SPORT I ZDROWIE

Rząd opublikował harmonogram luzowania obostrzeń. Powrót do normalności już w maju!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego opublikowano harmonogram luzowania obostrzeń. Do końca maja większość sfer gospodarki ma być otwarta.

Pierwsze ograniczenia zostaną zniesione już 1 maja, tak aby odpoczywający w majówkę obywatele mogli uprawiać sport na świeżym powietrzu. Tuż po długim weekendzie 4 maja dzieci z klas 1-3, otworzą się galerie handlowe, muzea, sklepy budowlane oraz meblarskie. Od 8 maja z 50% obłożeniem powrócą także hotele, których restauracje oraz strefy spa&wellness pozostaną zamknięte. Kolejnym etapem luzowania obostrzeń będzie dzień 15 maja, od którego zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na dworze, do szkół w trybie hybrydowym wrócą klasy IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych, uruchomione zostaną gastronomia, kultura i imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu, a na otwarte obiekty sportowe będą mogli wrócić kibice. Ostatni etap wiosennego znoszenia obostrzeń nastąpi 29 maja kiedy to otworzona zostanie gastronomia wewnętrzna, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness.

Wzrastająca liczba szczepień

Podczas konferencji Minister Zdrowia podkreślił, że wprowadzenie tego harmonogramu jest w dużej części zależne od utrzymującej się tendencji wzrostu liczby zaszczepionych osób oraz stałej liczbie zakażeń, która na terenie całego kraju nie powinna przekraczać 15/100 tysięcy mieszkańców. Ustalony plan uchylania obostrzeń jest ściśle uzależniony od harmonogramu szczepień, który według Premiera powinien zostać w całości utrzymany, a nawet przyspieszony. Według podanych informacji w maju do Polski ma trafić około 10 milionów dawek.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Joanna Nowak

Miłośniczka polskiej literatury współczesnej, fanka siatkówki i pasjonatka historii prasy sportowej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku filologia polska, a niebawem uzyska tytuł magisterski z dziennikarstwa sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *