Podział ról w małżeństwie – czyli jak się dzielić obowiązkami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Podział ról w małżeństwie – czyli jak się dzielić obowiązkami?
RELACJE

Obecny podział obowiązków  w małżeństwie różni się od tego sprzed lat. Kobiety pracują zawodowo, często mają jedną, bądź nawet dwie prace, rozwijają się naukowo. Nie mogłyby jednak osiągać tak wiele bez wsparcia, dlatego część domowych obowiązków warto podzielić między dwoje partnerów.

Jak rozmawiać o domowych obowiązkach?

Bardzo ważna jest sama rozmowa o naszych obawach i potrzebach. Dzięki niej wiemy, czego oczekuje druga strona, ale również pokazujemy, na czym najbardziej nam zależy w codziennym życiu. Nie bójmy się rozmawiać o swoich emocjach. Wiele osób jest zmęczonych swoją pracą zawodową, więc nie są w stanie zrobić w domu wszystkiego samodzielnie. Jeśli nie zamierzamy zatrudniać osoby sprzątającej, to powinniśmy podzielić się domowymi obowiązkami. Wyrozumiały i kochający partner, czy wspierająca partnerka powinni zrozumieć, że jedna osoba nie może wykonywać wszystkich domowych prac sama. Mądry i rozsądny partner na pewno pomoże nam znaleźć rozwiązanie, o ile wie o zaistniałym problemie, rozumie nas oraz wspiera.

Fot. Becca Tapert/Pexels

Podział obowiązków w małżeństwie

Wiele osób już na poziomie narzeczeństwa, czy wcześniejszego randkowania ustala sobie pewne obowiązki względem przyszłego wspólnego domu. Wtedy klarują się takie informacje, jak ta, co dana osoba lubi robić, a co może sprawiać jej problem. Te ustalenia pozostają często w małżeństwie, ale kiedy na świat przychodzi dziecko lub kiedy oboje z partnerów mieszkają ze sobą na stałe, a nie od święta, wtedy obowiązków domowych jest nieco więcej. Warto więc stworzyć dla siebie i małżonka listę rzeczy, które chcemy i jesteśmy w stanie robić w domu. Jedna osoba może relaksować się przy myciu kabiny prysznicowej, a druga lubić myć naczynia. Jeśli każdy z małżonków wybierze te obowiązki, w których czuje się najlepiej, nie będzie miał problemu z ich wykonywaniem. Często jednak zdarza się, że oboje z partnerów nie cierpią rozwieszać prania, czy prasować. Można rozwiązać taki problem, znajdując niedrogą pralnię w okolicy lub pójść na kompromis i wykonywać tę niezbędną czynność razem. Wspólne wykonywanie obowiązków domowych mocno zbliża i na pewno sprawi, że będą one mniej uciążliwe. Wiele małżeństw ustala konkretne dni na wykonanie obowiązków, np. w danym dniu jeden z małżonków zawsze robi zakupy. Role w małżeństwie mogą się szybko odwrócić i nasze ustalenia z początków znajomości, czy małżeństwa mogą być już nieaktualne. Warto być więc elastycznym i umieć się dostosować do nowej rzeczywistości. Możemy mimo wszystko część domowych zadań wykonywać wspólnie, co na pewno nas do siebie zbliży i da pretekst do spędzenia razem trochę czasu. 

Co warto wiedzieć i zrobić podczas ustalania obowiązków?

Aby podział obowiązków domowych był w naszym małżeństwie udany i przede wszystkim egzekwowany przez obie strony warto:

  • na bieżąco ustalać nasze priorytety oraz cele, ponieważ mogą one z czasem się zmienić i wtedy będziemy potrzebowali innego rodzaju wsparcia od małżonka,
  • wsłuchać się w emocje i oczekiwania drugiej strony,
  • wypisać wszystkie obowiązki, które możemy razem wykonywać, a które wolimy robić sami,
  • stawiać na kompromis i porozumienie, ponieważ w małżeństwie gramy w jednej drużynie i potrzeba nam wiele zrozumienia i empatii,
  • otworzyć się na potrzeby drugiej osoby oraz być przy tym elastycznym,
  • pielęgnować w sobie hojność i dobroć, by ukochana osoba mogła na nas polegać. 

Fot. Ketut Subiyanto/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*