Projekt małej łazienki – co brać pod uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Projekt małej łazienki – co brać pod uwagę?
ARANŻACJECZTERY KĄTY

Artykuł sponsorowany

Może się wydawać, że urządzenie małej łazienki jest problematyczne. Nic bardziej mylnego! Jest kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że pomieszczenie to stanie się bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Najważniejsze jest dokładne przemyślenie wszystkich elementów wyposażenia. Jakie są możliwości?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, czy w łazience będzie okno. A jeśli tak, to jaką ma ono wielkość i kształt. Aspekt ten wpływa na jasność, która panuje w pomieszczeniu. Jeśli Twoja łazienka nie ma okna, zdecyduj się na eleganckie i duże kafelki odbijające światło. Najlepszym rozwiązaniem są te o stonowanych barwach, czyli w bieli lub w delikatnym odcieniu szarości. Sprawdzi się też bardzo jasny róż. Dzięki zastosowaniu takiej kolorystyki, wnętrze będzie wydawać się przestronne. „Krzykliwe”, ciemne kafelki czy też meble, spowodują efekt przytłoczenia i jeszcze większego zmniejszenia łazienki. Unikaj kontrastowych płytek z wyraźnymi zdobieniami graficznymi. Podłoga i ściany mogą być w różnych kompozycjach, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Co zrobić z meblami?

Mała łazienka stawia przed wyzwaniem wyboru odpowiednich mebli. Jeśli chodzi o ich kolor – koniecznie postaw na biel. Pamiętaj, że małe wnętrze to też niewielka przestrzeń do poruszania się. Dlatego, aby zwiększyć komfort użytkowania łazienki, meble w miarę możliwości postaraj się zamontować na ścianach. Ewentualnie zadbaj o to, aby były ustawione równo wzdłuż ścian. Takie rozwiązanie sprawi, że łazienka będzie wyglądać nowocześnie, schludnie i stanie się też optycznie większa.

Niezależnie od tego, ile osób będzie z niej korzystać, ważne jest zaplanowanie miejsc na przechowywanie różnych przedmiotów, takich jak ręczniki, środki czystości, kosmetyki. Dlatego lepiej zaprojektować montaż szafek podwieszanych z wieloma półkami. Jeśli wolisz meble stojące, zadbaj o to, aby wybrać modele z jak największą ilością szuflad, w których możesz ustawić różnego rodzaju organizery potrzebne np. do segregowania kosmetyków.

Fot. Vecislavas Popa/Pexels

Pomysły na urządzenia sanitarne

Armatura sanitarna to kolejny element, który musi być dokładnie zaplanowany. W przypadku umywalki i wc najlepiej sprawdzą się modele podwieszane. Możesz też postawić na umywalkę blatową, pod którą wstawisz szafki. Weź także pod uwagę, jak rozmieszczone są rury – pomoże Ci to znaleźć miejsce na odpowiednie zamontowanie toalety, prysznica czy umywalki, a także ułatwi wybór modeli.

Jeśli uwielbiasz kąpiele w wannie, a metraż łazienki nie pozwala Ci na jej montaż, wybierz wannę z panelem prysznicowym. Nie są one tak duże jak klasyczne wanny, ale wyróżniają się ciekawym designem. To dobre rozwiązanie również dla rodzin z dziećmi. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż małej, ale głębokiej wanny. Aby zyskać na wrażeniu przestronności wnętrza, dobrze jest zamontować w łazience prysznic typu walk in z liniowym system odprowadzenia wody.

Światło i błysk

Tym, bez czego nie obejdzie się żadna mała łazienka są lustra. Powinno być ich jak najwięcej i muszą być w dużym rozmiarze. Dodaj metaliczne albo inne połyskujące elementy odbijające światło – ten trik sprawi, że łazienka będzie optycznie większa i bardziej przytulna.

Lampy powinny dawać światło rozproszone i białe. To ważny aspekt szczególnie w przypadku łazienek bez okien. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem może być zastosowanie listew ledowych. Warto też zaplanować umiejscowienie plafonu – ważne jest to, aby źródło światła znajdowało się możliwie jak najwyżej.

Siła dodatków

I na koniec akcesoria. Z pewnością przyda się elegancka mydelniczka, finezyjne wieszaki na ręczniki. Gdy masz taką możliwość, zawieś w łazience ciekawy plakat lub obrazek – z pewnością doda to pomieszczeniu jeszcze więcej przytulności. Jeśli zależy Ci na kolorach, wybierz dodatki w kolorze jasnomiętowym. Przełamie to stonowaną biel.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*