego uroku. Przede wszystkim polecany jest tym, którzy mają nadwagę i nie chcą obciążać nadmiernie stawów kolanowych. Ten krótki poradnik o nordic walking podpowie Ci, jak prawidłowo chodzić z kijkami oraz ile możesz schudnąć dzięki tej aktywności fizycznej.
Nordic walking często jest mylony z trekkingiem. Kije trekkingowe posiadają pasek materiału przyczepiony do rączki, w który wkłada się dłoń. Dzięki temu nie upuścisz kijka podczas marszu. Są przeznaczone głównie do używania w górach, gdzie można spotkać ostre podejścia, co bardzo utrudnia późniejsze zejście. Kije te służą więc do podpierania się. Z kolei w nordic walking kije mają za zadanie odciążać stawy oraz sprawić, by podczas marszu pracowała górna część ciała.
Powinno się je dobrać pod kątem naszego wzrostu. W tym celu udaj się do sklepu sportowego i przymierz kijki do swojej wysokości oraz długości rąk. Jeśli chwycisz kijek za rączkę, a łokieć będzie zgięty pod kątem 90 stopni, to znaczy, że rozmiar sprzętu jest odpowiedni. Warto zwrócić uwagę również na ich lekkość. Dobrze jest zakupić nieco droższe kije, które wykonane są z włókna węglowego. Charakteryzują się nie tylko niewielką wagą, ale również odpornością na przeciążenia. Na stopki warto dokupić również specjalne gumowe ochraniacze, przeznaczone na różne rodzaje nawierzchni. Czasem są też dołączone do zestawu. Bardzo ważnym elementem tego osprzętu są rękawiczki z miejscem na kciuk. Umieszcza się je na dłoni, by podczas chodzenia kijki nie upadały na ziemię. Powinny być dobrze dopasowane i wykonane z przewiewnego materiału. W nordic walking kijki są bardzo ważne, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Dobrej jakości kije będą służyły przez wiele sezonów.
Sama technika chodzenia z kijami nordic walking nie jest trudna, warto przed wyjściem w dłuższą trasę przećwiczyć ją w domu. Odpowiedni sposób chodzenia gwarantuje nie tylko mniejsze obciążenie stawów, ale przede wszystkim szybsze spalanie kalorii oraz większą efektywność naszych codziennych marszów.
Jeśli traktujesz nordic walking jako aktywność, która ma na celu poskromić nadprogramowe kilogramy podczas marszów, trzymaj się koniecznie poniższych zasad:
Warto również zainwestować w obciążniki na ręce oraz kostki, by trening był bardziej efektywny.
Aktywność fizyczna na pewno wspomoże odchudzanie, zwłaszcza jeśli to trening aerobowy, jakim jest nordic walking – kalorie, jakie można spalić w ciągu godzinnego marszu z kijami to aż 600 kcal! Co ważne, ten rodzaj sportu obciąża stawy nawet o 30% mniej w porównaniu do bardziej popularnego joggingu!
Efekty nordic walkingu to przede wszystkim:
Fot. Jacek Chabraszewski/Adobe Stock