elements.envato.com / nd3000
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zagospodarowanie czasu przedszkolaka wcale nie musi być trudne. Kluczem są różnorodne formy spędzania czasu, które rozwijają i przede wszystkim sprawiają frajdę. Jak więc zagospodarować czas najmłodszym? Podpowiadamy!
Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem umacnia więzi. Jeśli masz czas, to zamiast dawać dziecku kredki i kolorowanki, stwórzcie coś razem. Może być to np. autorski plakat do ulubionej bajki, kolaż przedstawiający postacie z ostatnio przeczytanej książeczki czy podsumowanie wyjazdu wakacyjnego. Użyć możecie wszystkiego – kredek, farb, kleju i kolorowych kartek. Przydać mogą się także stare kolorowe magazyny czy zdjęcia wydrukowane na zwykłej drukarce.
Dopasuj wielkość kartki do wieku dziecka. Dwu- i trzylatki mogą mieć mniej cierpliwości, więc wystarczy pojedyncza karta A4. Jednak z sześciolatkiem śmiało możesz spróbować zrobić pracę na A3 czy nawet na A2. Na podobnej zasadzie dobierz formę wykonania – dla młodszych lepsze będą kredki i farby, a te starsze chętniej będą eksperymentować z wycinankami i wyklejankami. To, co będzie was w tym wypadku ograniczać, to tylko wyobraźnia.
Ciekawą i równie kreatywną formą spędzenia czasu z dzieckiem będzie wspólne gotowanie. Są trzy najprostsze opcje. Pierwsza z nich to kolorowe kanapeczki dla całej rodziny na kolację. Można zrobić je w różnych wersjach. W tym celu możecie razem zrobić pastę jajeczną składającą się z ugotowanych, startych na tarce jajek oraz majonezu czy twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Jeśli pokroisz warzywa oraz wędliny i ser, to dziecko plastikowym nożem może smarować kanapki masłem, pastą lub twarożkiem i układać na nich kolejne dodatki.
Druga opcja to ciasteczka. W tym przypadku możesz postawić na klasyczne kruche słodkości w różnych smakach np. czekoladowe, korzenne czy zwykłe, bez dodatków. Dziecko może pomóc w przygotowaniu ciasta, wykrawaniu i układaniu na blaszce do pieczenia. Potem możecie je udekorować wspólnie lub poskładać przekładając dżemem. Alternatywą będą ciasteczka z nasion i płatków owsianych. Proces ich przygotowania wymaga mniej pracy, a po upieczeniu nie dają tak szerokiego pola do popisu przy ozdabianiu. Są jednak równie smaczne.
Opcja trzecia – owocowe szaszłyki. Do przygotowania wystarczą umyte i obrane owoce w całości, jak np. truskawki, borówki czy winogrona lub pokrojone na kawałki – jabłka, gruszki, śliwki, arbuz czy melon. Możecie także ozdobić te szaszłyki poprzez zanurzenie ich w czekoladzie lub zrobienie czekoladowych wzorków łyżeczką. W sklepach jest spory wybór różnych czekolad, więc możesz roztopić kilka z nich np. gorzką, mleczną i biała by mieć trójkolorowe przekąski. Prostsza wersja – po prostu owoce w czekoladzie. W tym wypadku świeże produkty najlepiej dobierać sezonowo i dopasować do tego, co lubi dane dziecko.
Kolejną z opcji jest wyjście z domu. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, będziesz mieć różne opcje do wyboru. Najwięcej, gdy masz swoje cztery kąty w dużym mieście. Tam nie brakuje różnych atrakcji i dobrym przykładem może być tutaj Aglomeracja Śląska. Sala zabaw dla dzieci w Katowicach jest niejedna, a i w okolicznych miejscowościach nie brakuje takich miejsc. Idąc dalej, są tam specjalne centra edukacyjne z ofertą dedykowaną dla najmłodszych.
W małych miasteczkach czy na wsi sprawdź, czy w okolicy nie ma Parku Etnograficznego i Arboretum. Takie duże obszary terenu są bardzo dobrym rozwiązaniem na długi spacer z dawką edukacji w przystępnej formie dla przedszkolaka.
Podsumowując, masz kilka opcji na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz. Udanej wspólnej zabawy!