Na czym polega badanie wzroku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega badanie wzroku?
SPORT I ZDROWIE

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dlatego też każdy z nas powinien o niego zadbać. Kluczową rolę w tym przypadku mogą odegrać regularne badania wzroku. Dowiedz się, jak często należy się badać oraz na czym dokładnie polega badanie wzroku.

Kiedy wykonać badanie wzroku?

Często pojawiającym się pytaniem jest, kiedy wykonać badanie wzroku lub jak często należy się badać. Każdy z nas z pewnością wie, że znacznie lepsza jest profilaktyka niż leczenie, dlatego też, aby uniknąć chorób związanych ze zmysłem wzroku, należy badać się minimum co 2 lata. Warto także pamiętać, że po 40. roku życia występuje znacznie większe ryzyko wystąpienia takich chorób jak jaskra, zaćma lub zmiany na dnie oka. W przypadku takich pacjentów zaleca się wizytę u okulisty raz na rok, a także regularną kontrolę cukru we krwi oraz ciśnienia. 

Badanie wzroku należy wykonać także wtedy, kiedy zauważasz u siebie problemy z widzeniem z bliska lub z daleka. Konieczne może okazać się wtedy noszenie okularów lub soczewek. Jeśli źle widzisz, to pomiar wzroku wykona optometrysta Poznań jest miastem, w którym bez trudu znajdziesz specjalistę, który pomoże Ci dobrać idealne okulary dla Ciebie. 

Jak wyglądają badania wzroku?

Udając się na wizytę u okulisty, możesz spodziewać się różnego rodzaju badań. Jak wyglądają poszczególne z nich?

Badanie przedmiotowe

Najbardziej podstawowym badaniem jest bez wątpienia badanie przedmiotowe. Polega ono na ocenie przez lekarza oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych. Jest to najważniejsze badanie, które wykonuje lekarz okulista. Badania przedmiotowego możesz spodziewać się na każdej wizycie w gabinecie okulistycznym.

Badanie pola widzenia

Kolejnym ważnym badaniem jest badanie pola widzenia. Badanie to ma na celu wykrycie chorób, takich jak jaskra czy odklejenie siatkówki. W trakcie badania pacjent jednym okiem obserwuje poruszający się punkt świetlny i sygnalizuje, kiedy jest on dla niego widoczny. Następnie mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badanie to jest szczególnie ważne w przypadku osób po 40. roku życia.

Badanie wzroku

Badaniem, z którym spotkasz się zarówno w gabinecie okulistycznym, jak i optometrycznym, jest klasyczne badanie wzroku. Wykonuje się je w przypadku osób, które mają problemy z widzeniem i potrzebują okularów lub soczewek. W celu dobrania prawidłowej mocy szkieł, pacjent czyta poszczególne literki lub cyferki w różnych wielkościach, dzięki czemu lekarz jest w stanie ocenić, jak zaawansowana jest wada wzroku.

Fot. Paul Diaconu/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*