Granice w wychowaniu dziecka – jak je wyznaczać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Granice w wychowaniu dziecka – jak je wyznaczać?
MACIERZYŃSTWOZAINTERESOWANIA

Każdy rodzic wie, że w naturze dziecka jest sprawdzanie swoich ograniczeń. Pamiętaj, że stawiając jasne, konkretne granice, możesz mu okazać miłość. W ten sposób tworzysz też bezpieczne środowisko. Wyznaczanie granic jest ważnym elementem rodzicielstwa. Sprawdź, jak to zrobić!

Dlaczego warto stawiać granice?

Granice odgrywają bardzo ważną rolę. Kształtują charakter dziecka, umiejętność szanowania autorytetu i odmowy. Przestrzeganie granic przyda się na różnych etapach życia, nie tylko w domu, ale też w szkole, pracy czy związku.

Pewnego dnia Twoja pociecha będzie musiała się zmierzyć z rzeczywistością i poradzić sobie bez Twojego wsparcia. Chcesz, aby wszyscy zachowywali się wobec siebie z szacunkiem i rozwijali się jako jednostki w zdrowy, naturalny sposób. Dzieci mogą jednak początkowo nie rozumieć, dlaczego wyznaczanie granic jest tak ważne. Wyjaśnij, że to robisz dla dobra całej rodziny. Zwróć uwagę na sposób komunikacji. Możesz zabrać dziecko na lody lub obiad, aby porozmawiać z nimi na poważne tematy. W ten sposób pokażesz, że szanujesz jego poglądy.

Poznaj swoje granice

Zastanów się, co jest ważne dla Ciebie i Twojej rodziny? Czego chcesz nauczyć swoje dzieci? Czy potrafisz określić swoje granice, wyjątki, warunki zerwania umowy? A co z cierpliwością? Pomyśl, jak zachowają się Twoje pociechy, gdy będą musiały na coś poczekać. A jeśli odmówisz czegoś, o co Cię proszą? Jak się wtedy poczujesz i co zrobisz? To tylko kilka podstawowych pytań. Postaraj się opisać swoje oczekiwania. Ten pierwszy krok zajmuje trochę czasu. Nie spiesz się, przemyśl różne kwestie i porozmawiaj o nich z partnerem. 

Przykładowe granice

Oto kilka przykładów granic, które możesz wyznaczyć w swojej rodzinie. 

Przykład 1: Przy obiedzie szanujemy się nawzajem. Nie przekrzykujemy się, pozwalamy każdej osobie spokojnie się wypowiedzieć. Siadamy razem i nie wstajemy od stołu, dopóki wszyscy nie skończą.

Przykład 2: W godzinach 19-20 mama potrzebuje trochę samotności. Możesz drzemać, bawić się, czytać lub śpiewać w swoim pokoju. Chyba że jest to nagły wypadek lub potrzebujesz pomocy.

Przykład 3: Każdy śpi w nocy w swoim pokoju. Jeśli śnił Ci się koszmar, możesz wejść na chwilę do pokoju rodziców, po czym wrócisz spokojnie do siebie.

Doradca Rodzicielski Mariola Kurczyńska – Dlaczego warto stawiać dziecku granice?

Porozmawiaj z dzieckiem o granicach

Porozmawiaj z dzieckiem, gdzie znajdują się granice. Dopóki tego nie zrobisz, nie możesz egzekwować od pociechy określonych zachowań. Opowiedz o wartościach wyznawanych w rodzinie.

Następnie przedstaw swoje oczekiwania. To, co najbardziej cenisz w relacjach z dziećmi, musi być dla nich jasne. Zapytaj, czego oczekują od Ciebie. Czy potrzebują pomocy, wskazówek, afirmacji? Pozwól im powiedzieć, co myślą. Dzięki temu poprawisz wzajemne relacje.

Przygotuj listę zasad

Przygotuj z dziećmi tablicę przedstawiającą listę zasad, granic i celów. W ten sposób zachęcisz pociechy do internalizacji nowego zachowania. Zapisując rzeczy, pokazujesz im, co tolerujesz, a czego nie. Wykaż się kreatywnością! Rozwieś inspirujące karteczki, plakaty lub kartonowe wycinanki. Zaangażuj wszystkich domowników, aby przestrzeganie granic nie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem.

Bądź konkretny w swoich oczekiwaniach, włączając w to niedozwolone wyrażenia lub niedopuszczalne działania. Jasne definicje przynoszą dobre rezultaty. Pokaż dziecku, czego od niego oczekujesz. Dzięki temu unikniesz nieporozumień.

Mniej znaczy więcej

Nagłe wyznaczanie surowych granic może być kuszące, ale badania pokazują, że mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o ustanawianie reguł. Warto ustalić kilka zasad, których dziecko będzie przestrzegać. Nie wyznaczaj mnóstwa reguł, których Twoja pociecha nie będzie respektować. Pamiętaj, aby stopniowo wprowadzać nowe zasady. Chodzi o czas i priorytety!

Zaangażuj dzieci

Tak, jesteś mamą i dlatego to Ty podejmujesz ostateczne decyzje. Mimo to pamiętaj, że dzieci również mają coś do powiedzenia w ustalaniu zdrowych granic. Postaraj się je zaangażować w ten proces. Kiedy czują, że są nieodłączną częścią tworzenia nowych reguł, najprawdopodobniej będą się ich później trzymać. 

Nie bój się usiąść i spokojnie porozmawiać z dziećmi. Mogą poruszyć kilka interesujących kwestii i wnieść nową, świeżą perspektywę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*