SPORT I ZDROWIE

Unijny Certyfikat Covid – aplikacja jest już dostępna!

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Z programu będzie można oficjalnie korzystać od 1 lipca, ale można go już ściągnąć na swój telefon.

Unijny Certyfikat Covid, nazywany także paszportem coivdowym to system, który ma ułatwić podróżowanie między krajami Unii Europejskiej. W specjalnie stworzonym programie będzie można stworzyć osobisty profil, w którym umieszcza się informacja o zrealizowanych testach na obecność koronawirusa, byciu ozdrowieńcem lub zaszczepionym dwoma dawkami szczepionki. Dotychczas certyfikat można było pobrać ze Internetowego Konta Pacjenta, aktualnie proces ten będzie o wiele łatwiejszy.

Aplikacja mobilna

Pobranie Unijnego Certyfikatu Covid nie jest obowiązkowe w czasie podróży zagranicznej w Unii Europejskiej i nie uprawnia do bezwarunkowego przekroczenia granicy. Dokument ma za zadanie ułatwić i przyspieszyć sposób podróżowania, a także usprawnić kontrolę na lotniskach czy przejściach granicznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 lipca, ale aplikację można pobrać już teraz. Aktualnie program działa tylko na iPhony, jednak wkrótce ma pojawić się w GooglePlay dla systemu operacyjnego Android.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Joanna Nowak

Miłośniczka polskiej literatury współczesnej, fanka siatkówki i pasjonatka historii prasy sportowej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku filologia polska, a niebawem uzyska tytuł magisterski z dziennikarstwa sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *