Kłótnie w związku to chleb powszedni każdej pary, która wspólnie prowadzi dom, wychowuje dzieci, ale nie tylko. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdują, kłótnie mogą być zupełnie błahe, ale równie dobrze mogą też doprowadzić do całkowitego rozpadu relacji.
Chyba nie ma człowieka, któremu nigdy nie puściłyby nerwy, i który zawsze zgadza się ze swoją drugą połówką w każdej sprawie. Nie jest to możliwe. Każdy jest zbiorem poglądów, przekonań, zasad, wierzeń i trudno znaleźć dwie osoby, które byłby identyczne. Stanowi to czasami doskonałe źródło wszelkiego typu konfliktów. Leżą tu podstawy kłótni o rozrzucone skarpety, kolejny wyjazd do teściów, nieodpowiednie zachowanie dziecka i tego, kto ponosi za to winę. Powodów do starcia jest masa, a kolejne pojawiają się bardzo niespodziewanie. Sztuką jest jednak opanowywanie konfliktów i radzenie sobie z nimi na etapie, gdy tylko się rodzą.
Kłótnia w związku to sytuacja, której niezwykle trudno uniknąć. Szansa na nią jest tym większa, im silniejszy temperament partnerów. Nie oznacza to jednak, że w związku dwojga flegmatyków nie dochodzi do starć. Są one nawet znacznie gorsze, które w kulminacyjnym momencie mogą doprowadzić do poważnego kryzysu, a nawet rozstania. Wbrew pozorom kłótnie, którym towarzyszą krzyki, inwektywy i inne tego rodzaju zachowania, są znacznie „zdrowsze” i dla związku, i dla partnerów. Pozwalają bowiem uzewnętrznić wszystkie żale, złość i inne negatywne emocje, które tłumione powodują narastanie nie tylko konfliktu, ale też kłopotów zdrowotnych. Nie od dziś wiadomo, że osoby tłumiące swoje emocje częściej zapadają na poważne choroby serca. Co jest najczęstszym powodem kłótni w parach?
Tu na wstępie trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie ma jednej recepty na rozwiązanie wszystkich problemów, które pojawiają się w związku. Choć wydaje się to mocno oklepanym stwierdzeniem, to najlepsza jest szczera rozmowa z partnerem. Jedynie szczere wyjawienie naszych oczekiwań i tego co nas dręczy, daje szansę na nowy początek. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie lub zabrnęliśmy z naszą złością tak daleko, że trudno to przepracować, warto wtedy skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty, który pomoże wrócić na właściwe tory, ponownie nawiązać bliski kontakt i otworzyć się na siebie nawzajem.
Fot. Vera Arsic/Pexels