Parzenie herbaty – jak wydobyć z niej to, co najlepsze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Parzenie herbaty – jak wydobyć z niej to, co najlepsze?
ZAINTERESOWANIA

Dobrze zaparzona herbata, oprócz właściwości prozdrowotnych, potrafi uprzyjemnić każdą chwilę, zarówno w gronie rodziny, jak i podczas samotnego wieczoru przed telewizorem. Herbatę można parzyć na różne sposoby – wszystko zależy od czasu i chęci oraz własnych upodobań. Aby odpowiednio zaparzyć herbatę, należy poznać 4 złote zasady, które pozwolą wyciągnąć z herbaty, wszystko to, co najlepsze. Odpowiednio zaparzona herbata pobudza, orzeźwia i relaksuje.

4 złote zasady w parzeniu herbaty

Rodzaj i gatunek herbaty

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze właściwości posiada herbata liściasta. Herbata, mimo wysokiej jakości, nadal nie jest zaliczana do bardzo drogich produktów, więc warto zadbać o jej jakość. Najchętniej wybieramy czarną herbatę, zawierającą dużo teiny, która działa pobudzająco, a odpowiednio parzona, przeciwdziała rozwojowi bakterii w układzie pokarmowym i wzmacnia naczynia krwionośne. Zielona herbata może działać zarówno pobudzająco, jak i uspokajająco, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, obniża ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu nowotworów, a także poprawia wygląd skóry. Biała herbata jest bogactwem witaminy C, dlatego wzmacnia ona naszą odporność. Zwalcza również wolne rodniki, co wpływa doskonale na wygląd naszej skóry. Czerwona herbata pozytywnie wpływa na trawienie, zmniejsza wchłanialność tłuszczu, obniża cholesterol i korzystnie wpływa na wątrobę.

Odpowiednio dobrane naczynia i urządzenia do parzenia

Naczynie do herbaty jest równie ważne, co sama herbata. Odpowiedni dzbanek czy szklanki mają znaczenie. Jeśli przygotowujemy herbatę dla większej ilości osób, fajnie jest zakupić dzbanek, który utrzymuje temperaturę herbaty, nawet do pół godziny od jej przygotowania. Wszelkie termosy czy podgrzewacze psują smak i pozbawiają herbaty właściwości prozdrowotnych. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo pięknych kubków i dzbanków z zaparzaczami. Można również zakupić zwykły, klasyczny zaparzacz dostępny w wielu formach i kolorach.

Czajnikowy.pl – W czym parzyć herbatę? Graty do herbaty

Jakość wody do parzenia

Oprócz jakości herbaty, którą wybierzemy do parzenia, ważna jest również jakość samej wody – im lepsza i korzystniejsza dla samego parzenia, tym więcej właściwości otrzymamy w zaparzonym naparze. Najlepsza jest woda świeża, miękka i nisko zmineralizowana. Niestety, najczęściej woda z kranu jest twarda, posiada również wapń, magnez, czy inne osady, które mogą znacząco pogorszyć smak herbaty. Najlepiej więc zainwestować w dzbanek do filtrowania wody. Wpłynie to korzystnie na smak i pozytywne właściwości herbaty.

Temperatura i czas parzenia

Temperatura i czas parzenia powinny być dostosowane do rodzaju zaparzanej herbaty. Aby jak najlepiej dostosować odpowiednie parametry, warto zainteresować się termometrem do herbaty i na bieżąco sprawdzać temperaturę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że parzymy w tej odpowiedniej do gatunku. Warto znać właściwie temperatury parzenia:

  • czarna – parzymy ją w 85 stopniach przez dokładnie 4 minuty.Zielona – temperatura waha się od 60 – 90 stopni i uzależniona jest od rodzaju zielonej herbaty. Herbatę zieloną należy parzyć przez 3 minuty.
  • biała herbata jest znacznie delikatniejsza niż czarna, dlatego dobrze jest użyć jej dwukrotnej objętości. Temperatura jej parzenia wynosi 80 stopni, a czas parzenia nie powinien przekraczać 5 minut.
  • czerwona – temperatura parzenia to 96 stopni a czas – około 3 minuty.Parzenie herbaty to prawdziwa sztuka i aby cieszyć się fenomenalnym smakiem i aromatem, warto tę sztukę opanować do perfekcji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*