Slow life, czyli w poszukiwaniu harmonii

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Slow life, czyli w poszukiwaniu harmonii
ROZWÓJZAINTERESOWANIA

Idea slow life staje się coraz bardziej popularna, ale wciąż dla wielu osób pozostaje mglista i niedookreślona. Na czym polega jej istota i co pozwala zmienić w życiu? Oto garść informacji na temat tego stylu życia.

Slow life, czyli co?

W idei slow life chodzi o to, aby w codziennym pędzie życia umieć zwolnić i zastanowić się nad swoim życiem. Idea ‘’slow movement’’ rozpoczęła swoją karierę na w latach 80. i 90., gdy życie zaczęło nabierać tempa. Idea slow life najczęściej odnosi się do poszukiwania owej pełni w zbliżeniu do natury, skupieniu na rodzinie, zdrowym odżywianiu i pełniejszym przeżywaniu lub wręcz ‘’smakowaniu’’ chwil.

‘’Slow’’ jako opozycja do ‘’fast’’

Dobrą ilustracją dla idei slow life jest jej przełożenie na jedną z najpopularniejszych dziedzin, w których funkcjonuje, czyli na kuchnię. Wszyscy znamy pojęcie ‘’fast-foodu’’, czyli szybkiego, śmieciowego jedzenia. W opozycji do szybkich i niezdrowych przekąsek mamy pomysł na slow food. W kuchni slow food wykorzystuje się tylko naturalne produkty i zachęca się do delektowania się jedzeniem. Celebracja czasu wspólnie spędzonego przy stole jest niezwykle ważna.

Podobne wątki przewijają się w przypadku slow fashion oraz samorozwoju, relacji z rodziną, zdobywania wiedzy, podróżowania lub uprawiania ogrodu.

Slow fashion. Na czym polega?

W zgodzie z ideą slow można się także ubierać. Bardzo mocno wybrzmiewa w tym przypadku jedna z naczelnych zasad slow life, która zabrania niepotrzebnego gromadzenia rzeczy. W idei slow fashion kładzie się nacisk na kupowanie dobrych jakościowo ubrań, które posłużą znacznie dłużej. Ważnym aspektem jest również to, aby tekstylia te były wyprodukowane przez ludzi pracujących w godnych warunkach i za uczciwą pensję. Coraz popularniejsze staje się również kupowanie w second- handach i dawanie ubraniom drugiego życia. 

https://www.youtube.com/watch?v=oEdPO6kWSGA
girl in calico – Slow Living Morning Routine

Slow business, czyli ludzkie warunki w pracy

W przypadku prowadzenia własnego biznesu idea slow sprowadza się do dbałości o swojego pracownika, który powinien mieć możliwie jak  najlepsze warunki dla własnego rozwoju i partycypować w rozwoju marki. Niczym zaskakującym nie są w takich przedsiębiorstwach pokoje do odpoczynku dla pracowników. 

W wymiarze indywidualnym cenione jest także wyważone podejście do relacji pomiędzy czasem przeznaczonym na pracę a tym, który wykorzystuje się na odpoczynek, tworzenie relacji i samorozwój. Dobrym pomysłem jest planowanie zadań, przerywanie pracy na chwilę po to, aby się wyciszyć lub regularne branie i kreatywne wykorzystywanie urlopu. Co ciekawe: bardzo często slow work w dłuższej perspektywie pomaga poprawić wyniki w pracy. Odpoczynek jest więc bardzo wskazany i potrzebny. 

Slow parenting, czyli chęć zapewnienia dziecku beztroskiego dzieciństwa  

Niekiedy ambicja rodziców sprawia, że dzieci już w bardzo wczesnych latach obarczone zostają ogromną ilością zajęć dodatkowych. W teorii te dodatkowe godziny kreatywnych zajęć powinny w przyszłości dać szansę dziecku na wielostronny rozwój. W praktyce przyczyniają się jednak często do tego, że wręcz zabiera się im dzieciństwo. Slow parenting nakazuje rezygnację z tego. Zgodnie z tą ideą trzeba wspomagać kreatywność swoich pociech tak, żeby rozwijały się w kierunku preferowanym przez siebie. Ważna jest budowa relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami. 

Slow travel, czyli sprzeciw dla masowej turystyki

Poznawanie innych krajów z okna autokaru lub z perspektywy kurortu dla zagranicznych gości nie jest czymś, czego pragną osoby uprawiające slow travel. Zamiast tego dobrą praktyką są samodzielne podróże, podczas których można dokładnie poznać nowe  miejsce. Chodzi też o przebywanie w takich miejscach, które wymagają zejścia z utartych turystycznych szlaków. Dzięki temu można poznać realne życie i ludzi żyjących w danej lokalizacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*