Masz problem z komunikacją w małżeństwie? Sprawdź, jak możecie to zmienić

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Masz problem z komunikacją w małżeństwie? Sprawdź, jak możecie to zmienić
RELACJERODZINA

Dobra komunikacja jest podstawą silnego związku. Wiele małżeństw można uratować, jeśli małżonkowie chcą pracować nad poprawą jakości komunikacji. Gdy relacja wpada w codzienną rutynę, zaczynają narastać napięcie i negatywne emocje. Piętrzą się problemy i nieporozumienia, a małżonkowie utykają w wadliwych schematach komunikacyjnych. Jak to zmienić?

Główne problemy w komunikacji w małżeństwie

Brak wzajemnego zrozumienia. Zdarza się, że jedna strona coś komunikuje, ale rozumie to zupełnie inaczej niż druga. W ten sposób dochodzi do nieporozumienia, które szybko może przerodzić się w poważny konflikt. Dlatego w komunikacji ważne jest jasne i jednoznaczne formułowanie myśli, a także upewnianie się, że małżonek rozumie je tak samo.

Rywalizacja. Małżeństwo to nie walka, którą za wszelką cenę musisz wygrać. Jeśli jedno z Was zawsze musi być górą, to w rzeczywistości oboje przegrywacie i z czasem doprowadzi to do powstania ogromnej przepaści między Wami.

Postrzeganie małżeństwa jako „ja”, a nie „my”. To nie znaczy, że musisz wyrzec się swojej indywidualności i nie możesz istnieć poza związkiem. Kluczem do udanej komunikacji jest zrozumienie, że nie stanowicie dwóch przeciwnych stron, ale zespół, który musi pracować razem dla osiągnięcia wspólnego celu.

Poważnym problemem jest także całkowity brak jakiejkolwiek formy komunikacji.

Jak skutecznie komunikować się ze współmałżonkiem?

Przygotuj się do konwersacji. Nie powinieneś rozpoczynać rozmowy o sprawach osobistych w miejscach publicznych lub gdy jesteś zmęczony i masz mało czasu. Komunikacja wymaga odpowiednich warunków, przyjaznej atmosfery i czasu.

Słuchaj uważnie. Kiedy się komunikujemy, powinniśmy słuchać tego, co ma do powiedzenia nasz partner i to doceniać. Gdy Twój małżonek do Ciebie mówi, nie odwracaj wzroku, nie baw się telefonem, nie przerywaj. Komunikacja małżeńska musi opierać się na wzajemnym szacunku i każdy z Was na przemian powinien przyjmować rolę mówcy i słuchacza. To podstawa prawdziwego dialogu.

Zadawaj pytania. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie jesteś pewien, że myślicie o tym samym, po prostu o to zapytaj. Pytaj też o zdanie i uczucia swojego partnera. W ten sposób pokazujesz, że jego opinia jest dla Ciebie ważna i interesujesz się jego przemyśleniami.

Bądź szczery. Gdy partnerzy nie potrafią rozmawiać ze sobą szczerze i otwarcie, większość problemów nie zostaje całkowicie rozwiązana. Najczęściej kończy się na ich maskowaniu lub ignorowaniu. Niestety prędzej czy później wszystkie wrócą ze zdwojoną siłą. Brak szczerości to również zachowywanie pozorów i niemówienie o swoich prawdziwych uczuciach oraz potrzebach. W takiej sytuacji małżonek nie domyśli się, że coś jest nie tak.

Nie krzycz i opanuj emocje. Kiedy czujesz złość, prawdopodobnie podnosisz głos, tracisz nad sobą kontrolę, szybko się denerwujesz. Niestety w związku silne emocje i związane z nimi gwałtowne reakcje są czymś normalnym, choć niekoniecznie dobrym. W rozmowie z partnerem nie można tracić opanowania, więc gdy czujesz, że wzbiera w Tobie gniew, powinieneś przerwać i odłożyć dalszą dyskusję do momentu, aż się uspokoisz. Komunikacja pełna emocji i krzyku do niczego nie prowadzi. Nie sprawia też, że małżonek faktycznie usłyszy, co mówisz. 

Małżeństwo to związek zbudowany na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i miłości. Jeśli brakuje ich w codziennej komunikacji, małżonkowie szybką zaczną się od siebie oddalać. Sztuką w budowaniu relacji z partnerem nie jest unikanie konfliktów, ale ich skuteczne rozwiązywanie rozmową opartą na dialogu.

Zdj. główne: Conor O’Nolan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*