ZAINTERESOWANIA

Jaki cybuch wybrać do bonga?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli masz bongo bez cybucha, możesz albo zrobić swoją własną wersję, albo zakupić zupełnie nową. Cybuch to kluczowy element każdego bonga i zazwyczaj jest sprzedawany razem z nim. Wpływa na długość palenia, odczuwalny smak melasy oraz doznania. Jaki zatem model najlepiej się sprawdzi?

W zależności od tego, jaki rodzaj melasy palisz, dobierz do niej odpowiedni cybuch. Na jednym pali się tytonie, na innym – żele i kamyczki. Na rynku są dostępne cybuchy do bonga w wielu rodzajach. Oto najbardziej popularne warianty.

Rodzaje cybuchów do bonga

Ich wariant zależny jest od tego, z czego są wykonane, jaki mają kształt i jak są duże. Na rynku znajdziesz także męski i żeński cybuch. Ceramiczne wersje są szkliwione – wyróżnia je duża twardość o odporność na wysoką temperaturę. Szklista ceramiczna powłoka pozwala nam na łatwe wymycie cybucha. Klasyczną wersją są gliniane cybuchy nieszkliwione, które nie zawierają barwników i innych substancji chemicznych. Nie wpływają na smak melasy i dobrze utrzymują temperaturę podczas palenia. Na rynku dostępne są także warianty metalowe, które szybko przewodzą ciepło oraz szklane, a zupełną nowością są wersje silikonowe, które nie nagrzewają się, dzięki temu tytoń się nie przypala.

Kształty cybuchów

Cybuchy typu Vortex mają najbardziej powszechny kształt. Zbudowane są ze specjalnej rynienki, idealnie nadającej się do palenia mokrych melas oraz kamyczków do shishy. Wyróżniają je 4 symetryczne otwory znajdujące się w bokach wypuklenia. Dzięki takiemu umieszczeniu mokra melasa dłużej będzie nadawała się do palenia. Cybuchy klasyczne są dedykowane do palenia tytoniu. Mają różną wielkość i różną ilość dziurek na dnie. Cybuchy w wariancie Phunnel to taka sama budowa co w typie Vortex, ale produkty dodatkowo mają jeden otwór na górze. Cybuchy Masta są podobne do klasycznych rodzajów, jednak dno w miejscu dziurek jest wypukłe. Dostępne są także cybuchy podwójne i potrójne, które pozwalają mieszać ze sobą 2 lub 3 różne smaki tytoniu.

Jak dobrać cybuch do bonga?

Przy zakupie zwróć uwagę na wielkość otworu. Przy małej fajce, nie włożysz dużego cybucha i odwrotnie. Pomocne są uszczelki, które pozwolą dopasować nawet duży cybuch do małej fajki. Warto zwrócić uwagę na głębokość cybucha. Jeśli chcesz palić długo lub w większym towarzystwie wybieraj jak najgłębszy. Najpopularniejszy rozmiar szerokości szlifu ma 14.5 mm, rzadziej spotyka się 12 i 18.8 mm.

Cybuchy mają płeć męską lub żeńską. Pierwszy szlif jest najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem, cybuch po prostu cały wchodzi w fajkę wodną. Żeński szlif polega na tym, że cybuch nakładamy na szlif, a nie do jego środka. Ważna jest także długość, którą musisz poznać, zanim zaczniesz rozglądać się za nowym cybuchem. By dobrze go zmierzyć, użyj miarki i przystaw ją tak, żeby mierzenie zacząć od krawędzi mlecznego zgrubienia, które znajduje się bliżej górnej części całego cybucha.

Cybuch określany jest sercem bonga – to jego najważniejsza część, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni model, a jeśli się sprawdzi dokupić jeszcze jeden na zapas. Bez niego nie uruchomisz bonga!

Zdjęcie główne: pexels.com/RODNAE Productions

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *