Jak wybrać dobre obuwie do trekkingu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać dobre obuwie do trekkingu?
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Buty trekkingowe to podstawa dla każdego piechura oraz miłośnika górskiej wspinaczki. Nawet jeśli nie planujesz zdobywać najwyższych szczytów, odpowiednie obuwie jest niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu na szlaku. Każdy, kto wybrał się na wycieczkę górską, nawet tylko nad Morskie Oko wie, że w zwykłych trampkach bardzo łatwo skręcić kostkę lub nabawić się poważnych otarć i pęcherzy. Podpowiadamy, jak wybrać pierwsze buty trekkingowe.  

Zastanów się nad zastosowaniem butów  

Nie istnieją uniwersalne buty do trekkingu, które sprawdzą się zarówno podczas spaceru po kamienistym szlaku, jak i do wspinaczki. Każdy rodzaj podłoża, pora roku, typ gór oraz rodzaj turystyki wymaga innego rodzaju butów. W zależności od tego, czy wybierasz się w Tatry, Bieszczady czy Himalaje, musisz wybrać inny rodzaj podeszwy oraz inną wysokość cholewy buta.

Nie bez znaczenia jest również pogoda oraz pora roku, w jakiej wyjeżdżasz na swoją przygodę. Zimą obuwie musi być ocieplane, zachodzić za kostkę, posiadać antypoślizgową podeszwę i wodoodporną powłokę, by nie przemakały od śniegu i błota. Również częstotliwość użytkowania takich butów jest ważnym aspektem przy ich wyborze. Jeśli uwielbiasz chodzić po górach i masz do tego możliwości, model, jaki wybierzesz, musi być wytrzymały i wykonany z najwyższej jakości materiałów. Jeśli jednak raz czy dwa razy do roku wyjeżdżasz na górski urlop i chcesz tam zdobyć szczyt Giewontu, buty nie muszą być najwyższej klasy, ponieważ nie zniszczą się tak szybko. 

Wysoka czy niska cholewka? 

Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia estetyki. Wysokość cholewy butów outdoorowych może mieć wpływ na Twoje zdrowie, stan ścięgien, mięśni i stawów.

Na wysokogórskie szlaki oraz do wspinaczki, jedynym słusznym wyborem są buty sięgające za kostkę. Zapewniają one stabilizację stopy oraz całej nogi. Chronią kostkę, staw skokowy, ścięgno Achillesa i zapobiegają wielu poważnym kontuzjom. Buty Palladium są fantastycznym przykładem wysokich i solidnych butów, idealnych na wymagający szlak. Niskie buty zapewniają większą mobilność i często wydają się być bardziej komfortowe, przez to, że nie blokują ruchu w kostce. Nadają się doskonale na niezbyt strome i dość równe szlaki. Wędrówka po Bieszczadach w niskich butach trekkingowych będzie łatwa i bezpieczna, jednak na dłuższe i bardziej wymagające trasy postaw na bardziej stabilne obuwie. 

Jaki materiał butów jest najlepszy?  

Buty trekkingowe produkuje się z różnego rodzaju materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Najpopularniejsze materiały to skóra licowa, zamsz, nubuk oraz tworzywa syntetyczne. Buty ze skóry naturalnej zazwyczaj są cięższe, ale za to doskonale dopasowują się do stopy przez swoją plastyczność oraz elastyczność materiału. Wyróżniają się również większą od innych materiałów trwałością i sprawdzają się lepiej w trudnych warunkach, w tym pogodowych. Najlepiej grzeją one stopy zimą i chronią przed wilgocią i śniegiem.

Trzeba jednak odpowiednio o nie dbać, by skóra nie straciła swoich właściwości. Aby podnieść ich wodoodporność oraz przy okazji dbać o elastyczność skóry i jej nawilżenie, należy regularnie smarować buty impregnującym woskiem. Materiały syntetyczne również mają swoje zalety, schną znacznie szybciej w wypadku ulewy, są lżejsze, a w ciepłe miesiące mniej grzeją stopy, przez co są bardziej komfortowe na wędrówki letnie. 

Zdjęcie główne: Toomas Tartes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*